کد خبر: 6152
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۷
  • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
  • چاپ
نشست خبری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت هفته دولت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: از آن جا که در یک سال آینده همه فعالیت‌های فرهنگی و هنری بایستی بر بستر فضای مجازی برگزار شود، برنامه یک ساله این اداره کل از شهریور ۱۳۹۹ تا شهریور ۱۴۰۰ نیز در مراحل پایانی تدوین است و بزودی منتشر خواهد شد.

به گزارش پیام خبر؛ صابر سهرابی، در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در تالار حافظ برگزار شد، گزارش کارکرد فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس را در دولت تدبیر و امید بیان کرد: فارس و شیراز سومین حرم اهل بیت و پایتخت تمدن و فرهنگ، جایگاه ویژه‌ای در رشد فرهنگ و هنر ایران دارد و این مهم با افزایش زیرساخت‌ها و تلاش فرهنگ‌وران و هنرمندان به دست آمده است.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اضافه کرد: از ۵۱۸۸ مسجد استان، امروز در ۱۴۰۱ مسجد کانون فرهنگی و هنری راه‌اندازش شد که (صد و نوزده هزار و ششصد و دوازده) ۱۱۹۶۱۲ نفر افزایش عضو داشته‌ایم و مؤسسات قرآنی نیز با رشد ۱۸ درصدی، تعداد قاریان و حافظان قرآن کریم را به ۶۰۰۰ نفر رسانید.

وی با اشاره به اینکه با حمایت مالی ۳۱۲۳ درصدی اداره کل از کانون‌های فرهنگی هنری و قرآنی، تعداد فعالیت‌های فرهنگی هنری مساجد از ۵۱۰ در سال ۹۲ به ۳۳ هزار و ۶۷۷ موضوع فعالیت در سال ۹۹ رسید، اظهار کرد: در این سال‌ها ۱۰۹ چاپخانه جدید به ناوگان نشر و مطبوعات استان افزوده شد.

سهرابی افزود: تعداد نشریات فعال به ۳۲۳ رسید که شمارگان آن‌ها در این سال‌ها به تیراژ 94 میلیون و 656 هزار افزایش یافت، همچنین روزنامه‌ها نیز از ۶ عدد در سال ۹۲ به ۱۲ عدد در سال ۹۹ رسید، در این سال 19 میلیون و 350 هزار شماره روزنامه منتشر شده است، امروزه همچنین همه شهرستان‌های فارس دارای هفته‌نامه مکتوب یا پایگاه‌های خبری هستند. همچنین مؤسسات مطبوعاتی در فارس راه‌اندازی شده‌اند که گاه تا ۲۰ نشریه کشوری را نمایندگی می‌کنند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار کرد: سرعت رشد فضاهای الکترونیک اداره را ملزم به رفع این نیاز کرده و صدور مجوز نشریات الکترونیک را به رشد ۱۲۵ درصدی رسانید. راه‌اندازی ۶۳ دفتر و ۱۰۶ خبر گزاری غیردولتی در کنار ۸ خبرگزاری دولتی تاثیر شگرفی در آگاهی مردم استان فارس داشته است.

وی افزود: تعداد ناشران فعال رشد ۲۳ درصدی داشت و در ۱۵۷۴ عنوان، بیش از یک میلیون و 118 هزار جلد کتاب چاپ شده است، این یعنی ۲۴۰۰ درصد رشد چاپ کتاب از سال ۹۲ تا سال ۹۹ و این بستر، شیراز را در سال ۹۸ به عنوان پایتخت کتاب ایران رسانید.  

سهرابی گفت: در این سال‌ها تعداد اجرای نمایش به  ۵۰۹۲  اجرا رسید و هفت میلیون و 792 هزار و 320 تماشاگر را با خود همراه داشت.

وی افزود: موسیقی صحنه‌ای استان هم با رشد ۲۰۲ درصدی به ۲۹۶ مجوز در سال رسانید و منجر به ۶۳۸ اجرای موسیقی صحنه‌ای در استان شد. این تعداد اجرا مگر با راه‌اندازی سالن‌های جدید که از ۳۳ سالن در سال ۹۲ به ۴۴ سالن در سال ۹۹  رسید، امکان‌پذیر نبود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: در حوزه سینما با گشایش مجتمع پردیس سینمایی به همراه دو پردیس و ۱۱ سالن و رشد تعداد سالن‌های سینما به ۳۱ عدد، تعداد صندلی‌ها به  ۸۹۰۷ افزایش یافت که با رشد ۳۲۵ درصدی تماشاگران همراه بود.

سهرابی گفت: در بخش عمرانی نیز از سال ۹۲ تا سال ۹۹، مجتمع‌های فرهنگی و هنری استان با زیربنای ۶۶۰۰ متر با ۲۰۰۰ متر افزایش به ۸ مجتمع و ۸۶۰۰ متر مربع ارتقاء یافته است. اداره کل همچنین ۱۸ مجتمع فرهنگی هنری جدید را به بهره‌برداری رساند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: انجمن‌ها و تشکل‌های فرهنگی و هنری هم با رشد ۱۲۳ درصدی به ۸۵ مرکز فرهنگی و هنری در استان رسید. ۳۹۱ آموزشگاه آزاد هنری، مد و لباس و مراکز مهارت‌آموزی با خروجی ۳۳ هزار و ۱۴۵ هنرآموز و 196 هزار فارغ‌التحصیل رشته‌های هنری همراه بود.

وی با اشاره به اینکه نگارخانه‌های از ۸ عدد به ۲۸ رسید و برگزاری ۵۲۲ نمایشگاه هنری رشد تقریبی ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد، تاکید کرد: کانون‌های تبلیغاتی هم در این سال‌ها ۳۰ درصد رشد داشت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار کرد: مؤسسات فرهنگی هنری فعال نیز ۶۳ درصد رشد کرد. صدور مجوز ۱۳۸ مؤسسه نشر دیجیتال توانست جایگاه ویژه‌ای در اشتغال  بابیش از ۶۶۸۰  نفر غیرمستقیم و بیش از ۴۰۰۰ شغل مستقیم در بخش فرهنگی و هنری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه افزون بر این‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه ۳۰۰ نوع مجوز خود را در پنجره‌ای یکتا گردآوری و به ۳۰ مجوز کاهش داد، افزود: سه هزار تن از فرهنگ‌وران، هنرمندان، فعالان قرآنی و اصحاب رسانه در صندوق اعتباری هنر عضو شده‌اند که بیمه آن‌ها از این سامانه انجام می‌شود، افزون بر این‌ها ۴۵۰ فعال قرآنی نیز جدای از این سامانه نیز با پشتیبانی فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیمه فعالان قرآنی در استان هستند. گفتنی است برخی از کسانی که دیگر فعالیتی در زمینه‌های فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و قرآنی از ندارند، به بررسی‌های انجام شده، امتیازات‌شان قطع شد.

این مقام مسئول تاکید کرد: سه‌شنبه‌های تکریم از ابتکارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که با همکاری کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد فارس در سطح استان و به صورت جداگانه در جنوب فارس انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سال گذشته به فارس، تفاهم‌نامه همکاری با شهرداری شیراز بسته شد، در این تفاهم‌نامه، گذر فرهنگ و هنر که از برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت تدبیر و امید است، هم مورد تایید قرار گرفت، افزود: در این راستا ۶۰ غرفه این گذر برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری دارای مجوز از فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر گرفته شد که از بهمن‌ماه نام‌نویسی برای آن صورت گرفت. اما با همه‌گیری بیماری کرونا، این امر به تعویق افتاد. گفتنی است شهرداری شیراز در یک سال گذشته هماهنگی و همکاری بسیاری به ویژه در زمینه پایتختی کتاب داشت که سبب شد شیراز عنوان پایتختی کتاب را کسب کند.

سهرابی گفت: در یک سال گذشته سه طرح مشاغل خانگی، تحفه و خسارت کرونا برای کمک به فعالیت‌های فرهنگی و هنری ر کشور وجود داشت که از استان‌هایی بودیم که بیشترین ثبت‌نامی را داشتیم، همکاران ما نیز تلاش کردند تا بتوانند بودجه اختصاص داده شده را برای کمک به فرهنگ و هنر فارس، جذب کنند و در همین راستا، در طرح تحفه دو پرونده مراحل بانکی را به پایان رسانده‌اند و آماده دریافت وام هستند. در مورد خسارت کرونا نیز ۹۳۸ پرونده با ۱۱۷۸ نفر اشتغال، ثبت‌نام کرده‌اند که در حال دریافت وام خود هستند.

گفتنی است این اداره کل تصمیم دارد تا در همین دولت تالار مرکزی شیراز و مجتمع‌هایی که ساخت آن‌ها آغاز شد، را به پایان ببرد. همچنین از آن جا که در یک سال آینده همه فعالیت‌های فرهنگی و هنری بایستی بر بستر فضای مجازی برگزار شود، برنامه یک ساله این اداره کل از شهریور ۱۳۹۹ تا شهریور ۱۴۰۰ نیز در مراحل پایانی تدوین است و بزودی منتشر خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل