اسناد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سامانه عدالت برای توزیع عادلانه اسناد راه اندازی شد.

به گزارش پیام خبر، «درآمد دفاتر ثبت میلیاردی است»، این صحبتی است که همه ما آن را شنیدیم. دفاتری که گاهی اوقات با استفاده از رانت یا هر چیز دیگری چند صد هزار سند را ثبت می‌کنند و از این طریق درآمدهای هنگفت میلیاردی را به جیب می‌زنند، موضوعی که به گفته برخی کارشناسان دور از ذهن نیست و تعدادی از دفاتر ثبت درآمدهای میلیاردی دارند و برخی هم درآمدهایشان بسیار کم است.

یکی از سردفتران اسناد رسمی تهران در گفت‌وگو درباره چگونگی ثبت سند در دفترخانه‌ها و درآمدهایی که این دفاتر دارند، اظهار کرد: روند ثبت اسناد در دفترخانه‌ها متفاوت است؛ یک دفترخانه در طول یک سال صدها هزار سند ثبت می‌کند، اما یک دفترخانه کمتر از صد سند را ثبت می‌کند.

یکی دیگر از سردفتران اسناد رسمی  گفت: اینکه گفته می‌شود درآمد دفاتر ثبت اسناد نجومی است، به تمام دفترخانه‌ها مربوط نمی‌شود و گاهی اوقات برخی از دفترخانه‌ها حتی در اجاره واحد خود هم می‌مانند و از پس پرداخت آن بر نمی‌آیند.

همان طور که گفته شد برخی از سردفتران به واسطه ثبت اسناد با درآمدهای هنگفتی مواجه هستند و برخی دیگر به دلیل نداشتن مراجعه‌کننده حتی توان پرداخت هزینه‌های ابتدایی‌شان را هم ندارند.

اما به دنبال وقوع این مشکل و عدم رعایت عدالت در توزیع اسناد میان دفترخانه‌ها، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به فکر ایجاد سامانه‌ای  افتاد تا عدالت را برای تمام سردفتران ایجاد کند، این سامانه میزان ثبت اسناد را در طول یک سال در مراکز استان‌ها مشخص می‌کند و بر اساس آن هر دفترخانه مجاز به ثبت تعداد مشخصی از اسناد است.

به دنبال جمع شدن رانت دفترخانه هستیم

ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به ثبت سند در دفترخانه‌ها گفت: ما به دنبال این هستیم تا رانت برخی از دفاتر جمع شود و با تصویب ریاست قوه قضاییه سامانه‌ای طراحی ‌شده که در جهت ساماندهی ارجاع اسناد به دفاتر اسناد رسمی است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: در گذشته برخی از دفاتر ارتباطاتی می‌گرفتند که سبب می‌شد میزان ارجاع به دفاترشان زیاد و مدت ثبت اسناد در آن‌ها طولانی شود و در مقابل برخی از دفاتر هم بیکار بودند، اما سعی کردیم تا به کمک این سامانه توزیع عادلانه اسناد را بین دفاتر داشته باشیم.

وی ادامه داد: با توزیع عادلانه اسناد روند ثبت سرعت بخشیده می‌شود و مانع رانت می‌شویم و درآمد بین دفاتر به صورت عادلانه  تقسیم می‌شود.

خداییان با بیان اینکه هم اکنون این طرح اجرایی شده است، گفت: بر اساس تعداد اسنادی که هر سال در مرکز استان‌ها ارجاع می‌شوند، میانگین دو برابر سال قبل برای سال جدید تعیین می‌شود.

وی افزود: اگر سردفتری به حد میانگین مشخص شده برسد، اسناد به سایر دفاتر ارجاع می‌شوند و آن دفترخانه دیگر حق ثبت اسناد را ندارد و اگر در یک شهرستان تنها یک دفترخانه وجود داشته باشد دیگر حد نصابی تعیین نمی‌شود و به هر میزان که سند باشد، در همان دفترخانه ثبت خواهد شد.

انجام این کار می‌تواند مانع از درآمدزایی‌های بسیار برای برخی از دفترخانه‌ها و همچنین ایجاد مشکلات بسیار برای دفترخانه‌های دیگر شود، لذا به کمک این سامانه که هم اکنون فعال شده است می‌توان میزان ثبت اسناد را در هر یک از دفترخانه‌ها تشخیص داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.