کد خبر: 6033
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۹
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
حسین خبیری

در وضعیت فعلی، مخاطبین ابتدا و بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی در جریان رویدادها و حوادث قرار می‌گیرند، تا جایی که حتی رسانه‌های سنتی هم برای دیده شدن از دریچه شبکه‌های اجتماعی به معرفی تولیدات‌شان می‌پردازند.

به گزارش پیام خبر؛ شبکه اجتماعی جریانی غیررسمی است که یکه‌تاز این روزهای جهان به شمار می‌آید.

روز خبرنگار و جشنواره مطبوعات در حالی به کار خود پایان داد که از شبکه‌های اجتماعی به عنوان فرمانروا و یکه‌تاز بی‌چون و چرای دنیای رسانه هیچ حرفی به میان نیامد.

واقعیت اما گویای حقیقت دیگری است...

 در کشور ما صدا و سیما، روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری، به عنوان شیوه‌های رسمی اما سنتی اطلاع‌رسانی در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی به مراتب از خوانندگان کمتری برخوردارند.

در وضعیت فعلی، مخاطبین ابتدا و بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی در جریان رویدادها و حوادث قرار می‌گیرند، تا جایی که حتی رسانه‌های سنتی هم برای دیده شدن از دریچه شبکه‌های اجتماعی به معرفی تولیدات‌شان می‌پردازند.

اما همه این اثربخشی و پیش‌تازی در فضایی به سرعت پیش می‌رود که از نگاه متولیان امور اجرایی کشور، شبکه‌های اجتماعی همچنان غیررسمی و استفاده از بیشتر آن‌ها غیرقانونی قلمداد می‌گردد.

در حالی که جریان متداول و طبیعی گفتگو، سرگرمی، آموزش و معاملات روزانه عمومی بر بستر این شبکه‌ها انجام می‌گردد و در گذشته قطع  موقت بیشتر این شبکه‌ها هم موجب اختلال جدی و چالش‌های دست و پا گیر در روند جاری زندگی مردم و سایر امور اجتماعی شد، اما تا این لحظه جز رویکرد ستیزه‌جو و تقابل‌محور، خبری از نگاه برنامه‌محور دارای افق ارتباطی و رسانه‌ای برای این هزارتوی پر منفعت نیست.

شبکه‌های اجتماعی به عنوان ابزار مؤثر ارتباطی گفتمان قرن حاضر با کارکردها و قابلیت‌های متنوع، دائم در حال جریان‌سازیند.

در دل تهدیدات امنیتی مطرح درباره این رسانه‌های جمعی نیز فرصت‌های بهره‌جویی متکثری از همان نوع تهدیدات نیز نهفته است.

اگر بخواهیم عاقلانه‌ترین و ساده‌ترین انتخاب را مرور کنیم، درمی‌یابیم که وقتی امکان حذف یا جایگزینی مناسبی برای این شبکه‌ها نیست، لازم است تا هوشمندانه به استقبال پذیرش و بهره‌برداری حداکثری از این شبکه‌ها رفت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.