معلولین خیریه نرجس

شبیه سازی خانه های خانواده محور برای افراد دارای معلولیت جسمی، حرکتی، ذهنی و حاد ذهنی راهکاری است که برای نخستین بار از سوی بهزیستی فارس برای بازگشت آنان به جامعه مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش پیام خبر، این خانه ها مکان امنی برای بیمارانی است که قصد دارند زیست خود را در کنار خانواده و جامعه داشته باشند تا از نگاه جامعه به عنوان افرادی ایزوله شده و محدود به مراکز شبانه روزی بیرون بیایند و بتوانند در کنار دیگر اقشار به زندگی روتین بپردازند.

از سویی اشتغال معلولان در کنار مسکن، از مشکلاتی است که سد راه بهبود کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت استان فارس به شمار می رود.

کارشناسان معتقدند افراد دارای معلولیت هرچه در جمع بیشتر حضور داشته باشند می توانند از توانمندی های خود آگاه شوند و ضمن زیست معمول فعالیت های خود را ارتقا بخشند.

پیرامون این خانه ها که برای نخستین بار از سوی بهزیستی فارس با مشارکت خیران نیک اندیش راه اندازی شده است، معاون امور توانبخشی ‌بهزیستی فارس، گفت: در رویکرد خانواده محور، بهزیستی عدم راه اندازی مراکز شبانه روزی را دنبال می کند، بنابر این در راستای محدودسازی مراکز شبانه روزی خانه های امن و پناهگاهی برای اولین بار در استان فارس به شکل رسمی آغاز بکار می کند.

حمید گودرزی با بیان اینکه تاسیس خانه های کوچک و خانه های پناهگاهی در دستور کار بهزیستی استان فارس قرار گرفت، از عدم ایجاد مراکز شبانه روزی بهزیستی به واسطه این طرح خبر داد و گفت: از این پس تلاش می کنیم یا چنین مراکزی نداشته باشیم یا به صورت محدود و کوچک ایجاد شود.

وی راه اندازی مراکز کوچک شبیه خانه خبر داد و افزود: این خانه ها مکان امنی برای بیمارانی است که قصد دارند زیست خود را در کنار خانواده و جامعه داشته باشند.

معاون امور توانبخشی ‌بهزیستی فارس با بیان اینکه خانه های یادشده حلقه واسط میان مراکز شبانه روزی و زندگی مستقل افراد محسوب می شود، ادامه داد: فرد با اقامت در این خانه ها آمادگی پیدا می کند در خانواده و جامعه حضور پیدا کند.

وی هدف از راه اندازی خانه های خانواده محور را برشمرد و گفت: ایجاد عزت نفس و استقلال فردی در راستای افزایش توانمندی این افراد است.

به گفته گودرزی، فراهم شدن مشارکت فرد در جامعه از اهداف کلان این طرح است و ایجاد بستر مناسبی برای فرد تا به استقلال کامل برسد، بخشی از هدف ماست.

وی یکی از مهمترین اهداف بهزیستی از ایجاد چنین خانه هایی را تغییر نگرش جامعه نسبت به افراد دارای معلولیت دانست و گفت: این افراد وقتی در خانه های یادشده اسکان پیدا کنند که در مجتمع های آپارتمانی است؛ مردم با دیدن آنان این نگرش که معلولین حتما باید ایزوله باشند از بین می رود.

معاون امور توانبخشی ‌بهزیستی فارس در ادامه با اشاره به آموزش هایی که در این خانه ها به افراد دارای معلولیت داده می شود، گفت: مهارت های زندگی، ارتباط موثر، افزایش اعتماد به نفس و کنترل خود در افراد معلول به مرور افزایش چشم گیری خواهد داشت.

وی ایجاد خانه های یادشده را تمرینی برای بازگشت به کانون گرم خانواده عنوان کرد و افزود: هدف اصلی ما بازگشت این افراد به جامعه و ایجاد حداکثر مشارکت آنان است.

گودرزی، اضافه کرد: در تمامی شهرستان های فارس ۱۳ خانه بدین شکل ایجاد شده است که در همه معلولیت ها ارایه خدمات بهزیستی می کنند.

وی تصریح کرد: برای افراد دارای معلولیت جسمی، حرکتی، دارای معلولیت ذهنی و افراد بیمار روانی مزمن این خانه ها در شهرستان های فارس داریم.

معاون امور توانبخشی ‌بهزیستی فارس از ایجاد خانه های فوق در خرم بید، جهرم، شیراز و لامرد خبر داد و گفت: به مناسبت هفته بهزیستی در لار نیز افتتاح خواهد شد.

وی در ادامه، اعلام کرد: در هفته بهزیستی طرح یادشده با عنوان «خانه های اولین» به طور رسمی آغاز بکار می کنند.

گودرزی، اضافه کرد: از جمله این خانه های اولین که در کشور راه اندازی شده، در شهرستان جهرم

برای افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی ایجاد شده است.

وی از راه اندازی خانه پناهگاهی در قالب طرح یادشده در هفته بهزیستی در شهرستان لامرد خبر داد و افزود: این خانه پناهگاهی برای افراد دارای معلولیت ذهنی شدید و بسیار شدید راه اندازی شده است.

معاون امور توانبخشی ‌بهزیستی فارس در عین حال از افزایش تعداد این خانه ها در استان خبر داد و گفت: بنا داریم به واسطه این طرح به گسترش رویکرد خانواده محور خدمات بهزیستی روی بیاوریم.

وی از نیکوکارانی که در اجرای این طرح مشارکت کردند و نیروهایی که در خانه های فوق تلاش می کنند و به افراد دارای معلولیت خدمات می دهند قدردانی کرد و گفت: فضا و بستر مناسب به واسطه این افراد در خانه های فوق فراهم شده است و استان فارس مطمئنا می تواند با مشارکت خیران تعداد خانه های بیشتری را راه اندازی کند.

گودرزی از تلاش بهزیستی فارس برای ایجاد دست کم ۶ خانه دیگر تا پایان سال جاری در استان خبر داد و به خبر دیگری اشاره کرد که در حوزه معاونت امور توانبخشی استان است.

وی با اشاره به ارزیابی نظامنامه نظارتی ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۸، اعلام کرد: بهزیستی فارس میان حوزه های توانبخشی سراسر کشور در تمامی دفاتر توانست رتبه نخست را کسب کند.

این در حالیست که به گفته معاون هماهنگی موسسات غیردولتی مشارکت‌های مردمی و اشتغال بهزیستی استان فارس بیش از ۴۰ هزار شغل پایدار برای افراد زیر پوشش ایجاد شد.

پریسا زارعی، به مناسبت هفته بهزیستی گفت: در راستای توانمندسازی و ایجاد استقلال اجتماعی و اقتصادی ضمن تسهیلگری ایجاد اشتغال پایدار؛ تامین مسکن مناسب و ایمن جامعه هدف تحت پوشش و بهره گیری از پتانسل خیرین و شرکای اجتماعی و همچنین در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و برون سپاری فعالیتها با صدور مجوز مراکز و موسسات غیردولتی فعالیت شده است.

وی اضافه کرد: در این راستا تاکنون در جهت اشتغال ۴۸۰۰۵ شغل پایدار و ۷۴۶۴ واحد مسکونی ویژه گروه های جامعه هدف واگذار و صدور ۲۵۰۰ مجوز در استان صورت پذیرفته است.

به گزارش  پیام خبر، در حال حاضر ایجاد اشتغال پایدار از مشکلات اساسی مددجویان زیر پوشش سازمان بهزیستی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.