کد خبر: 6165
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۰
 • خبرنگار: سهیلا ستایش
 • چاپ
خسرو فروغان

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس گفت: هر قانون در کشور ما بر اساس سلیقه شخصی قابل تفسیر است لذا در این شرایط درخواست ما از تصمیم گیران و مسئولان تفسیر قوانین با دیدگاه مثبت، کاهش مشکلات و کارگشایی در حوزه اقتصاد است تا اقتصاد کشور بتواند خود را سرپا نگه دارد.

به گزارش پیام خبر،  خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک این اتاق بیان کرد: در دو سال گذشت مشکلات متعددی در حوزه اقتصاد بر کشور وارد شده است که عدم درایت در مدیریت بحران موجب افزایش و پیچیدگی مشکلات شده و بخش اقتصاد و فعالان اقتصادی را آسیب پذیرتر کرده است.

وی با بیان اینکه انتظار ما عمل به قانون است افزود: با توجه به اینکه کشور در شرایط بحران قرار دارد اما قوانین و دستورالعمل های فعلی در حال اجرا در کشور مربوط به شرایط عادی و بدون در نظر گرفتن مسایل و مشکلات روز اقتصاد است درحالی که شرایط کشور و اقتصاد ما عادی نیست.

فروغان اظهارداشت: در برخی از حوزه ها با در نظر گرفتن شرایط موجود تصمیم گیری هایی برای پیشبرد روند شد اما نتیجه کار مطلوب نبود و به عنوان مثال ما در بخش اقتصاد به دلیل دادن اختیارات در شرایط بحران به بانک مرکزی شاهد تبعاتی از جمله افزایش قاچاق در سطح جامعه، افزایش مشکلات اقتصادی، آسیب پذیر و غیر فعال کردن واردکنندگان و صادرکنندگان واقعی هستیم.

وی با اشاره به فعالیت مجلس به ویژه در حوزه گره گشایی فعالیت های اقتصادی اضافه کرد: قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار تنها قانونی است که در سالهای گذشته توسط بخش خصوصی تدوین شده است و اگر این قانون عملیاتی و اجرا می شد امروز مشکلات ما در حوزه اقتصاد بسیار کمتر بود.

رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس در خصوص مشکلات پیش آمده برای برخی از شرکت های تولیدی استان در حوزه شیرخشک ادامه داد: برخی از واحدهای تولیدی فعال استان در حوزه صادرات شیر خشک با مشکلاتی روبرو شدند که انتظار داریم نیروی انتظامی، گمرک و استاندارد استان با تکیه بر راهکارهای قانونی اقداماتی برای رفع مشکل و تسهیل روند صادرات این واحدها همکاری لازم را داشته باشند.

فروغان عنوان داشت: در حال حاضر شرایط صادرات با پیچ و خم های زیادی روبرو شده است که باید برای رفع مشکل واحدهای برنامه ریزی و اقدام عملیاتی انجام دهیم و این درحالی است که هرچه برای رفع مشکلات تلاش کنیم بازهم جای کار بسیار است. وی تصریح کرد: اگر امروز یک دلار وارد کشور شود منفعت آن به همه مردم بازمی گردد و باید به فکر آیندگان و فرزندان این سرزمین باشیم.

در ادامه این جلسه هادی حنایی نائب رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: در شرایط فعلی کشور که صادرات با تمام سختی های موجود در حال انجام است نباید برخی افراد در سطوح پایین تر با تفکرات سنتی، غلط و ناآگاه در روند صادرات استان خلل ایجاد کنند. وی با بیان اینکه امروز بیشتر اقدامات و مجوزها به صورت آنلاین انجام می شود افزود: برخی بخش ها از روند فعالیت سایر دستگاه ها بی اطلاع هستند و با همین بی اطلاعی مشکل آفرین می شوند و همچنین اینکه اگر فضایی برای بروز مشکلی وجود دارد تا زمانی که مشکلی پیش نیامده نباید به افراد با سوظن نگاه شود و نگاه منفی را به تمام فعالان این حوزه تعمیم داد.

حنایی اظهارداشت: امروز علاوه بر مشکلات خارجی و وضعیت بحرانی اقتصاد کشور ، رفع مشکلات داخلی یک دغدغه مهم برای فعالان اقتصادی است که ما باید خودمان به خودمان کمک کنیم.

در ادامه سکینه سیاحی مدیر عامل صندوق توسعه صادرات استان فارس هم با اشاره به دستورجلسه بررسی مشکلات صادرکنندگان کالاهای مشمول استاندارد گفت: نباید به بهانه کمبود کالا در بازار داخل جلوی صادرات گرفته شود و این موضوع یکی از دلایل مهم از دست دادن بازارهای تجار و بازرگانان کشورما در عرصه بین الملل است.

وی ادامه داد: تجار و بازرگانان ما با مشکلات فراوانی که دارند تلاش می کنند بازارهای خود در جهان را حفظ کنند درحالی که به محض بروز مشکل در بازار داخلی مسئولان تصمیم به بستن درهای کشور می گیرند و کمترین توجه به صادرات و صادرکنندگان و تولید نمی شود.

سیاحی عنوان داشت: رقابت پذیری زیاد، هزینه و زمان بر بودن جذب مشتریان خارجی و خدشه وارد نشدن به اعتماد تجار در بازارهای بین المللی از مسایل مهمی است که با عدم توجه به آنها و تصمیم گیری های غیر کارشناسی زحمات فعالان حوزه صادرات را از بین می برد و انتظار است مسئولان و متولیان بخش صادرات کشور به این مسایل توجه ویژه داشته باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.