کد خبر: 6166
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
باشگاه ورزشی

بازگشایی باشگاه های ورزشی در کلانشهری نظیر تهران در صورتی که با رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با کرونا از سوی صاحبان باشگاه ها و مردم به همراه نباشد و نظارت کافی نیز از سوی ناظران سلامت انجام نشود، به طور حتم پیامدی جز به خطر انداختن سلامت جامعه نخواهد داشت.

به گزارش پیام خبر، به تازگی از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام شد که طبق اعلام معاون ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران، باشگاه‌های ورزشی تهران بزرگ نیز در صورت اخذ گواهی آموزشی ضد کرونا (که در سایت پایگاه خبری فدراسیون پزشکی ورزشی موجود است)، می‌توانند فعالیت‌های خود را به طور مجدد و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آغاز کنند، اتفاقی که به طور حتم در صورت عدم نظارت جدی بر وضعیت باشگاه های ورزشی در تهران با میزان جمعیت بالا مخاطرات عدیده ای را به دنبال خواهد داشت.

بازگشایی مجدد باشگاه های ورزشی از زمان شیوع ویروس کرونا از جمله تصمیماتی بود که در مورد آن چالش های فراوانی ایجاد شد و در نهایت از زمانی که تصمیم گیری نهایی بر عهده شوراهای تامین هر استان قرار گرفت، عنان کار از دست ستاد مقابله با گسترش کرونا خارج شد و هر استان بر اساس سیاستگذاری و تصمیم درون استانی اقدام به بازگشایی یا عدم بازگشایی باشگاه های ورزشی کرد. در مورد کلانشهر تهران اما با توجه به قرمز بودن وضعیت شیوع ویروس متفاوت بود و حتی در برهه ای از زمان زمزمه مطرح شدن فعالیت باشگاه های ورزشی در ستاد ملی مقابله با کرونا به گوش رسید تا اینکه در نهایت با تصمیم ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران تصمیم بر این شد تا شاهد بازگشایی مجدد باشگاه های ورزشی پایتخت باشیم.  

باشگاه های ورزشی به دلیل فضای سربسته، استفاده مشترک از تجهیزات ورزشی، امکان تجمع در بازه های زمانی مختلف و احتمال بالای رعایت نکردن فاصله اجتماعی، احتمال عدم استفاده از ماسک در حین ورزش، عدم ضدعفونی پیوسته تجهیزات ورزشی و مواردی از این دست، به عنوان مکانی پر خطر در راستای شیوع ویروس کرونا تلقی می شود، بنابراین حال که از سوی ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش حتی باشگاه های ورزشی در تهران مجوز فعالیت مجدد و بازگشایی را دریافت کرده اند باید بیش از هر زمان دیگری نظارت مستمر به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.

این در حالی است که همزمان با صدور مجوز باشگاه های ورزشی شورای سلامت فدراسیون پزشکی ورزشی تشکیل و درباره نظارت بر باشگاه های ورزشی و اتخاذ ساز و کار مناسب برای ارزیابی باشگاه های ورزشی در دوران همه گیری کرونا مسائلی مطرح و مقرر شد دستورالعمل ارزیابی باشگاه های ورزشی از نقطه نظر رعایت پروتکل های بهداشتی تهیه و تدوین شود تا پس از نهایی شدن و انجام پروسه ارزیابی در نهایت فدراسیون پزشکی ورزشی باشگاه های ایمن را از نظر رعایت پروتکل های ضد کرونا معرفی کند.

به طور حتم باید در دوران شیوع ویروس کرونا که فعالیت های ورزشی به حداقل رسیده است و اقتصاد ورزش به ویژه برای بخش خصوصی با چالش های عدیده ای روبرو شده است، تدابیری اندیشید که هم اقتصاد و هم سلامت در کنار یکدیگر دیده شوند.

نکته بسیار مهم اینکه در برهه زمانی کنونی که تصمیم بر بازگشایی مجدد باشگاه های ورزشی در کشور و حتی کلانشهری نظیر تهران است، مسئولیت مردم، صاحبان باشگاه های ورزشی و مسئولان بیش از هر زمان دیگری خواهد بود چرا که سلامت مردم و مقابله با شیوع ویروس کرونا از هر مقوله دیگری مهم تر است، بنابراین نه تنها خود مردم باید به شکل جدی سالمت خود و دیگران را با خطر مواجه نکنند، بلکه صاحبان باشگاه های ورزشی نیز باید به شکل جدی رعایت پروتکل های بهداشتی را مدنظر قرار دهند و در عین حال ناظران سلامت فدراسیون پزشکی ورزشی نیز با رصد موشکافانه نحوه فعالیت باشگاه های ورزشی با آن دسته از باشگاه هایی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، برخورد کنند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

ورزشی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.