نفت، گاز و پتروشیمی

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه ارزش سهام پتروشیمی کازرون که عملا هیچ وجود فیزیکی ندارد روز به روز در حال افزایش است گفت: متاسفانه سهامداران به دلیل اینکه هیچ ساختمان فیزیکی وجود ندارد در حال هوا فروشی هستند.

به گزارش پیام خبر، فریدون عباسی بی‌شک ارزش سهامی که افراد در ۱۵ سال گذشته خریداری کرده اند در حال حاضر مبلغی بالغ بر ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان است که متاسفانه سهم این شرکت ها در واقعیت این طور نیست و ارزش سهام این پتروشیمی به دلیل اینکه پولی وارد فعالیت نشده است صفر است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه سهام داران پتروشیمی هایی مانند کازرون به دلیل هماهنگ بودن با هیئت مدیره اقدام به افزایش سرمایه می کنند گفت: متاسفانه پتروشیمی های نورآباد و کازرون قربانی این موضوع شده اند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه با بیان اینکه شرکت های بزرگ و ستاره خلیج فارس از سهامداران عمده پتروشیمی کازرون به شمار می روند افزود: عرضه سهام چنین پتروشیمی هایی در حال حاضر کاغذ بازی و حبابی بیش نیست که در آینده ای نه چندان  دور شاهد ظهور بحران در این بخش خواهیم بود.

نماینده کازرون و کوه چنار در مجلس با اشاره به اینکه بازنشسته های آموزش و پرورش حدود 15 سال پیش با دلخوش کردن به وعده های سهامداران اقدام به خریداری سهام پتروشیمی کازرون کردند گفت: سهامداران پتروشیمی با سر دادن وعده هایی مانند راه‌اندازی این مجتمع در سه الی 4 سال آینده و سوددهی مناسب، حدود 3 میلیون تومان از سهام پتروشیمی کازرون را به مردم و بازنشسته های آموزش و پرورش فروختند.

عباسی در ادامه با اشاره به اینکه در شرایط فعلی محصولات پتروشیمی در مناطقی مانند خوزستان، ایلام و عسلویه به دیگر کشورها صادر می شود افزود: به دلیل اینکه فعالیت بخش خصوصی در این پتروشیمی ها هیچ مشکلی در فروش محصولات شان ندارند صادرات آن در حال انجام است.

انتقال ارز به داخل کشور مهم ترین مشکل صادرات محصولات پتروشیمی

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه با بیان اینکه انتقال ارز به داخل کشور از مشکلات موجود در صادرات محصولات پتروشیمی است گفت: اگرچه تحریم ها باعث شده در بازگشت ارز به کشور دچار مشکل شویم اما نباید فراموش کرد که فروش خوراک و محصولات پتروشیمی ایران با قیمت ارزان و ناچیز به دیگر کشور ها از مشکلات این بخش به شمار می رود.

رئیس کمیسیون انرژی در ادامه با اشاره به اینکه ارزان فروختن مواد گازی به دیگر کشور ها توسط شرکت ملی گاز باعث شده که مشتری ها چندان تمایلی به بازگشت ارز به داخل از کشور نداشته باشند افزود: بی شک گران شدن قیمت گاز و مطابق نرخ صادرات از عواملی است که در بازگشت ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی تاثیر بسزایی دارد. نماینده مردم کازرون و کوه‌چنار در مجلس اعتقاد دارد که پول حاصل از فروش محصولات پتروشیمی باید به جیب مردم برود نه سهامداران پتروشیمی.

دستگاه دیپلماسی کشور در موضوع قرار داد میان ایران و چین دقیق تر عمل کند

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه با اشاره به قراداد ایران و چین و با بیان اینکه در حال حاضر هیچ نامه مکتوبی به بنده به عنوان نماینده مجلس و کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ارسال نشده، ادامه داد: در حال حاضر موضوع قرار داد ایران با چین بیشتر در جد خبر و جنجالی است که در رسانه ها مطرح می شود که این مهم می تواند تاثیر زیادی بر منافع کشور داشته باشد. عباسی با بیان اینکه معتقدم  دستگاه دیپلماسی کشور باید در موضوع قرار داد میان ایران و چین دقیق تر عمل کند ادامه داد: بی شک در شرایط فعلی نیاز است تا دستگاه دیپلماسی کشور توضیحات لازم را در رابطه با قرار داد ایران و چین به مردم ارائه دهند.

جزئیات قرار داد را شفاف در اختیار دشمن قرار ندهیم

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه معتقدم در حال حاضر نباید تمام جزئیات قرار داد ایران و چین را شفاف و در اختیار دشمن قرار دهیم افزود: مذاکرات در این بخش باید با نگاه درست به آینده حکمت و مصلحت کشور در نظر گرفته شود. عباسی در ادامه با اشاره به اینکه در شرایط فعلی نباید با قرار دادن تمام تخم مرغ ها در سبد غرب رابطه با کشورهایی مانند چین و روسیه را خراب کنیم، افزود: بنابراین این موضوع نباید به گونه‌ای باشد که اگر در گذشته می‌توانستیم یک کالایی را به عنوان مثال با رقم 10 از کشورهایی مانند روسیه و چین دریافت کنیم رابطه با غرب باعث شود که این رقم به سی و چهل افزایش یابد.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.