مغز

برقراری ارتباط بین بخش های مختلف مغز برای انجام کارکردهای آن ضروری است. اما تسریع این ارتباطات می تواند عملکرد مغز را بهتر کند و به تازگی راهی برای این کار پیدا شده است.

به گزارش پیام خبر، به نقل از مدیکال نیوز، در گذر زمان سرعت ارتباط میان بخش های مختلف مغز پایین می آید و عصب شناسان از سال ها قبل به دنبال راه حلی برای غلبه بر این چالش بوده اند.

گروهی از دانشمندان ایرانی، آلمانی و سوئدی با همکاری یکدیگر توانسته اند ارتباطات دوجانبه مغز انسان را تقویت کنند. این کار به دو روش همگام سازی یا ایجاد نوسان صورت می گیرد. در روش اول تعداد زیادی از سلول های عصبی برای انتقال تحریک ایجاد شده به یکدیگر می پیوندند و ترکیب آنها با یکدیگر باعث افزایش تاثیرگذاری در شبکه های عصبی مجاور و تسهیل انتقال پیام می شود.

در روش ایجاد نوسان، از طریق دامن زدن به نوساناتی در شبکه عصبی مغز از طریق دستکاری غشای سلول های عصبی، ارتباط میان آنها به شکل دوره ای افزایش می یابد. موفقیت هر دو روش مستلزم هماهنگی میان دو بخش مغز که قرار است با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، می باشد.

برای ایجاد این هماهنگی و کاهش زمان مورد نیاز بدین منظور هنوز چالش هایی وجود دارد. به گفته علیرضا ولی زاده از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان ارتباطات دوجانبه بخش های مختلف مغز اندک است ولی همین تعداد برای ایجاد فرایندهای تکراری ارتباطی میان بخش های مختلف مغز و تقویت سیگنال ها کافی است.

هدیه رضایی دانشجوی دکترای دانشگاه زنجان نیز در این مورد گفته است: این یافته های جدید به بشر امکان خواهد داد تا در آینده برای مرتبط ساختن سریع و موثر بخش های مختلف مغز اقدام کند.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.