حجت الاسلام سید کاظم موسوی- رئیس کل دادگستری فارس

رئیس کل دادگستری استان فارس در مراسم تحلیف اعضای جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس گفت: مجموعه قضایی استان فارس و کانون کارشناسان رسمی دادگستری باید بیش از دیگران قانونمدار و قانونمند باشند و کوچکترین خطا و اشتباه از کسی پذیرفته نیست.

به گزارش پیام خبر، رئیس کل دادگستری استان فارس در مراسم تحلیف اعضای جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس ضمن تسلیت ایام عزاداری و سوگواری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و روزهای اندوهناک و غمبار دهه دوم محرم، لزوم قانونمداری و بر اساس قانون عمل کردن کارشناسان رسمی دادگستری را مورد تاکید قرار داد و گفت: مجموعه قضایی استان فارس و کانون کارشناسان رسمی دادگستری باید بیش از دیگران  قانونمدار و قانونمند باشند و کوچکترین خطا و اشتباه از کسی پذیرفته نیست.
حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی در جمع کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس با تبریک عضویت اعضای جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس و پیش ازاتیان سوگند این کارشناسان توسل به ائمه اطهار علیهم السلام و توجه به معنویات را از ابتدای شروع کار کارشناسی و در طول دوران ارائه خدمت در حرفه کارشناسی بسیار حائز اهمیت دانست.
 وی در ادامه، ارائه نظریات واقعی و صحیح، قناعت در حرفه کارشناسی و رازداری اسرار مردم را  لازم و بسیار مهم دانست و گفت: کارشناسان رسمی دادگستری باید فعالیت سالم و پاکیزه داشته باشند و بر اساس تعرفه مشخص شده کارشناسی دستمزد دریافت کنند و در حرفه خود و پرونده های کارشناسی که به آنان ارجاع می گردد حفظ اسرار مردم و رازداری را در دستور کار خود قرار دهند.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در ادامه بر عدم ارجاع مستقیم پرونده به کارشناس خاص توسط برخی از نهادها و مراکز تاکید کرد و از هیأت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس خواست تا در خصوص ارجاع پرونده به کارشناسان، عدالت را در تقسیم کار به نحو شایسته رعایت کنند و از ارجاعات مستقیم پرونده ها به کارشناسان که موجب سوء ظن دیگران می شود، جلوگیری به عمل آید.  
حجت الاسلام و المسلمین موسوی در مراسم تحلیف اعضای جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری با بیان این که اولین ویژگی که قانونگذار نیز بر آن تأکید داشته است موجه بودن نظرات کارشناسی است تصریح کرد: صراحت در ارائه نظرات کارشناسی و پرهیز از به کار بردن عبارات مبهم، میزان کاربرد نظرات تکمیلی را کاهش می دهد و بخش عمده ای از نظرات کارشناسی که توسط قضات بازگردانده می‌شوند به علت عدم صراحت آن ها در بیان موضوع می‌باشد، که این امر هزینه های هر دو مجموعه قضایی و کانون کارشناسان را افزایش می دهد.
وی در ادامه به لزوم مستدل و باپشتوانه بودن نظرات کارشناسی اشاره کرد و افزود: اگر نظرات هیأت ها از همان ابتداء ارجاع امر به کارشناسی مستدل باشد هیأت های بعدی نیز از همان پشتوانه استدلالی بهره برده و نظرات تکمیلی را ارائه می نمایند؛ این در حالی است که متأسفانه شاهدیم در برخی موارد، هیأت‌های کارشناسی نظراتی کاملاً متناقض و متفاوت از یکدیگر ارائه می نمایند.
رئیس شورای قضایی استان در ادامه کارشناسان را به رعایت اخلاق حرفه ای توصیه کرد و ضمن اشاره به اهمیت مسئله نظارت، بر نظارت ویژه از سوی هیأت مدیره این کانون بر کارشناسان تأکید نمود و گفت: در مجموعه قضایی استان فارس بیشترین نظارت‌ها بر قضات و کارکنان اعمال می گردد؛ بنابراین لازم است هیأت مدیره این کانون نیز بر کارشناسان نظارت ویژه داشته باشند تا از انحرافات و کج روی های احتمالی جلوگیری شود.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی در این مراسم به موضوع آموزش مجموعه کارشناسان و استفاده از ظرفیت و تجربیات ارزشمند کارشناسان با تجربه، قدیمی و خبره نیز اشاره کرد و بیان داشت: در زمینه آموزش، شرح وظایف کارشناسان به درستی مشخص گردد تا خلاف شرح وظایف عمل نشود و کارشناسان نیز باید نظر کارشناسی دقیق و تحلیلی ارائه نمائید تا قضات بتوانند بدون ابهام از نظرات کارشناسی آنها در صدور آراء عادلانه و متقن استفاده کنند.  
وی در پایان سخنان خود در مراسم تحلیف اعضای جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان، ضمن تشکر از هیئت مدیره این کانون به لحاظ تعامل مؤثر با مجموعه قضایی فارس، بر قانونمداری و بر اساس قانون عمل کردن کارشناسان تأکید کرد و افزود: نظرات کارشناسی حتماً می بایست بر اساس قانون باشد و در امور کارشناسی باید قانون ملاک تشخیص قرار گیرد تا  حقی از طرفین پرونده ها ضایع نگردد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.