کد خبر: 6180
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
چاه آب - پمپ آب - آب رسانی

فرماندار شهرستان قیروکارزین با اشاره به حجم قابل توجه آب ذخیره سازی شده در سد سلمان فارسی قیروکارزین گفت: تخصیص پایدار آب کشاورزی برای انتقال به دشت های این شهرستان فرصت استثنایی برای ایجاد اشتغال جدید در جنوب استان فارس را فراهم می کند.

به گزارش پیام خبر، «علی محمد کریمی» در یک نشست مشترک با «فریدون عباسی دوانی» و «محمد مهدی فروردین» از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی از مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و شرکت آب منطقه ای فارس گفت: با تخصیص پایدار، آب از طریق کانال و لوله به اراضی مستعد این شهرستان منتقل و موجب بهبود معیشت و اقتصاد منطقه خواهد شد.
 فرماندار شهرستان قیروکارزین افزود: اجرای سیستم های آبیاری نوین و تحت فشار در بهبود بهره وری و افزایش عملکرد مزارع بسیار تاثیر گذار خواهند بود. 
وی با اشاره به رها سازی سالانه بیش از یک صد میلیون متر مکعب آب از سد سلمان فارسی ابراز کرد: در صورت موافقت وزارت نیرو و آب منطقه فارس با تخصیص پایدار این حجم از آب به طور سالانه برنامه اجرایی ساخت کانال ها و لوله گذاری ها تعریف و عملیاتی می شود. 
کریمی تاکید کرد: با بهره برداری از این طرح معضلات برداشت غیر مجاز آب از دشت های قیروکارزین مدیریت و موضوع چاه های غیر مجاز و مشکلات آن به طور جدی رفع خواهد شد.
رئیس شورای آب و کشاورزی شهرستان قیروکارزین با بیان اینکه مقرون به صرفه ترین صنعت در این شهرستان صنعت کشاورزی است، اظهار کرد: آب در دسترس ما است و دور ترین فاصله برای رسیدن آب تا سد اندکی بیش از 30 کیلومتر فاصله دارد از این رو این مهم باید در اولویت اجرا باشد. 
فرماندار شهرستان قیروکارزین به تمام پیگیری های گذشته در خصوص موضوع تخصیص آب به بخش کشاورزی این شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: در طرح جامع این سد تامین آب شرب انسانی، بخش کشاورزی و صنعت لحاظ شده است و انتظار می رود این خواسته عمومی پاسخ داده شود. 
سد سلمان فارسی گنجایش ذخیره آب تا یک میلیارد و چهارصد میلیون متر مکعب آب را دارد که در سال های اخیر به دلیل بهبود نسبی وضعیت بارش نزولات جوی تا 700 میلیون متر مکعب نیز آبگیری شده است اما به دلیل عدم تخصیص پایدار آب اجرای کانال های آبیاری با وقفه رو به رو شده است. 
در این نشست عنایت الله اکبری امام جمعه قیروکارزین، امیر اسلامی مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، حمید رضا دهقانی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس، مهدی همتی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین و جمعی از نمایندگان کشاورزان و تعاونی های آب بران نیز حضور داشتند.  
 قیروکارزین با بیش از 42 هزار هکتار اراضی باغی، زراعی و آیش و تولید بیش از 700 هزار تن محصولات کشاورزی قطب تولید خرما، لیمو ترش و لیمو شیرین در استان فارس و جنوب کشور است و در فاصله 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز قرار دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.