کد خبر: 6232
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۴
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
دامپروری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از صدور ۵۱۵ کد شناسه یکتا تا کنون برای واحد های دامپروری در این شهرستان خبر داد و گفت: داشتن شناسه یکتا به منظور دریافت هر گونه خدمات کشاورزی و دامپروری الزامی است.

به گزارش پیام خبر، مهدی همتی گفت: تامین سوخت تمام واحد های دامی، اعم از واحد های سنتی و صنعتی دارای پروانه بهره برداری و واحدهای بدون پروانه بهره برداری منوط به اخذ این کد است. 
به گفته مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین؛ صدور حواله برای خرید انواع نهاده ها مانند جو دامی و خوراک دام همچنین صدور بیمه نامه واحد های دام نیز با شناسه یکتا امکان پذیر خواهد بود. 
این مقام مسئول اظهار کرد: به منظور صدور شناسه یکتا  برای واحد های دامی هویت گذاری دام های گله اجباری است که به همین منظور تا کنون بیش از ۳۱ هزار راس دام در این شهرستان پس از ثبت در سامانه جامع هویت دام شناسنامه دار شده است. 
وی با بیان اینکه از دام های هویت گذاری شده بیش از ۱۲۹۴ راس دام سنگین است، ابراز کرد: در عملیات هویت گذاری تمامی دام ها با پلاک گوش متناسب که دارای شماره ثبت بین المللی ۱۵ رقمی است پلاک کوبی می شوند. 
همتی بر ضرورت هویت گذاری دام به منظور جلوگیری از خروج ذخایر ژنی و دام های مولد کشور، جلوگیری از ورود دام های قاچاق و انتشار بیماری ها واگیر دار، دستیابی به اهداف اصلاح نژادی، تهیه بانک اطلاعاتی از دام های واکسینه شده و برآورد میزان تولید گوشت قرمز و شیر، تاکید کرد.
او تشریح کرد: انجام هویت گذاری دام ها در قیروکارزین توسط چهار اکیپ شامل شبکه دامپزشکی شهرستان، اداره امور عشایر، نمایندگی صندوق بیمه محصولات کشاورزی و شرکت تعاونی دامداران قیروکارزین انجام می شود که هزینه عملیات هویت گذاری دام بر عهده شخص دامدار است. 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اشاره به تصویب نامه شماره ۱۵۴۹۶۱/ت ۵۶۲۵۲ هیات محترم وزیران در خصوص ضوابط نگهداری و حمل و نقل دام زنده افزود: دام های فاقد هویت که پلاک کوبی نشده اند قاچاق قلمداد می شود.
دام های فاقد هویت توقیف می شوند
همتی به توقیف متعدد وسایل نقلیه حامل دام زنده فاقد هویت توسط نیرو های انتظامی شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: تمام گونه های دام سبک و سنگین در همه گروه های سنی باید هویت گذاری شوند در غیر این صورت عواقب ناشی از کشف و ضبط دام ها به عهده شخص دامدار خواهد بود. 
طبق قانون نظام جامع دامپروری و ضرورت اجرای طرحی جامع برای هویت دار کردن دام های کشور و ایجاد بانک یکپارچه اطلاعاتی به منظور بهبود نظام آمار و اطلاعات، کنترل تردد دام، بهبود سیستم ‌های پرورش و اصلاح ‌نژاد دام، کنترل بهداشت دام و فرآورده های دامی، بیمه دام و غیره مرکز اصلاح نژاد دام مکلف به هویت دار کردن دام های کشور شده است. 
بر اساس آخرین آمار گیری های کشاورزی در سنوات گذشته بیش از ۷۰ هزار راس دام سبک ( گوسفند و بز ) و سنگین ( گاو و گوساله ) در قیروکارزین وجود دارد که هویت گذاری این دام ها از جمله اولویت های کاری اداره تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین است. 
قیروکارزین در ۱۶۹ کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.