کد خبر: 5589
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
رشت

با گذشت پنج ماه از شیوع کرونا در گیلان و وقوع تلفات جانی و اقتصادی سنگین، همچنان این ویروس در استان می تازد.

به گزارش پیام خبر، شاید پنج‌ ماه پیش، کمتر کسی فکر می کرد که کووید ۱۹ در گرمای شرجی تابستان همچنان بتازد و مرگ های بیشتری را رقم بزند، از زمانی که شیوع ویروس هزارچهره کرونا توانست اقشار مختلف را خانه‌نشین کند و کسب و کارها را از رونق بیندازد تاکنون نزدیک به پنج ماه می‌گذرد.

حالا دیگر، فصول زمستان و بهار سپری شده‌اند و نخستین ماه از تابستان هم در حالی می‌گذرد که مجددا آمارهای تلفات ناشی از کرونا صعودی شده است. هرچند آمارها به صورت کشوری اعلام‌ می شود و کسی از مردم گیلان به درستی نمی‌داند که در این استان تا چه میزان مرگ و میر این ویروس هر شبانه روز رقم می‌خورد، اما به تبعیت از دستوراتی که هیئت دولت اعلام کرده، از امروز ۱۵ تیرماه، زدن ماسک در اماکن عمومی و شلوغ اجباری شده است، کاری که می‌تواند به گفته متخصصان، نجات‌بخش جان افراد در هر قشر و گروه سنی باشد.


زمانی که پیک شیوع کرونا در گیلان رقم خورد، خانه‌نشینی و تعطیلی اکثر کسب و کارها موجب شد که تا حدودی کنترل آن به ثمر برسد به‌طوریکه اگرچه روزهای سخت اسفند سال گذشته و اوایل فصل بهار امسال به راحتی از اذهان گیلانی‌ها پاک نمی‌شود، اما به نظر می‌رسید که همکاری اکثر قریب به اتفاق مردم این استان شمالی موجب شده که آمارها روند نزولی پیدا کند.

اما با عادی شدن شرایط و رفع محدودیت‌ها و شاید سهل گیری دولت در بازگشایی بسیاری از کسب و کارهایی که میزبان عموم مردم بودند و متضرر ضررهای کلانی طی دوران قرنطینه شده بودند سبب شد که مجددا روند ابتلا و مرگ‌ و میر در سطح کشور و به دنبال آن گیلان افزایش پیدا کند.


هرچند سلامتی و حیات انسان ها نخستین طعمه ویروس کرونا است اما در عین حال، خسارات مالی و بحران‌های اقتصادی قابل‌توجهی هم از وجود آن بر کسب و کارها و شغل‌های متعددی وارد شده است. به طوریکه بنا بر تحقیقات سازمان بازرسی کل گیلان، طی دو ماه نخست شیوع کرونا در استان، بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان زیان مالی بر گیلان تحمیل شد.

بازرس کل گیلان می‌گوید: شیوع کرونا در همان ماه‌های اولیه ورود به گیلان، در ۲۱۱ رسته شغلی خسارت مالی وارد کرده است.

سیف الله مسرور می‌افزاید: طبق بررسی‌های انجام شده، کرونا بر ۱۴۵ هزار شغل آسیب وارد کرده و همچنان هم تلفات قابل توجهی را بر گیلان تحمیل می‌کند.

هرچند به گفته بازرس کل گیلان ورود ویروس ناشناخته کرونا در بهمن ماه به دانشگاه علوم پزشکی استان هشدار داده شده بود و انسداد مرزها و آزمایش پزشکی افراد در مبادی ورودی و خروجی استان به عنوان پیشنهادهای اولیه برای مهار و کنترل این بیماری مطرح بود اما جدی گرفته نشدن این هشدارها منجر شد که شیوع کرونا در گیلان بحران بیافریند و همچنان هم تلفات غیرقابل جبران و خسارت‌های مالی از خود بر جای می‌گذارد.


حال با گذشت پنج ماه از آن روزهای سخت پیک شیوع کرونا، هشدارها مجددا بازگشته و آمار مبتلایان نسبت به ماه گذشته، طی چند روز قبل، بیشتر شده است.


از سوی دیگر در استان مازندران، استان هم مرز گیلان به عنوان یک استان گردشگرپذیر، وضعیت هشدار اعلام شده بدین معنا که شرایط در مازندران به سمت قرمز شدن و موج دوم پیک کرونا پیش می‌رود. به نظر می‌رسد در صورتی که در گیلان هم به عنوان استانی مسافرپذیر مجددا هشدارها نادیده گرفته شود و مردم در کوچه و خیابان، پروتکل‌های بهداشتی شامل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ماسک زدن را رعایت نکنند، وضعیت این استان شمالی هم به سمت هشدار و قرمز پیش رود.

هرچند هم اکنون نیز روزانه آمار مبتلایان گیلانی بین ۴۰ تا ۵۰ نفر در سطح استان می‌رسد و این در حالیست که رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی یک سال گذشته بارها نسبت به کمبود زیرساخت‌های درمانی در استان هشدار داده است.


ارسلان سالاری می‌گوید: دانشگاه علوم پزشکی گیلان از کمبودهایی رنج می‌برد که سال‌ها پیش باید در اختیار حوزه سلامت قرار می‌گرفت.


وی می‌افزاید: برخی از اقدامات در بخش درمان باید طی سال‌های گذشته به هر دلیلی انجام می‌گرفت که نسبت به آن بی‌توجهی شده و اکنون مردم خدمات درمانی را به سختی دریافت می‌کنند.


با چنین وضعیتی به نظر می‌رسد همه راه‌ها به همت مردم برای رعایت پروتکل بهداشتی و مراقبت از خود ختم می‌شود. رعایت اصولی نه چندان سخت مانند ماسک زدن و ممانعت از حضور خود و دیگران در مراسم‌ها و مکان‌های شلوغ می‌تواند تضمین‌کننده سلامت افراد و به دنبال آن جلوگیری از بروز خسارت‌های اقتصادی بیشتری شود. خسارت‌ها و بحران‌های اقتصادی که به راحتی می‌تواند شاکله اقتصاد استان را از هم بپاشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل