کد خبر: 6221
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
مدارس

گرچه هنوز بسیاری از خانواده‌ها نگران شرایط همه‌گیری کروناویروس هستند، اما آموزش و پرورش اعلام کرده است که بر اساس دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره چگونگی بهره‌مندی دانش‌آموزان از کلاس‌های درس و شیوه برگزاری این کلاس‌ها (به شکل حضوری، نیمه‌حضوری و مجازی) تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش پیام خبر، کمتر از یک هفته تا آغاز سال تحصیلی زمان باقی مانده است و کلاس‌های درس دانش‌آموزان شنبه پانزدهم شهریورماه رسماً آغاز به کار خواهد کرد. با این حال شیوه برگزاری کلاس‌های درس در شهرها و استان‌های مختلف، سناریوهایی متفاوت خواهد داشت. کلاس‌های درس در شیراز و 16 شهرستان غیرحضوری خواهد بود در این شرایط و با توجه به اینکه در حال حاضر 17 شهرستان فارس ازجمله شیراز، لارستان، جهرم، آباده، لامرد، اقلید، قیروکارزین، زرقان، خرامه، سپیدان، خفر، خنج، اوز، بیضا، پاسارگاد، بوانات و سرچهان در وضعیت قرمز قرار دارند، دانش‌آموزان ساکن در این شهرها به شکل مجازی در کلاس‌های درس حاضر خواهند شد. در آن سو نیز دانش‌آموزان ساکن در 19 شهرستان ارسنجان، استهبان، بختگان، خرم‌بید، داراب، رستم، زرین‌دشت، سروستان، فراشبند، فسا، فیروزآباد، کازرون، کوار، کوه‌چنار، گراش، مرودشت، ممسنی، مهر و نی‌ریز که در وضعیت زرد قرار دارند، کلاس‌های درس خود را به شکل نیمه‌حضوری برگزار خواهد کرد. پیشنهاد یک نماینده: تعویق یک‌ساله مدارس و دانشگاه‌ها

یک عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ابراز عقیده کرد که اگر فعالیت مدارس، دانشگاه‌ها و خدمت سربازی یک سال به تعویق بیفتد هم خیال مردم راحت می‌شود و هم مسئولان با فراغ بال و آرامش بهتری می‌توانند تصمیم بگیرند.

سیدمحمدجواد ابطحی با بیان اینکه آموزش مجازی به هیچ‌وجه جای کلاس درس را  به شکل حضوری‌ نمی‌گیرد، گفت: هم‌اکنون ۱۲ استان کشور قرمز است و با این شرایط برنامه‌ریزی برای بازگشایی مدارس سخت می‌شود. حتی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد مدارسی که در مناطق قرمز زیر ۵۰ نفر دانش‌آموز دارند می‌توانند کلاس‌ها را حضوری برپا کنند.

وی تاکید کرد: در مبحث کرونا باید به تجربیات دیگر کشورها مانند آلمان و سوئد توجه شود که همزمان کلاس‌ها را برگزار می‌کنند و اقتصاد خود را به خوبی پیش می‌برند.

در شهرهای قرمز دانش آموزان از طریق سامانه شاد در کلاس حاضر می‌شوند

در استان فارس اما شرایط متفاوت است، از یک سو برخی شهرها در وضعیت قرمز و برخی دیگر نیز در وضعیت هشدار (زرد) کرونا قرار دارند.

بر همین اساس مدیرکل آموزش و پرورش فارس با اشاره به سناریوهای سه‌گانه شیوه‌نامه بازگشایی مدارس می‌گوید: همان‌گونه که پیش‌تر نیز اعلام شد، بازگشایی مدارس و چگونگی حضور یا عدم حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های درس تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کروناست.

فرهاد اسماعیلی با بیان اینکه دانش‌آموزان استان فارس نیز بر اساس وضعیت شهر خود به لحاظ همه‌گیری کروناویروس از کلاس‌های درس بهره خواهند برد، می‌افزاید: بر این اساس دانش‌آموزان در شهرهای سفید همچون روال همیشه در سر کلاس‌های درس حاضر خواهند شد.

اسماعیلی با اشاره به عدم حضور دانش‌آموزان ساکن در شهرهای قرمز در کلاس‌های درس خاطرنشان می‌کند: این دانش‌آموزان از آموزش‌های مجازی که از طریق سامانه شاد و شبکه آموزش (صداوسیما) پخش خواهد شد، در کلاس‌های درس حاضر خواهند شد. دانش‌آموزان ساکن در شهرهای زرد، 3 روز در هفته به مدرسه می‌روند

مدیرکل آموزش و پرورش فارس در ادامه با بیان اینکه دانش‌آموزان ساکن در شهرهای زرد، به صورت نیمه‌حضوری و شیفت‌بندی در کلاس‌های درس حاضر خواهند شد، می‌گوید: بر این اساس مقرر شده است که در شهرهای با وضعیت زرد کرونا، نیمی از دانش‌آموزان در 3 روز نخست هفته و نیمی دیگر در 3 روز دوم هفته در مدرسه بر سر کلاس‌های درس حاضر شوند.

فرهاد اسماعیلی با بیان اینکه در وضعیت زرد، دانش‌آموزان در 3 روز حضور در منزل نیز از طریق سامانه شاد ادامه آموزش دروس را پی خواهند گرفت، می‌افزاید: با این حال سامانه شاد و شبکه آموزش برای تمامی دانش‌آموزان در دسترس خواهد بود و آن‌ها می‌توانند در هر شرایطی از این سامانه بهره ببرند.

اسماعیلی در پایان با بیان اینکه این شیوه‌نامه‌ها همگی بر اساس دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کروناست، خاطرنشان می‌کند: بر این اساس تمامی مدارس استان نیز با آمادگی کامل به پیشواز آغاز سال تحصیلی می‌روند.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.