کد خبر: 5737
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰
  • خبرنگار: مریم شمالیان
  • چاپ
پزشک خانواده

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده فارس، تجربه دو استان فارس و مازندران در اجرای برنامه پزشک خانواده را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش پیام خبر، قاسم جان بابائی معاون درمان وزیر بهداشت و دکتر «عبدالخالق کشاورزی» مدیرکل دفتر ارزیابی فناوری سلامت، استاندارد و تعرفه خدمات سلامت وزارت بهداشت، پس از بازگشت از شهرستان مرودشت، در نشست ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده استان فارس که در مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، حضور یافتند.

دکتر جان بابائی در این نشست ضمن اعلام حمایت از برنامه پزشک خانواده شهری، گفت: با بازنگری این برنامه و رفع ایرادات، نباید دستاوردهای دو استان فارس و مازندران در اجرای برنامه پزشک خانواده را از دست بدهیم.

معاون درمان وزیر بهداشت راهکار ساماندهی سلامت مردم در حوزه بهداشت شهری را بهره مندی از ظرفیت پزشکان خانواده عنوان کرد.

او همچنین خواستار استفاده از این توانمندی در برون رفت از بحران کرونا ویروس شد.

بهره مندی از حضور پزشکان خانواده در برنامه هایی نظیر طرح مراقبت از منزل در حوزه پرستاری کشور، از دیگر پیشنهادات مطرح شده از سوی معاون درمان وزیر بهداشت در این نشست بود.

دکتر جان بابائی با دریافت پیشنهادات، چالش ها، انتقادات و راهکارهای مطرح شده از سوی اعضای این ستاد استانی، از انعکاس این موارد به ستاد ملی برنامه پزشک خانواده خبر داد.

پیگیر رفع چالش های پزشک خانواده در سطح ملی هستیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با اعلام حمایت از برنامه پزشک خانواده و تلاش تیم های پزشکی خانواده در استان، بر ضرورت پیگیری چالش های این برنامه تاکید کرد.

دکتر «مهرزاد لطفی» با بیان اینکه دو استان فارس و مازندران آغازگر اجرای این برنامه در کشور بوده اند، گفت: برنامه پزشک خانواده راهگشای برخی چالش های حوزه سلامت در کشور است و از این رو می بایست مسایل آن برطرف شود.

او اظهار کرد: در همین راستا پیگیر رفع این چالش ها در سطح ملی و بهبود خدمات این برنامه در سطح استان برای مردم و تیم های پزشکی خانواده هستیم.

هر مطب پزشک خانواده، یک پایگاه سلامت

کارشناس مسوول پزشک خانواده دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با بیان اینکه هم اکنون هزار و ۱۴۹ پزشک خانواده با برنامه پزشک خانواده شهری همکاری می کنند که از این تعداد ۵۰۸ پزشک در دو نوبت کاری و ۵۴۱ پزشک نیز در یک نوبت کاری با این برنامه همکاری دارند، افزود: هم اکنون هر مطب پزشک خانواده به یک پایگاه سلامت تبدیل شده و مراکز ارائه دهنده خدمت از ۲۳۳ مرکز در شهرها به ۷۴۴ مرکز ارتقا یافته است.

دکتر «کرم توانی» گسترش دسترسی مردم به خدمات پزشک خانواده، ادغام بسته های خدمتی طرح تحول نظام سلامت در این برنامه، جذب همکاری بخش خصوصی در برنامه و توسعه خدمات مراقبت های فعال پزشکان خانواده استان را از دستاوردهای مهم اجرای این برنامه در استان برشمرد.

در این نشست اعضای ستاد اجرایی پزشک خانواده استان توضیحاتی در خصوص وضعیت پزشکان خانواده، چالش های موجود، سرانه پرداختی، کسورات بیمه ای، فرانشیز پرداختی به متخصص و ارجاع به سطح دو، پرداختی سازمان های بیمه گر، راهکارهای موجود برای ارتقا و ملی شدن این برنامه را مطرح و با حضور معاون درمان وزیر بهداشت، بررسی کردند.

نمایندگان بیمه سلامت و تامین اجتماعی نیز در خصوص پرداختی سرانه پزشکان خانواده، فرانشیزها، جمعیت های تحت پوشش، مراقبت در منزل و تعرفه های بیمه ای مواردی را مطرح کردند.

این نشست با حضور دکتر «قاسم جان بابائی» معاون درمان وزیر بهداشت و دکتر «عبدالخالق کشاورزی» مدیرکل دفتر ارزیابی فناوری سلامت، استاندارد و تعرفه خدمات سلامت وزارت بهداشت، دکتر «مهرزاد لطفی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «علی اکبری» معاون درمان، دکتر «عبدالرسول همتی» معاون بهداشت دانشگاه، دکتر «مهرداد شریفی» معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه ، دکتر «سید روح الله حسینی» مدیر روابط عمومی دانشگاه و اعضای ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده استان در مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دقایقی پیش به پایان رسید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی NL ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
    0 0
    سلام من شهروند شیراز هستم . پروژه پزشک خانواده که در شیراز بصورت پایلوت اجرا شد کاملا به شکست برخورد و باعث به وجود آمدن سیل عظیم نارضایتی شهروندان از این پروژه شد . بطوری که خود من هر وقت میخواستم برم دکتر بر مجری این پروژه نفرین و لعنت میفرستادم و بعد میرفتم مطب خصوصی دکتر. هرکسی که ادعا میکنه این پرژوه موفق بوده بیاد از چند شهروند شیرازی سوال بپرسه

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل