کد خبر: 5365
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۹
 • خبرنگار: علی شکوفه
 • چاپ
محمد سنجری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه سهم خراسان رضوی ۲ هزار و ۸۶۸ میلیارد تومان منابع برای حمایت از واحدهای مشاغل آسیب دیده از کرونا است که در استان ۱۹ بانک و موسسه مالی به این امر اختصاص داده شده، گفت: ۶۷ هزار واحد در استان مشمول دریافت این تسهیلات هستند.

به گزارش پیام خبر، محمد سنجری در نشست خبری تبیین شیوه نامه پرداخت تسهیلات به بنگاه های آسیب دیده از ویروس کرونا با بیان اینکه بعد از شیوع کرونا ضرورت ایجاب می کرد دولت برای اقشار مختلف و گروههایی که از کرونا آسیب دیدند طرح های حمایتی را اجرا کند که دولت با راه اندازی ستاد پیشگیری از کرونا جلسات متعددی را برگزار کرد، گفت:ضرورت ایجاب می کرد کارگران با رعایت پروتکل های بهداشتی در کارخانه ها و کارگاههای تولیدی مختلف حضور داشته باشند که ۵۰ نفر از بازرسین این اداره بر رعایت پروتکل های بهداشتی در مجموعه های مختلف نظارت می کردند و خوشبختانه هیچ مشکلی برای تامین نیازمندیهای مردم از زمان شیوع ویروس کرونا نداشتیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه آرامش حاضر از زمان شیوع ویروس حاصل تلاش مردم و مسئولان بود، افزود:با راه اندازی قرارگاه مواسات در راستای کمک به کارگران تلاش فراوانی انجام شد تا نیازهای آنان برآورده شود و در این راستا اولین کارگاه نیکوکاری استان راه اندازی گردید و تا کنون ۳۵ هزار کارگر در این مرکز ثبت نام کرده اند.

وی با اشاره به اینکه دولت برای ۳ میلیون خانوار سبد حمایتی در نظر گرفت که تا کنون از ابتدای شیوع کرونا ۵ نوبت بسته حمایتی مالی پرداخت شده، اظهارداشت:یک میلیون تومان تسهیلات در این شرایط سخت اقتصادی برای کمک به تقویت خرید خانوارها پرداخت شد.

سنجری گفت:دولت ۵ هزار میلیارد تومان برای پوشش بیمه بیکاری افرادی که ناشی از کرونا بیکار شده اند تخصیص داده که تا اردیبهشت ۹۹ توسط سازمان برنامه و بودجه پرداخت می شود و تا کنون افرادی که در اسفندماه بیکار شده اند، بیمه بیکاری آنها پرداخت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه در استان از زمان شیوع ویروس کرونا ۴۸ هزار نفر متقاضی بیمه بیکاری بودند که اکنون بخش عمده ای از اینها به کار برگشتند، ادامه داد:چون سازمان برنامه قرار بود بیمه بیکاری را پرداخت کند و برخی هم شماره شبا به نام خودشان نبود کمی پرداخت ها طول کشید ولی از هفته گذشته مشکلات برطرف شده و لیست فروردین در اختیار سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه کسانی که از خردادماه بیکار شده اند روند پرداخت بیمه بیکاری طبق شیوه عادی انجام خواهد شد، گفت:در بحث حمایت از واحدهای تولیدی که از کرونا آسیب دیدند ما در دو گروه فعالیت های اقتصادی داشتیم که برخی به دلیل محدودیت ها و برخی هم اجرای مصوبات ملی نمی توانند شروع به فعالیت کنند لذا دولت به فکر جبران خسارت این دسته از مشاغل است و در این خصوص سامانه ای طراحی شد تا کارفرمایان ثبت نام کنند.

سنجری افزود:رستوران ها و تالارهای پذیرایی، مراکز اقامتی، و بوم گردی و موزه ها، حمل و نقل عمومی، حمل و نقل درون شهری، دفاتر خدمات گردشگری، تولید پوشاک، تولید کیف و کفش، تولید خشکبار، مجموعه های ورزشی، مجتمع های فرهنگی و آموزشی، مراکز فروش صنایع دستی، آموزشگاههای رانندگی و مراکز تولید گل و گیاه مشمول دریافت تسهیلات حمایتی دولت می شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه برای پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیب دیده ۲۰ بانک مشخص شده اند، ادامه داد:کارگاهی می تواند از این تسهیلات استفاده کنند که از سال گذشته فعال باشند، حق بیمه کارفرمایی یا خویش فرما پرداخت کرده باشد همچنین مبلغ تسهیلات بسته به نیروهای شاغل است و کارفرما می تواند به ازای هر نیرو ۱۲ میلیون تومان تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد دریافت کند.

وی بیان کرد:تضامین مورد نیاز تا سقف ۱۶ میلیون تومان فقط سفته، تا ۴۸ میلیون تومان سفته و یک ضامن، تا ۱۶۰ میلیون تومان سفته و ۲ ضامن و تا ۲۰۰ میلیون تومان سفته و ۳ ضامن است همچنین مبلغ تسهیلات به رانندگان خویش فرما ۶ میلیون تومان است که درخواست آنها مستقیم به بانک ارجاع می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اظهارکرد:۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سطح ملی برای مشاغل آسیب دیده از کرونا در نظر گرفته شده است و سهم استان ۲ هزار و ۸۶۸ میلیارد تومان منابع برای حمایت از واحدهای مشاغل آسیب دیده از کرونا است و در استان ۱۹ بانک و موسسه مالی به این امر اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد:۶۷ هزار واحد در استان مشمول دریافت این تسهیلات هستند و بیشترین واحدها هم مربوط به حمل و نقل درون شهری است که ۱۸۳ هزار نفر در این تعداد واحد مشغول به کار هستند و بر اساس این آمار پیش بینی می کنیم برای ارائه تسهیلات به این افراد ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

سنجری با اشاره به اینکه ۱۲۹ هزار نفر از افراد شاغل در کارگاههایی که از کرونا آسیب دیده اند آقایان و ۵۴ هزار نفر هم بانوان هستند که بیشترین واحدهای آسیب دیده با ۲۷ هزار و ۶۲۸ واحد در مشهد هستند، گفت:سازمان مدیریت برنامه ریزی بر اساس شیوه نامه خود بیمه بیکاری پرداخت می کند که مبلغ بیمه بیکاری ۵۵ درصد مزد سال ۹۸ است و افراد به ازای هر عائله ای که دارند هم ۵ درصد به مبلغ پرداختی اضافه می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.