کد خبر: 5859
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
اسپری

۲ موسسه کانادایی در حال تجاری‌سازی پوششی هستند که به‌صورت اسپری کردن روی سطوح قرار گرفته و می‌تواند ویروس کرونا را به سرعت از بین ببرد.

به گزارش پیام خبر، گروه علمی و دانشگاهی  به نقل از پایگاه خبری فناوری نانو ایران، موسسه واترلو در تلاش است تا با استفاده از فناوری‌نانو، ویروس کووید ۱۹ را از بین ببرد، برای این کار آنها به دنبال ایجاد یک سطح ضدویروس هستند که با اسپری کردن ایجاد شود. این پروژه به‌صورت مشترک با همکاری موسسه فناوری‌نانو دانشگاه واترلو و آزمایشگاه نوآوری SiO۲ انجام می‌شود.

این پوشش قادر خواهد بود تا به محض تماس با ویروس کووید ۱۹ آن را از بین ببرد. به گفته سوشانت میترا، از محققان این پروژه: «ویروس کووید ۱۹ می‌تواند تا ۲۴ ساعت و شاید هم بیشتر روی سطح زنده بماند. به‌منظور محافظت از نیروی انسانی در بخش پزشکی و عموم مردم، مهم است که بلافاصله هنگام تماس ویروس با سطح، ویروس از بین برود. کار ما تولید پوشش ضدویروسی است که این کار را انجام دهد.»

میترا معتقد است که شش یا هفت ماه تا عرضه این محصول باقی است و در این مسیر ما از همکاری آزمایشگاه نوآوری SiO۲ استفاده کردیم که تجربه تجاری‌سازی صنعتی پوشش‌ها را دارد. این آزمایشگاه پیش از این برای از بین بردن عوامل بیماری‌زا نظیر ایکولا، اقدام به تولید پوشش‌های ضدباکتری و ضدمیکروب کرده‌اند. ما می‌خواهیم این محصول در کانادا ساخته شود و بعد در دسترس جهانیان قرار دهیم.»

بروس جانستون از آزمایشگاه‌ نوآوری SiO۲ می‌گوید: «ما از همکاری با پروفسور میترا و وین برای تولید این پوشش‌ها بسیار خوشحالیم، پوشش‌هایی که به سرعت پاتوژن‌ها را خنثی کرده و مانع از گسترش بیماری می‌شود. کاهش میزان آلودگی موجب نجات جان انسان‌ها می‌شود.»

تحقیقات این گروه نشان می‌دهد که این سطح آب را جذب نمی‌کند و همچنین به غشاء لیپیدی ویروس آسیب می‌زند.

این گروه قرار است این محصول را در قالب اسپری یا غوطه‌وری ارائه کنند.

کارکنان بخش سلامت می‌توانند این محصول را روی ادوات محافظت شخصی خود اسپری کنند و با این کار قطرات حاوی ویروس روی ماسک یا وسایل آن نمی‌چسبد.

به اعتقاد محققان این پروژه، بعد از بازگشایی اقتصاد و بازگشت کامل مردم به محل کار، به این نوع پوشش‌ها نیاز خواهد بود تا بتوانند در دراز مدت سطوح را تمیز نگه دارند.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.