کد خبر: 5710
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۷
  • خبرنگار: علی شکوفه
  • چاپ
احمد مروی

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه کتاب باید در درون جامعه امتداد داشته و اثر بخش باشد، گفت: اگر بخواهیم‌ معارف دینی، اصول اخلاقی و معرفتی بر جامعه ما حاکم باشد، باید کتاب در جامعه امتداد داشته باشد.

به گزارش پیام خبر، حجت ‌الاسلام‌ «احمد مروی» در آئین اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی با بیان اینکه کتاب باید در درون جامعه امتداد داشته و اثر بخش باشد، عنوان کرد: اگر بخواهیم‌ معارف دینی، اصول اخلاقی و معرفتی بر جامعه ما حاکم باشد، باید کتاب در جامعه امتداد داشته باشد، امروز متأسفانه کتاب و مطالعه به میزان مطلوبی در جامعه حضور ندارد.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: فلسفه اسلامی با تمام غنایی که دارد متأسفانه نتوانسته در جامعه امتداد پیدا کند و به تدریس در حوزه‌های علمی، دانشگاه‌ها و محیط‌های علمی محدود شده است، اما در مقابل غربی‌ها فلسفه خود را که قابل قیاس با غنا و پشتوانه فلسفه اسلامی نیست در متن جامعه آورده‌اند و کتاب‌هایی متناسب با سنین و سطوح مختلف ‌جامعه تدوین کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه متأسفانه میزان نفوذ کتاب در حد انتظار جامعه‌ای اسلامی نیست، گفت: باید شرایطی مهیا شود که کتاب در متن زندگی جامعه قرار گیرد و کتب آموزه‌های اسلامی و قرآنی و معارف اهل بیت(ع) متناسب با سطوح مختلف در جامعه وجود داشته باشد.

حجت الاسلام مروی با بیان اینکه در شرایط عادی پیش از ملاحظات ایجاد شده برای کرونا، سالانه ۳۰ میلیون زائر به مشهد مقدس سفر و با لحاظ تعداد روزهای اقامت و در نظر گرفتن مجاوران، سالانه حداقل ۱۲۰ میلیون تشرف به بارگاه منور رضوی انجام می‌شد، ابراز کرد: متأسفانه تعداد افرادی که حضرت رضا(ع) را به‌ عنوان عالم آل محمد(ص) می‌شناسند بسیار کم هستند و افراد اندکی چنین نگاهی را در تشرف به بارگاه مطهر حضرت ثامن‌الحجج(ع) دارند.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه زیارت باید معرفت دینی زائر را افزایش دهد بگونه ای که زندگی او پیش و پس از زیارت متفاوت شود، ابراز کرد: کسی که به مشهد می‌آید برای زیارت حضرت رضا(ع) است نه جاذبه‌های گردشگری و عدم حضور زائران در مشهد در ایام تعطیلی حرم مطهر به سبب کرونا، این موضوع را اثبات کرد.

وی با اشاره به سرانه پایین مطالعه کتاب در کشور و عدم استقبال زائران از محل‌های کتاب‌خوانی در نظر گرفته شده در حرم مطهر امام رضا(ع)، عنوان کرد: برای یافتن راه‌های تشویق و ترغیب زائران به مطالعه، دست نیاز به‌سوی اندیشمندان و نویسندگان دراز می‌کنیم، سالانه حدود ۳۰ میلیون نفر از اقشار و سنین مختلف در بارگاه منور رضوی حضور می‌یابند، این ظرفیت حضور با این گستره از اقشار مختلف و سنین متفاوت بی‌نظیر و فرصتی بسیار مغتنم است که باید از آن استفاده کنیم.

حجت الاسلام مروی خاطرنشان کرد: متأسفانه نگاه اغلب ما به عبادات، نگاهی کاسب‌کارانه و سودگرانه است و تنها برای کسب ثواب این اعمال عبادی را انجام می‌دهیم، ما ثواب را تنها در خواندن ادعیه می‌دانیم و کتاب‌خوانی و کسب معرفت نسبت به ائمه اطهار(ع) را ثواب نمی‌دانیم، در هیئات و مراسم مذهبی تنها برای کسب ثواب حضور پیدا می‌کنیم و نه معرفت افزایی؛ در این میان وظیفه نویسندگان و اندیشمندان برای روشنگری و تنویر افکار بسیار سنگین است.

تولیت آستان قدس رضوی باورهای دینی نادرست را یک خطر برشمرد و با بیان اینکه لغزش‌های دینی، نتیجه برداشت‌های نادرست و باورهای دینیِ غلط و بدون پشتوانه است، عنوان کرد: اهالی قلم، نویسندگان و پژوهشگران حوزه‌های دینی باید روی این مسائل به‌طورجدی کار کنند.

وی افزود: در حوزه فرهنگ به هیچ عنوان نگاه اقتصادی و منفعت‌جویانه نداریم، نگاه آماری نیز در حوزه تولید کتاب نخواهیم داشت، تعداد کتاب‌های چاپ‌شده برای ما اهمیتی ندارد، در تولید کتاب فقط به کیفیت و در توزیع و نشر به کمیت می‌اندیشیم، معتقدیم اگر شده سالی تنها یک کتاب چاپ کنیم اما آن یک کتاب شمارگان میلیونی داشته باشد، ارزشمند است و در این راه از تمام ظرفیت‌ها استفاده خواهیم کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

مذهبی

گفتگو و تحلیل