کد خبر: 6145
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
راه سازی

دولت تدبیر و امید از ابتدای روی کارآمدن، ایجاد توسعه و تحول در زیرساخت‌های جاده‌ای و راههای کشور را در دستور کار قرار داد و در این زمینه استان فارس با توجه به موقعیت جغرافیایی آن یعنی قرار داشتن در چهارراه ارتباطی شمال، جنوب، شرق و غرب کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

به گزارش پیام خبر، استان فارس هم‌اینک یک هزار و ۴۶۲ کیلومتر بزرگراه، ۲ هزار و ۳۰۹ کیلومتر راه اصلی، ۲ هزار و ۸۷۲ کیلومتر راه فرعی و ۱۰ هزار و ۹۳۹ کیلومتر راه روستایی دارد.
در هفت سال گذشته یعنی از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید تاکنون، طول بزرگراه‌های این استان از ۸۶۱ کیلومتر به یک هزار و ۴۶۲ کیلومتر و طول راه‌های اصلی از یک هزار و ۹۰۷ کیلومتر به ۲ هزار و ۳۰۹ کیلومتر افزایش یافته است.
یکی از نیازهای استان فارس با توجه به وسعت و موقعیت جغرافیایی آن آزادراه بود که با آغاز عملیات ساخت آزادراه شیراز – اصفهان در اوایل دهه ۹۰ امیدها برای رفع این کاستی نیز زنده شد.
دولت تدبیر و امید طی سال‌های اخیر اهتمام ویژه‌ای به تکمیل این پروژه ملی داشته است و مجموع اقدامات و پیگیری‌های انجام شده سبب گردید که این پروژه به رغم مشکلات و تنگناهای مالی که دولت با آن مواجه است امروز به پیشرفت ۸۰ درصدی برسد.
سفر محمدباقر نوبخت معاون رییس‌ جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در تیرماه امسال به استان فارس و بازدید آنها از آزادراه شیراز – اصفهان بیانگر اهمیت این پروژه برای دولتمردان است.
نوبخت حدود یک ماه بعد و در مردادماه سفری دوباره به استان فارس داشت که در این سفر نیز تصمیمات راه‌گشایی برای شتاب‌بخشی به اجرای این پروژه آزادراهی اتخاذ شد.
بهره‌برداری از آزاد راه شیراز – اصفهان علاوه بر اینکه طول این مسیر حدود ۱۳۵ کیلومتر کاهش می‌دهد، کاهش ۲ ساعته زمان سفر، کاهش مصرف سوخت به میزان ۱۳۶ میلیون لیتر در سال، کاهش سالانه ۱۸۰ میلیارد ریال هزینه حوادث جاده‌ای و کاهش استهلاک خودروهای عبوری را نیز به دنبال دارد.

۱۰ طرح ملی فارس در حوزه راه
رییس سازمان برنامه و بودجه فارس با اشاره به اینکه در حوزه راه‌های استان ۱۰ طرح ملی در بودجه در دست پیگیری است افزود: از جمله این پروژه‌ها می‌توان به محورهای شیراز- فیروزآباد – جم، شیراز – جهرم – لار – بندرعباس، شیراز – فسا – داراب- گهکم، شیراز- بابا میدان – بهبهان و شیراز – سپیدان – یاسوج اشاره کرد.
حسن نوروزی در گفت و گو با ایرنا افزود: اما مهمترین پروژه در این زمینه آزادراه شیراز – اصفهان است که در سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان برای امسال این پروژه اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی ابلاغ شد و تخصیص کامل نیز یافت.
وی ادامه داد: امیدواریم با منابعی که دولت تدارک دیده و سهمی که وزارت دفاع باید تهیه کند، تا پایان امسال شاهد افتتاح این پروژه باشیم.
او گفت: دولت تدبیر و امید طی سال‌های اخیر توجه ویژه به زیرساخت‌های ارتباطی این استان داشته که نتیجه این توجه افزایش چشمگیر طول بزرگراه‌های این استان از ۸۶۱ کیلومتر به یک هزار و ۴۶۲ کیلومتر و افزایش طول راه‌های اصلی از یک هزار و ۹۰۷ کیلومتر به ۲ هزار و ۳۰۹ کیلومتر است.
نوروزی تصریح کرد: از دیگر طرح‌های شاخص حوزه راهسازی فارس می‌توان به بزرگراه شیراز – قائمیه از مسیر تنگ ابوالحیات اشاره کرد که با افتتاح این پروژه، مسیر شیراز-  کوه‌چنار (قائمیه) حدود ۲۲ کیلومتر کاهش خواهد یافت.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس افزود: علاوه بر این، این محور استان‌های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان را به استان فارس و سایر نقاط کشور متصل خواهد کرد.
وی ادامه داد: برای تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه در سال ۹۹ حدود ۱۴۰ میلیارد تومان منابع نیاز است که در سفر مردادماه رییس سازمان برنامه و بودجه مقرر شد به شرط اینکه قرارگاه خاتم الانبیاء که پیمانکار این پروژه است بتواند با جدیت کار را دنبال کند، دولت منابع مورد نیاز را تامین و پرداخت ‌کند.

افتتاح یک هزار و ۱۳۶ میلیارد ریال پروژه‌ در هفته دولت
مدیرکل راه و شهرسازی فارس هم گفت: دولت در بحث پروژه آزادراه شیراز – اصفهان به تعهدات خود عمل کرده و اگر شریک سرمایه‌گذاری نیز سهم خود را تزریق کند، با توجه به ۵۰۰ میلیارد تومانی که در سفر اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه به این پروژه تخصیص یافت و بخشی از آن نیز به پیمانکار پرداخت گردید، این پروژه تا پایان دولت آماده افتتاح می‌شود.
وی افزود: تلاش دولت این است که ۶ قطعه از هفت قطعه این پروژه را تا پایان امسال به بهره‌برداری برساند و قطعه هفت آن به طول ۱۳ کیلومتر را نیز تا پایان دولت تکمیل و کل پروژه را آماده بهره‌برداری کند.
او افزود: با توجه به پیشرفت ۸۰ درصدی قطعه هفت پروژه، با توجه به تامین مالی که انجام گرفته، می‌توان روند اجرای این قطعه را با افزایش ماشین‌آلات و تجهیزات سرعت بخشید و در موعد مقرر تکمیل کرد.
وی گفت: در ادامه خدمات دولت تدبیر و امید در زمینه توسعه راه‌های استان در هفته دولت امسال نیز شاهد بهره‌برداری و کلنگ‌زنی ۷۶ پروژه بزرگراهی، راه اصلی، راه فرعی، راه روستایی و عشایری با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۸۲۶ میلیارد ریال خواهیم بود که تاکنون بخش‌هایی از آن افتتاح شده است.
زاهدی افزود: طی هفته مذکور یک هزار و ۱۳۶ میلیارد ریال پروژه افتتاح و ۶۹۰ میلیارد ریال پروژه نیز کلنگ‌زنی خواهد شد.
وی ادامه داد: از جمله پروژه‌های آماده بهره‌برداری می‌توان به ۱۲ کیلومتر از بزرگراه شیراز – جهرم، ۱۲ کیلومتر از بزرگراه مرودشت - درودزن و ۲۵ کیلومتر راه روستایی اشاره کرد.
او گفت: همچنین در هفته دولت امسال عملیات اجرایی ۱۳ کیلومتر از بزرگراه سپیدان- یاسوج نیز آغاز خواهد شد.
مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: در حوزه مسکن نیز در هفته دولت امسال شاهد بهره‌برداری از ۸۴۳ واحد مسکن مهر در سطح استان خواهیم بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.