کد خبر: 5513
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
  • خبرنگار: سهیلا ستایش
  • چاپ
آیین افتتاح پروژه های شهرداری شیراز

سه پروژه بزرگ عمرانی شیراز با حضور نماینده ولی فقیه در فارس، استاندار و همچنین شهردار شیراز، همزمان با دهه کرامت افتتاح شد.

به گزارش پیام خبر سه پروژه بزرگ عمرانی شیراز  عصر روز (یکشنبه ۸ تیر) با حضور آیت الله «لطف الله دژکام»، نماینده ولی فقیه در فارس، «عنایت الله رحیمی»، استاندار فارس و همچنین «حیدر اسکندرپور»، شهردار شیراز همزمان با سالروز بزرگداشت حضرت شاهچراغ (ع) و دهه کرامت افتتاح شد.

فاز اول تقاطع سه سطحی «استاد محمد بهمن بیگی» واقع در بلوار «امیرکبیر» با هزینه ۴۹۱ میلیارد تومان و با هدف تکمیل رینگ شمالی جنوبی از بزرگراه «شهید سلیمانی»، کمربندی تا ورودی جاده بوشهر، تکمیل رینگ شرقی – غربی، ساماندهی ورودی و خروجی مسافرین از پایانه «امیرکبیر» و همچنین هدایت خودروهای سنگین از جاده بوشهر به کمربندی به بهره برداری رسید.

همچنین بزرگراه «مهندسین» حدفاصل بلوار «امیرکبیر» (روبروی مرکز تعویض پلاک) تا تقاطع ایمان جنوبی – کمربندی با هزینه ۲۶۳ میلیارد تومان با هدف کاهش تردد خودروهای سنگین در بلوار «امیرکبیر»، تقاطع غیر همسطح «امام حسن مجتبی (ع)»، سهولت دسترسی به بزرگراه «شهید سلیمانی»، کمربندی و همچنین رینگ درون شهری غربی شیراز به بهره برداری رسید.

فاز دوم تقاطع غیرهمسطح «شهید رودکی» (پل های دوم و سوم) با هزینه ۷۳ میلیارد تومان با هدف افزایش ضریب ایمنی تردد و کاهش زمان سفر در تقاطع، کاهش تردد خودروهای سنگین در سطح شهر از طریق اتصال به بزرگراه «مهندسین» و تقاطع سه سطحی «استاد بهمن بیگی» و همچنین بهبود تردد در ورودی غربی شیراز به بهره برداری رسید.

شهردار شیراز در آیین افتتاح فاز دوم تقاطع شهید رودکی، بزرگراه مهندسین و بهره برداری از فاز نخست تقاطع استاد بهمن بیگی اعلام کرد: با افتخار اعلام می کنم که تا هفته دولت و همچنین در نیمه دوم امسال به صورت سریالی پروژه هایی را افتتاح و کلنگ زنی می کنیم و سال ۹۹ یکی از بهترین سالها برای شهرداری شیراز در زمینه افتتاح پروژه ها و شروع پروژه های شاخص باشد.

مهندس حیدر اسکندرپور گفت: طی ماه های گذشته علی رغم مشکلات موجود اما با همراهی و همگامی اعضای شورا و مجموعه مدیریت شهری گام های بزرگی را برداشتیم که افتتاح و بهره برداری از سه پروژه بزرگراه مهندسین، فاز دوم تقاطع شهید رودکی و فاز نخست تقاطع استاد بهمن بیگی بخشی از این اقدامات است.

وی هدف از احداث این پروژه ها توسعه معابر و تکمیل رینگهای پیرامونی شهر شیراز دانست و افزود: همچنین عملیات اجرایی بزرگراه سپهبد شهید سلیمانی که رینگ شمال غرب شیراز را در ادامه کوهسار مهدی «عج» تکمیل می کند با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان در حال اجراست و تلاش داریم تا روز شیراز سال آتی آن را به بهره برداری برسانیم.

شهردار شیراز با بیان اینکه رویکرد شورای پنجم و مجموعه شهرداری تعریف پروژه‌های انسان محور و طرح‌های ارتقاء دهنده کیفیت زندگی شهروندان است، افزود: در کلانشهر شیراز نیازمند فضاهای انسان محور هستیم که در هر منطقه شهرداری بین سه تا پنج پروژه از این دست در دست اجرا است.

مهندس اسکندرپور در این مراسم نوید داد: عملیات اجرایی باغ ایرانی در بولوار امیرکبیر به وسعت ۱۰ هکتار تا پایان امسال تکمیل و تقدیم شهروندان می شود.

وی اضافه کرد: به منظور نورپردازی شهر و ارتقای منظر شب شیراز ۲۰ پروژه منظر شهری را تا پایان سال جاری اجرا می کنیم و فضای سبز شهری نیز در تعدادی از معابر هر منطقه ارتقا می یابد.

شهردار شیراز با اشاره به اجرای عملیات آسفالت معابر سطح شهر گفت: در راستای پاسخگویی به خواسته شهروندان از ابتدای خردادماه در سطح شهر اقدام به اجرای عملیات آسفالت کرده ایم و به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه گزارش آن به شهروندان اعلام می شود.

مهندس اسکندرپور از تمام کارگران و مهندسین و متخصصین که در تکمیل طرح های شهری کمک کرده‌اند تشکر و از شهروندانی که در کنار محل ساخت این پروژه های شهری ساکن بودند نیز عذرخواهی کرد.

اسماعیل صالحی معاون فنی شهرداری شیراز نیز در این آیین گفت: تقاطع استاد بهمن بیگی در سال ۹۷ کلنگ خورد و با توجه به مشکلات اقتصادی جابجایی تاسیسات شهری کار انجام و این تقاطع در فاز یک به طول هزار مترمربع احداث شد.

وی ادامه داد: در فاز دوم زیرگذری در این منطقه از قسمت شمال غرب به سمت جنوب احداث خواهد شد.

صالحی بیان کرد: با افتتاح این تقاطع ترافیک بلوار امیرکبیر و پل امام حسن (ع) کلانشهر شیراز برطرف می شود.

براساس این گزارش فاز نخست تقاطع استاد بهمن بیگی با اعتباری بالغ بر ۴۹۱ میلیارد تومان در ابتدای بولوار امیرکبیر روبروی مرکز تعویض پلاک واقع شده است و از جمله مهمترین کارکردهای آن می توان به تکمیل رینگ پیرامونی شیراز، کاهش تردد خودروهای سنگین در بولوار امیرکبیر و تسهیل دسترسی به کمربندی اشاره کرد.

بزرگراه مهندسین در حدفاصل بولوار امیرکبیر روبروی مرکز تعویض پلاک تا تقاطع ایمان جنوبی- کمربندی واقع شده است. هزینه ساخت این پروژه که ۲ هزار و ۲۶۰ متر طول و ۵۵ متر عرض دارد ۲۶۳ میلیارد تومان بوده است. کاهش تردد خودروهای سنگین در بلوار امیرکبیر، سهولت دسترسی به بزرگراه شهید سلیمانی، کمربندی و استان های شمالی و شمال غربی و همچنین تکمیل رینگ درون شهری غربی شیراز از اهداف ساخت این بزرگراه عنوان شد.

فاز دوم تقاطع غیرهمسطح شهید رودکی (پل های ۲ و ۳) در موقعیت تقاطع کمربندی-بولوار ایمان جنوبی با ۷۳ میلیارد تومان اعتبار سومین پروژه شهری بود که امروز با حضور استاندار فارس و دیگر مقامات استانی و شهری در شیراز به بهره‌برداری رسید. افزایش ضریب ایمنی تردد و کاهش زمان سفر در تقاطع، کاهش تردد خودروهای سنگین در سطح شهر از طریق اتصال به بزرگراه مهندسین و تقاطع سه سطحی استاد بهمن بیگی و بهبود تردد ورودی غربی شیراز از دلایل ساخت تقاطع غیرهمسطح شهید رودکی بیان شد.

پروژه های افتتاح شده شهرداری شیراز خدمتی ارزشمند به شهروندان است

استاندارفارس در مراسم افتتاح پل ها و تقاطع های غیر هم سطح بهمن بیگی، رودکی و بزرگراه مهندسین، با بیان اینکه سه پروژه یاد شده به عنوان خدمتی ارزشمند در اختیار شهروندان قرار گرفته است، اظهار کرد: ایجاد تسهیل در رفت و آمد و کاهش بار ترافیکی موجب رضایت شهروندان خواهد شد.

دکتر عنایت الله رحیمی با بیان این که نتیجه تلاش های شهرداری باید ایجاد رفاه و آرامش برای شهروندان باشد، ابراز امیدواری کرد با اجرای پروژه‌هایی مانند تقاطع بهمن بیگی و پل شهید رودکی، شاهد تقویت این رفاه و خدمت‌رسانی باشیم.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس ضمن تقدیر از همه دست اندرکاران این پروژه خاطرنشان کرد: این سه پروژه علاوه بر اینکه شمال و جنوب شهر شیراز را متصل می‌کند، با کاهش ترافیک و در پی آن کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی از پروژه‌های سبز محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به این که این  سه پروژه شهرداری با حدود هزار میلیارد تومان اعتبار انجام شده و به بهره برداری رسیده است، عنوان کرد: امیدواریم شهرداری شیراز با ادامه روند کاهش بروکراسی اداری توفیق بیشتری در جذب  سرمایه گذاران به دست آورد.

وی همچنین بر لزوم تعریف پروژه های تفریحی، توریستی، تجاری و... در کنار چنین پروژه‌های عمرانی تاکید کرد و گفت: امیدواریم همانگونه که شورای شهر و شهرداری تا کنون این موضوع را در دستور کار قرار داده اند از این پس نیز شاهد توجه بیشتر دست اندرکاران قانون گذاری ملی و محلی در این راستا باشیم.

رحیمی افزود: مجموعه مدیریتی استان نیز می‌کوشد از اختیارات قانونی برای کمک به تعریف چنین پروژه هایی کمک کند.

رویکرد انسان محوری شهرداری شیراز بسیار ارزشمند است

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های تقاطع استاد بهمن بیگی، بزرگراه مهندسین و تقاطع شهید رودکی گفت: رویکرد شهرداری شیراز در سالهای اخیر به نوعی انسان محوری بوده که بسیار رویکرد ارزشمندی است.

 آیت الله لطف الله دژکام ادامه داد: لحاظ کردن انسان‌محوری در پروژه‌ها، به معنای توسعه بر اساس نیاز انسان و ساخت و ساز همراه با گشایش روحی و معنوی انسان‌ها و بسیار ارزشمند است.

وی با بیان اینکه سه پروژه شهری در شیراز افتتاح شد که کار بزرگی بود و امیدوارم هرچه که مایه رفاه، آسایش و خوشحالی مردم باشد به انجام برسد، ادامه داد: ساخت و ساز با گشایش در روحیه و معنویت حاصل انسان محوری است که باید به عنوان یک هدف‌گذاری و جهت گیری ارزشمند همه مدیران دیگر نیز آن را دنبال کنند.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: اگر امروز با آسیب های اجتماعی و معضلاتی روبه رو هستیم ناشی از توجه نکردن به جایگاه انسان است و توسعه صرف در مسیر مسائل عمرانی گره از مشکلات ما باز نخواهد کرد.

وی اظهار داشت: باید آسیب‌های اجتماعی در شهر گردشگرپذیر شیراز با تلاش همه نهادها کاهش یابد.

آیت‌الله دژکام، نگاه معاونت فرهنگی شهرداری را نگاهی خوب دانست که منجر به کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد شد و تاکید کرد: باید حیثیت شیراز را آنقدر بالا ببریم که سربلند باشد و آنوقت به همگان بگوییم؛ به شیراز آی و فیض روح قدسی بجوی از مردم صاحب کمالش.

شهروندان شیراز در آینده شاهد آثار اقدامات زیرساختی مدیریت فعلی شهر خواهند بود

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بخشی از اقدامات و پروژه‌های مدیریت فعلی شیراز زیرساختی و یا نرم‌افزاری است و با گذشت زمان شاهد اثربخشی آنها خواهیم بود.

دکتر سید عبدالرزاق موسوی عصر یکشنبه هشتم تیرماه در آیین افتتاح سه پروژه‌ی عمرانی در این شهر، گفت: در روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ (ع) شاهد بهره‌برداری از سه پروژه عمرانی بزرگ در شهرمان هستیم که این خود مایه برکت برای شهروندان سومین حرم اهل بیت است.

وی شیراز امروز را محصول تلاش‌های مردم و مسئولان در همه مقاطع تاریخی این شهر دانست، افزود: اگر امروز پروژه‌ای به ثمر می‌نشیند حاصل تلاش انسان‌های زیادی است که البته نه‌تنها به این دوره از شورا و شهرداری محدود نمی‌شود بلکه حتی بخشی از محصول امروز به دهه‌های گذشته برمی‌گردد.

موسوی با بیان اینکه بسیاری از خدمات و اقدامات در ادوار مختلف شورا و شهرداری به عنوان وظایف ذاتی آنها و به صورت عادی انجام می‌شود، تأکید کرد: آنچه مهم است این است که خداوند توفیق خدمت را به چه کسی عطا می‌کند و ما خدای بزرگ را شاکر هستیم که فرصت بهره‌برداری از پروژه‌های بزرگی همچون این سه پروژه عمرانی را نصیب این دوره از شورا و شهرداری کرده است.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه با اشاره به نامگذاری سه پروژه عمرانی ورودی غربی شیراز، گفت: این شعار نیست که ما هرچه داریم مدیون شهداست و این کشوری که امروز به ما رسیده محصول خون شهیدانی است که در سخت‌ترین شرایط و با کمترین امکانات جان خود را نثار آیندگان خود کردند.

وی نامگذاری یکی از این پروژه‌ها را به نام شهید رودکی با هدف زنده نگه داشتن یاد و نام این سردار شهید عنوان کرد و افزود: البته وظیفه همه ماست که علاوه بر یاد و نام شهدا، راه و روش زندگی آنها را هم الگوی رفتاری خود قرار دهیم.

موسوی با اشاره به نامگذاری پروژه مهندسین، نقش متخصصان را در سازندگی این شهر و صحنه‌های مختلف تاریخ کشور، بسیار کلیدی خواند و گفت: این نامگذاری شاید پاسخگوی بخش خیلی کوچکی از زحمات مهندسان تلاش‌گر باشد.

رئیس شورای شهر شیراز خدمات مرحوم محمد بهمن‌بیگی را ماندگار توصیف کرد و افزود: شمار انسان‌هایی که از دامن آموزش عشایر منشاء خدمات بزرگی در کشور شده‌اند، بسیار زیاد است و این موضوع حاکی از اثربخشی اقدامات ایشان است.

موسوی در ادامه با بیان اینکه تاریخ درباره همه ما قضاوت خواهد کرد، تاکید کرد: ما نباید گمان کنیم فرصت نامحدود داریم و اگر امروز قدردان خادمان خود نباشیم روزی این بی‌مهری به ما هم خواهد رسید.

رئیس شورای شهر شیراز در پایان با تقدیر از همه نقش‌آفرینان در مراحل مختلف پروژه‌های شیراز، اظهار امیدواری کرد که امسال شاهد افتتاح پروژه‌های موثر دیگری هم باشیم و اضافه کرد: البته لازم است توجه کنیم که برخی از پروژه‌های بزرگ که در حال اقدام است نمود عینی ندارند چرا که اغلب زیرساختی و یا نرم‌افزاری هستند و ما بعدها شاهد آثار کامل آنها خواهیم بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل