کد خبر: 5348
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
 • خبرنگار: علی شکوفه
 • چاپ
شهردار مشهد

شهردار مشهد گفت: ۲۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از مردم در بحث ویروس کرونا پرداخت کردیم و این به‌ جزء مبالغی است که برای تخفیف‌ها دریافت نکردیم.

به گزارش پیام خبر، محمدرضا کلائی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد؛ در خصوص بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی بیان کرد: در این بافت ما با پروژه‌ای مواجه هستیم که سرعت رسیدن به اهداف آن کسی را راضی نکرده است لذا نیازمند هماهنگی میان عناصر تصمیم گیرنده هستیم.

شهردار مشهد افزود: بافت پیرامون حرم با سه چالش از جمله چالش بین استان‌ و تهران، چالش تامین منابع مالی طرح است که آیا برای تصمیمات اتخاذ شده منابع مالی تامین شده یا نه؟ و چالش به آینده نگاه کردن یا به گذشته نگاه کردن است، برخی معتقدند باید به گذشته نگاه کرد و ریشه یابی کرد اما عده ای معتقدند این روش کار را طولانی‌تر می‌کند و باید امروز به سمت آینده نگاه کنیم.

وی با بیان به اعتقاد مدیریت شهری در تصمیمات کلان ذی نفعان متعددی وجود دارد؛ گفت: ما می خواهیم بافت اطراف حرم، کارگاه ساختمانی نباشد و به آماده سازی آن برای خدمت رسانی به زائران بپردازیم در این خصوص چهار صورتجلسه بین وزیر راه و شهرسازی و استاندار و سایر مسئولین وجود داشته اما هیچکدام عملی نشده است.

کلائی با اشاره به گل آرایی شهر مشهد در ایام نوروز گفت: اگر چه گل آرایی صورت گرفت اما به دلیل عدم حضور مردم به دلیل ویرورس کرونا در سطح شهر این گل آرایی نمودی نداشت.

وی در خصوص برگزاری جشن های ویژه دهه کرامت بیان کرد: اگر روند شیوع کرونا با کاهش همراه شود دهه کرامت فرصتی برای برگزاری جشن‌های گوناگون خواهد بود.

شهردار مشهد با بیان اینکه از زمان مدیریت شهری بنده با حجم سنگینی از بدهی مواجه بودیم؛ و حدود 5 هزار و 800 میلیارد تومان به بانک‌ها و هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بدهی داشتیم؛ گفت: با کمک 83 دستگاه این بدهی‌ها را پرداخت کردیم.

وی با اشاره به تعیین تکلیف حدود 30 پروژه در این دوره مدیریت شهری اظهار داشت: با تعیین تکلیف این پروژه ها منابع ما از آنجا آزاد شد و آزادسازی آن منابع اجازه داد به پروژه‌های عمرانی فکر کنیم. همچنین در فرآیند پروژه‌های عمرانی، ۱۰هزار میلیارد تومان پروژه در شهر مشهد تعریف کردیم.

کلائی افزود: اگر هر پیمانکاری بگوید به دلیل کمبود بودجه بدهی معوق از شهرداری دارد، شخصا پاسخگو هستم و این در حالی است که دوره‌ای در مشهد نبوده که کمتر از 400-500 میلیارد به پیمانکاران بدهکار نباشیم.

وی با بیان اینکه مشهد در پرداخت از همه پروژه‌های شهری در کشور سر است؛ گفت: همین نگاه شهرداری مشهد سبب شده ۳هزار نفر در عمق ۳۰متری زمین در ساخت و احداث خطوط قطار شهری مشهد کار کنند.

شهردار مشهد با اشاره به اهمیت فرایند گفت‌وگو و فرآورده آن؛ افزود: در بخش‌هایی که گروه‌های مردمی و کسانی که مصرف کننده نهایی هستند و در گروه‌هایی اجتماع کرده بودند، ما با گفتگو با آنها نتیجه بهتری دیدیم، به عنوان مثال در پروژه "محله ما" که پنج درصد از بودجه مدیریت شهری باید با نظر شوراهای اجتماعی محلات هزینه شود، سال گذشته نزدیک به 100 هزار نفر درگیر شدند و این جذابیت بالایی دارد.

وی اظهار داشت: در زمینه ارتباط با گروه‌های تخصصی مثل سمن‌ها، خیلی موفق نبودیم که بخش اول آن به تاریخچه مدیریت شهری برمی‌گردد، عدم اعتماد در آن پر رنگ است و پیشفرض‌ها برمبنای آن است و هر چقدر بیشتر گفت ‌و گو کنیم نتیجه آن بهتر خواهد شد.

کلائی با بیان اینکه منطقه ثامن نسبت به سه سال قبل وضعیت بهتر و قابل‌ تحمل تری دارد و ما سعی کردیم وضعیت را بهبود ببخشیم؛ گفت: برای سرمایه‌گذاران و ظرفیت عظیمی که در حرم مطهر وجود دارد و به آن توجه نمی‌شود ناراحت هستم، به این دلیل که باید بخشی از تصمیمات شهر مشهد در تهران گرفته شود.

وی بیان کرد: در بافت پیرامون حرم مطهر در حال حاضر 290 پروژه درگیر حقوق مکتسبه است و انواع پروژه‌ها تقسیم بندی و برای هرحالت دستورالعملی نوشته شده است که برخی از بندهای آن باعث موضع گرفتن پیمانکاران شده است.

شهردار مشهد با بیان اینکه رای کمربند سبز جنوب مطالعات مفصلی درباره آب بر بودن و گیاهان آن شده است و واقعاً حوزه فضای سبز شهرداری مشهد حوزه با دانشی است؛ گفت: کل فضای سبز شهر مشهد ۲۳میلیون مترمکعب آب مصرف می‌کند، مصرف آب فضای سبز مشهد نسبت با فضای سبز ارتفاعات جنوب بسیار ناچیز است.

وی اظهار داشت: ۵۲ درصد گیاهان ارتفاعات جنوب غیر مثمر و ۴۸درصد گیاهان مثمر هستند ما به دنبال افزایش گیاهان مثمر هستیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.