کد خبر: 5774
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
جشن قهرمانی تیم پرسپولیس تهران

پرسپولیس سرانجام جمعه شب توانست قهرمانی اش در لیگ نوزدهم را که چهارمین قهرمانی متوالی این تیم در لیگ برتر بود قطعی کند.

پرسپولیس سرانجام جمعه شب توانست قهرمانی اش در لیگ نوزدهم را که چهارمین قهرمانی متوالی این تیم در لیگ برتر بود قطعی کند. این اتفاق با پیروزی دو بر یک در مقابل نفت مسجد سلیمان رخ داد. پرسپولیس می توانست یک روز زودتر و قبل از بازی با نفت مسجد سلیمان هم قهرمان شود اما گل دقیقه ۸۹ فولاد به ذوب آهن جلوی این اتفاق را گرفت و قهرمانی پرسپولیس را منوط به پیروزی در مقابل نفت مسجد سلیمان کرد. شاگردان یحیی گل محمدی هم مثل همه مسابقات اخیر برای برد به زمین رفتند و توانستند رقیب سخت‌کوش و باانگیزه‌شان را شکست بدهند. حالا دیگر رویای چهار قهرمانی متوالی یا همان پوکر به حقیقت پیوسته است. رسیدن به چنین موفقیتی اصلا آسان نیست. به خصوص در فوتبال ایران که معمولا تیم قهرمانی در فصل بعدی افت پیدا می‌کند. اما پرسپولیسی که توسط برانکو ایوانکوویچ ساخته و پرداخته شد به قدری قدرت گرفت که توانست چهار بار متوالی لیگ را فتح کند. چهارمین قهرمانی متوالی پرسپولیس با رکوردشکنی‌های زیادی همراه بود و با توجه به این که هنوز 4 هفته تا پایان لیگ باقی مانده امکان ثبت چند رکورد دیگر هم وجود دارد. بررسی این رکوردها رازهای قهرمانی شگفت انگیز پرسپولیس را برملا می‌کند.

میهمان بی‌رحم

پرسپولیس در این فصل موفق به ثبت یک رکورد عجیب و غریب شده است. پیروزی در مقابل نفت مسجد سلیمان، دهمین برد متوالی خارج از خانه پرسپولیس بود. قرمزهای پایتخت در این مدت تیم‌های شاهین شهرداری بوشهر، فولاد خوزستان، ذوب‌آهن اصفهان، سایپا، پارس جنوبی جم، صنعت نفت آبادان، سپاهان اصفهان، پیکان، ماشین سازی تبریز و نفت مسجد سلیمان را در زمین خود این تیمها شکست داد. اصلا یکی از دلایل اصلی قهرمانی پرسپولیس همین موفقیت در بازی‌های خارج از خانه بود. پرسپولیس در مجموع در ۱۳ بازی خارج از خانه ۱۱ برد و دو شکست به دست آورد. این یعنی ۳۳ امتیاز و از آنجا که پرسپولیس در حال حاضر ۶۲ امتیازی است مشخص می شود که پرسپولیس از بازی‌های خارج از خانه بیشتر از بازیهای داخل خانه امتیاز گرفته است. اهمت این مساله وقتی بیشتر می‌شود که بدانیم بعد از پرسپولیس موفق‌ترین تیم‌ها در بازی‌های خارج از خانه استقلال و سپاهان هستند که فقط ۱۷ امتیاز گرفته‌اند! یعنی تقریبا معادل نصف امتیازی که پرسپولیس از بازی‌های خارج از خانه گرفته. شاید بیراه نباشد که بگوییم قهرمانی پرسپولیس واقعا نتیجه همین مساله است. چرا که در بازی‌های خانگی تراکتور بیشتر از پرسپولیس امتیاز گرفته است!

دیفالت برنده

۲۶ بازی و ۲۰ برد! این یک موفقیت چشمگیر است. پرسپولیس در این فصل ۴ شکست و دو تساوی هم در کارنامه‌اش ثبت کرد. هر چهار شکست و یکی از تساوی‌های پرسپولیس در نیم فصل اول رقم خورد و این تیم از هفته دوازدهم که مقابل نفت مسجد سلیمان در ورزشگاه آزادی شکست خورد دیگر هرگز رنگ شکست را ندید و فقط یک تساوی مقابل استقلال داشت. آمار نشان می‌دهد که این تیم در ۱۵ بازی اخیر ۱۴ برد و یک تساوی داشته است. فاصله زیادی را که پرسپولیس با بقیه تیمها ایجاد کرد باید در همین مساله یافت. پرسپولیس در حالی در ۱۵ بازی اخیرش ۱۴ برد داشته که کل بردهای فصل تراکتور که بعد از پرسپولیس بیشترین برد را دارد تا اینجای فصل ۱۳ تا بوده است! نکته جالب‌تر این که بیشترین برد در یک فصل مربوط به پرسپولیسِ لیگ شانزدهم است که در پایان فصل به عدد ۲۰ رسید. اما پرسپولیس همین حالا در لیگ نوزدهم ۲۰ برده است و هنوز ۴بازی دیگر تا پایان فصل در پیش دارد. با یک برد دیگر رکورد بیشترین برد در یک فصل هم با نام پرسپولیسِ لیگ نوزدهم ثبت خواهد شد. تیم قهرمان تا پایان فصل باید با تیم‌های نساجی مازندران و گل گهر سیرجان در خانه آنها و با ذوب‌آهن و سایپا در تهران روبرو شود.

راه دروازه خودی بسته است

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای پیروزی در فوتبال این است که بتوانید دروازه تیم‌تان را بسته نگه دارید. کاری که پرسپولیس چند سالیست آن را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. پرسپولیس تا اینجای فصل ۱۲ بار دروازه‌اش را باز شده دیده است. در این زمینه استقلالِ لیگ هجدهم با ۱۳ گل خورده در یک فصل رکورددار است. پرسپولیس اگر می‌خواهد این رکورد را هم به تنهایی به نام خودش کند نباید تا پایان فصل و در ۴ بازی باقی مانده گل بخورد. اگر فقط یک گل بخورد در این عنوان با استقلال شریک خواهد شد و اگر بیشتر از یک گل بخورد این رکورد را از دست خواهد داد. خط دفاعی پرسپولیس البته بسیار قدرتمند عمل کرده است و دو گل آخری که این تیم دریافت کرده از روی نقطه پنالتی بوده. یکی در بازی جمعه شب مقابل نفت مسجد سلیمان و دیگری در اولین بازی پس از شروع مجدد لیگ مقابل پیکان. آخرین گلی که پرسپولیس در جریان بازی دریافت کرده مربوط به بازی آخر قبل از تعطیلی موقت لیگ در مقابل شهر خودرو بود که آن هم با یک ضربه سر و بعد از یک ضربه ایستگاهی وارد دروازه بوژیدار رادوشویچ شد.

جبران شکست‌های دور رفت

یکی از نکات جالب درباره قهرمانی پرسپولیس در لیگ نوزدهم این است که این تیم موفق شد همه تیم‌های لیگ برتر را حداقل یک بار شکست بدهد. نفت مسجد سلیمان تنها تیمی بود که نه تنها در این دوره از لیگ بلکه در ادوار گذشته لیگ هم به پرسپولیس نباخته بود. اما با پیروزی جمعه شب، این طلسم هم شکست و حالا همه تیم‌های لیگ برتر در این فصل حداقل یک بار طعم شکست مقابل پرسپولیس را چشیده‌اند. فولاد خوزستان، پارس جنوبی جم، پیکان، شاهین شهرداری بوشهر و صنعت نفت آبادان هم تیم‌هایی هستند که امسال رفت و برگشت به پرسپولیس باختند. یکی دیگر از عوامل اصلی قهرمانی پرسپولیس و فاصله گرفتن این تیم در نیم فصل دوم، جبران ۴ شکست دور رفت بود. پرسپولیس در دور رفت و تا پایان هفته دوازدهم ۴ بازی را با شکست پشت سر گذاشته بود. ابتدا در تبریز با یک گل به تراکتور باخت. بعد در تهران با دو گل مغلوب سپاهان شد. سپس در مشهد با یک گل از شهرخودرو شکست خورد و در نهایت در ورزشگاه آزادی با یک گل به نفت مسجد سلیمان باخت. بعد از باخت چهارم خیلی‌ها از پرسپولیس ناامید شدند اما پرسپولیس در دور برگشت و با هدایت یحیی گل محمدی هر ۴ شکست دور رفت را جبران کرد. پرسپولیس در دور برگشت ابتدا تراکتور را با دو گل در تهران شکست داد. سپس به اصفهان رفت تا با سپاهان بازی کند اما حریف در زمان مقرر به زمین نیامد و کمیته انضباطی پرسپولیس را ۳-۰ برنده اعلام کرد. یک هفته بعد پرسپولیس در تهران با نتیجه ۳-۱ مقابل شهرخودرو پیروز شد و در نهایت جمعه شب در مسجد سلیمان دو بر یک بر نفت این شهر غلبه کرد. 

قهرمانی در فصل بی‌ثباتی!

پرسپولیس در لیگ اول با هدایت علی پروین و در لیگ هفتم با سرمربیگری افشین قطبی به قهرمانی رسیده بود. در لیگ‌های شانزدهم، هفدهم و هجدهم هم برانکو ایوانکوویچ سه بار متوالی پرسپولیس را قهرمان کرد. در همه این قهرمانی‌ها از اول تا آخر فصل یک مربی روی نیمکت نشسته بود اما در لیگ نوزدهم ماجرا متفاوت بود. پرسپولیس لیگ نوزدهم را با گابریل کالدرون شروع کرد. کالدرون شروع چندان خوبی نداشت اما کم کم تیمش را شناخت و توانست در نیم فصل اول پرسپولیس را قهرمان کند. با این وجود اما مدیران وقت باشگاه پرسپولیس تصمیم به قطع همکاری با او گرفتند و یحیی گل محمدی جانشین کالدرون شد. دلیل قطع همکاری با کالدرون البته فنی نبود و اگر او در پرسپولیس می ماند به احتمال زیاد می‌توانست این تیم را در پایان فصل قهرمان کند. البته که با آمدن یحیی روند نتیجه گیری تیم بهتر هم شد و پرسپولیس در نهایت در فاصله چهار هفته مانده به پایان لیگ قهرمان شد. تغییرات در پرسپولیس در این فصل البته به نیمکت محدود نبود. پرسپولیس در این فصل ۳ مدیر عامل را به خودش دید. در ابتدای فصل ایرج عرب در مسند مدیریت پرسپولیس قرار داشت. اما او خیلی زود رفت و جایش را به محمد حسن انصاری‌فرد داد. خود انصاری فرد هم نتوانست زمان زیادی در این پست بماند و از اواخر سال ۱۳۹۸ مهدی رسول پناه به عنوان سرپرست موقت پرسپولیس معرفی شد. پرسپولیس را در سال‌های اخیر با ثبات و تغییرات اندکش می‌شناختند اما این تیم در فصلی که دو سرمربی و سه مدیرعامل را تجربه کرد هم قهرمان شد!

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

ورزشی

گفتگو و تحلیل