کد خبر: 5394
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
خورشید گرفتگی - کسوف

کارشناس نجوم با بیان اینکه استان های سمت جنوب شرقی کشور بهتر می توانند شاهد رصد خورشیدگرفتگی یکم تیرماه باشند، گفت: در جداول و نقشه ها زمان و مکان دقیق رصد در استان را مشخص کردیم.

به گزارش پیام خبر، علی ابراهیمی سراجی اظهار داشت: در کل ۴ نوع خورشید گرفتگی کلی، جزئی، حلقوی و مرکب داریم که به طور متوسط گرفت کلی هر ۳۶۰ سال یکبار در یک نقطه رخ می‌دهد.

وی افزود: در خورشید گرفتگی کلی، تمام قرص خورشید توسط ماه پوشیده می‌شود و شبی مینیاتوری خواهیم داشت. در خورشید گرفتگی حلقوی ماه نمی‌تواند قرص خورشید را به صورت کامل بپوشاند و حلقه ای از آتش بر گرد ماه باقی می‌ماند. همچنین در خورشید گرفتگی مرکب که نادرتر است، به علت کرویت زمین، ابتدا و انتهای مسیر کسوف حلقوی و در مرکز مسیر به صورت کلی اتفاق می‌افتد و در خورشید گرفتگی جزئی نیز فقط نیم سایه ماه به زمین می‌رسد ولی در سه نوع اول نیز مناطق واقع در نیم سایه شاهد خورشیدگرفتگی جزئی خواهند بود.

کارشناس نجوم خاطر نشان کرد: در خورشید گرفتگی حلقوی، حرکت سایه باریک ماه مانند نواری باریک خواهد بود و همواره از کشورهای مختلفی عبور می‌کند؛ آخرین بار در ۲۰ مرداد ۱۳۷۸ نوار سایه وارد ایران شد و تا ۳۰ اسفند ۱۴۱۲ وارد کشورمان نمی‌شود. ولی در کسوف ۱ تیر ۱۳۹۹ نوار گرفتگی حلقوی از روی دریای عمان و نزدیک به ساحل ایران عبور می‌کند و شاهد کسوف جزئی عمیق در جنوب شرقی ایران خواهیم بود.

به گفته کارشناس نجوم، به طور متوسط هر ۲.۵ سال یک بار می‌توانیم شاهد خورشیدگرفتگی جزئی باشیم، ولی تعداد خورشید گرفتگی‌های جزئی در دهه ۸۰ از دهه ۹۰ بیشتر بوده است.

ابراهیمی سراجی در خصوص خورشید گرفتگی تیرماه امسال که به صورت حلقوی رخ می‌دهد ادامه داد: کسوف اول تیرماه در دنیا به صورت حلقوی روی خواهد داد و از کشورهای آفریقایی از جمله سودان، کنگو، اتیوپی وارد آسیا و کشورهای یمن، عربستان، عمان و سپس وارد دریای عمان می‌شود و سپس به سمت پاکستان و هند می‌رود.

نقشه خورشید گرفتگی جزئی یکم تیرماه

کارشناس نجوم با بیان اینکه مرکز این گرفتگی در هند است، بیان کرد: در منطقه‌ای نزدیک به تبت مرکز خورشیدگرفتگی حلقوی به مدت ۳۴ ثانیه خواهد بود. پس از هند، نوار گرفتگی به سمت چین و تایوان رفته و سپس وارد اقیانوس آرام می‌شود و با غروب خورشید در نزدیکی «گوام‌» از سطح زمین جدا می‌شود.

وی با اشاره به بهترین مکان رصدی خورشید گرفتگی حلقوی در ایران گفت: استان‌های سمت جنوب شرقی کشور همچون سیستان و بلوچستان بیشتر و بهتر می‌توانند شاهد گرفت یکم تیرماه باشند و قدر گرفتگی در این استان‌ها بیشتر است یعنی خورشید گرفتگی طولانی‌تری را می‌توانند رصد کنند.

ابراهیمی سراجی تاکید کرد: بهترین نقطه رصد خورشید گرفتگی روستای «پسابندر» با قدر ۹۸.۲ درصد است و هر چقدر به سمت روستای بورآلان در استان آذربایجان غربی برویم قدر خورشیدگرفتگی کاهش و به ۴۰ درصد خواهد رسید.

زمان رصد خورشید گرفتگی در تهران

وی با اشاره به ساعت رصد خورشید گرفتگی یکم تیرماه گفت: این خورشید گرفتگی در تهران در ساعت ۰۹:۰۴:۳۶ شروع می‌شود و در ساعت ۱۰:۱۶:۴۰ به اوج رسیده و در ساعت ۱۱:۳۸:۰۱ به پایان می‌رسد. قدر پوشیدگی در تهران ۵۸.۲ درصد است و زمان کمتری در تهران نسبت به جنوب کشور قابل رصد است.

وی با تاکید براینکه مشخصه‌های خورشید گرفتگی جزئی یکم تیرماه در استان‌ها و نقشه این رویداد در کل کشور را بدست آوردیم، گفت: در این نقشه و جدول زمان، مکان و … جزئیات این خورشید گرفتگی حلقوی را مشخص کرده ایم.

این کارشناس نجوم با اشاره به شرایط رصد خورشید گرفتگی حلقوی گفت: این خورشید گرفتگی با چشم غیرمسلح دیده می‌شود ولی برای رصد نیاز به ابزارهای محافظتی چشم وجود دارد، فیلترهای مخصوص، عینک‌های رصدی که از فروشگاه‌های نجومی قابل تهیه هستند برای رؤیت این خورشید گرفتگی نیاز است.

ابراهیمی سراجی خاطر نشان کرد: خورشید گرفتگی حلقوی در حالتی است که ماه از زمین دورتر است و شرایطی را ایجاد می‌کند که حلقه ای از خورشید به دور ماه باقی بماند؛ رؤیت این حلقه از خورشید بسیار جذاب است که فرصت مناسبی برای عکاسی و مطالعه بر روی عوارض سطحی لبه ماه خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.