کد خبر: 6153
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۲
 • خبرنگار: منیره خسروبیگ
 • چاپ
نشست خبری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت هفته دولت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، گزارشی از کارکردهای این اداره را بیان کرد.

به گزارش پیام خبر، صابر سهرابی گفت: فارس و شیراز سومین حرم اهل بیت (ع) و پایتخت تمدن و فرهنگ که جایگاه ویژه‌ای در رشد فرهنگ و هنر ایران دارد و این مهم با افزایش زیرساخت‌ها و تلاش فرهنگ‌وران و هنرمندان به دست آمده است، از جمله از۵۱۸۸ مسجد استان، امروز در ۱۴۰۱ مسجد کانون فرهنگی و هنری راه‌اندازی شد که 119 هزار و 612 نفر افزایش عضو داشته‌ایم، مؤسسات قرآنی نیز با رشد ۱۸ درصدی، تعداد قاریان و حافظان قرآن کریم را به ۶۰۰۰ نفر رسانید و با حمایت مالی ۳۱۲۳ درصدی اداره کل از کانون‌های فرهنگی هنری و قرآنی، تعداد فعالیت‌های فرهنگی هنری مساجد از ۵۱۰ در سال ۹۲ به ۳۳ هزار و ۶۷۷ موضوع فعالیت در سال ۹۹ رسیداست.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان کرد: در این سال‌ها ۱۰۹ چاپخانه جدید به ناوگان نشر و مطبوعات استان افزوده شد و تعداد نشریات فعال به ۳۲۳ افزایش یافته که شمارگان آن‌ها در این سال‌ها به تیراژ 94 میلیون و 656 هزار افزایش پیدا کرده و همچنین روزنامه‌ها نیز از ۶ عدد در سال ۹۲ به ۱۲ عدد در سال ۹۹ رسید که در این سال 19 میلیون و 350 هزار شماره روزنامه منتشر شده است، امروزه همچنین همه شهرستان‌های فارس دارای هفته‌نامه مکتوب یا پایگاه‌های خبری هستند، همچنین مؤسسات مطبوعاتی در فارس راه‌اندازی شده‌اند که گاه تا ۲۰ نشریه کشوری را نمایندگی می‌کنند.

او تصریح کرد:سرعت رشد فضاهای الکترونیک اداره را ملزم به رفع این نیاز کرده و صدور مجوز نشریات الکترونیک را به رشد ۱۲۵ درصدی رساند و راه‌اندازی ۶۳ دفتر و ۱۰۶ خبر گزاری غیردولتی در کنار ۸ خبرگزاری دولتی تاثیر شگرفی در آگاهی مردم استان فارس داشته است، که تعداد ناشران فعال رشد ۲۳ درصدی داشت و در ۱۵۷۴ عنوان، بیش از یک میلیون و 118 هزار، جلد کتاب چاپ شده، این یعنی ۲۴۰۰ درصد رشد چاپ کتاب از سال ۹۲ تا سال ۹۹ و این بستر، شیراز را در سال ۹۸ به عنوان پایتخت کتاب ایران رسانید.

سهرابی ادامه داد:در حوزه سینما با گشایش مجتمع پردیس سینمایی به همراه دو پردیس و ۱۱ سالن و رشد تعداد سالن‌های سینما به ۳۱ عدد، تعداد صندلی‌ها به  ۸۹۰۷ افزایش یافت که با رشد ۳۲۵ درصدی تماشاگران همراه بودودر بخش عمرانی نیز از سال ۹۲ تا سال ۹۹، مجتمع‌های فرهنگی و هنری استان با زیربنای ۶۶۰۰ متر با ۲۰۰۰ متر افزایش به ۸ مجتمع و ۸۶۰۰ متر مربع ارتقاء یافته واداره کل همچنین ۱۸ مجتمع فرهنگی هنری جدید را به بهره‌برداری رسانده است.   

 مدیرفرهنگ و ارشاد استان افزود: در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سال گذشته به فارس، تفاهم‌نامه همکاری با شهرداری شیراز بسته شد، در این تفاهم‌نامه، گذر فرهنگ و هنر که از برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت تدبیر و امید است، هم مورد تایید قرار گرفت، در این راستا ۶۰ غرفه این گذر برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری دارای مجوز از فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر گرفته شد که از بهمن‌ماه نام‌نویسی برای آن صورت گرفته،  اما با همه‌گیری بیماری کرونا، این امر به تعویق افتادوگفتنی است شهرداری شیراز در یک سال گذشته هماهنگی و همکاری بسیاری به ویژه در زمینه پایتختی کتاب داشت که سبب شد شیراز عنوان پایتختی کتاب را کسب کند و این اداره کل تصمیم دارد تا در همین دولت تالار مرکزی شیراز و مجتمع‌هایی که ساخت آن‌ها آغاز شد، را به پایان ببرد. همچنین از آن جا که در یک سال آینده همه فعالیت‌های فرهنگی و هنری بایستی بر بستر فضای مجازی برگزار شود، برنامه یک ساله این اداره کل از شهریور ۱۳۹۹ تا شهریور ۱۴۰۰ نیز در مراحل پایانی تدوین است و بزودی منتشر خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.