کد خبر: 6237
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۷
 • خبرنگار: علی شکوفه
 • چاپ
محمد سنجری

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر ۷۲۱۷ شرکت تعاونی فعال در خراسان رضوی داریم که ۱۱۵ هزار و ۴۶۱ نفر اشتغال ایجاد کردند و ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر هم عضو این تعاونی ها هستند همچنین به لحاظ تعداد تعاونی ها رتبه دوم را در کشور داریم.

به گزارش پیام خبر، محمد سنجری در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت شهادت امام سجاد (ع) با بیان اینکه در راستای ترویج فرهنگ تعاون تلاش می کنیم و امسال با توجه به شیوع کرونا برنامه های هفته تعاون محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از بستر فضای مجازی برگزار می شود، گفت: در حال حاضر ۷۲۱۷ شرکت تعاونی فعال در استان داریم که ۱۱۵ هزار و ۴۶۱ نفر اشتغال ایجاد کردند و ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر هم عضو این تعاونی ها هستند.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به اینکه لحاظ تعداد تعاونی ها رتبه دوم را در کشور داریم، افزود: ۳۴ درصد تعاونی ها در بخش خدمات، ۳۳ درصد کشاورزی، ۱۴ درصد در بخش صنعت، ۶ درصد مسکن، ۲ درصد هم در حوزه حمل هستند.

وی با تاکید بر اینکه در یک نگاه کلی تعاونی ها در ۱۶ گرایش فعالیت می کنند، اظهارکرد: نقشی که تعاون در اقتصاد استان دارد مهم است به طوریکه ۱۰ درست فرآورده های دامی توسط تعاونی ها انجام می شود همچنین ۲۲ تعاونی مرزنشین در استان وجود دارد.

سنجری گفت:در حوزه بانوان با توجه به اینکه ۵۰ درصد جمعیت فعال را بانوان تشکیل داده، ۶۰۱ تعاونی فعال بانوان با سرمایه ۵۰ میلیارد ریال وجود دارد که ۷۷۲۲ فرصت شغلی ایجاد کرده است همچنین در یکسال گذشته ۲۷۲ تعاونی با ۵۵۸۶ عضو تشکیل شده است.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه در یکسال گذشته ۷۲ میلیون دلار ارزش صادرات تعاونی ها به افغانستان پاکستان عراق روسیه اسپانیا بوده است، گفت: ۱۸۲ هزار ساعت آموزش در یکسال گذشته در بخش تعاون انجام شده همچنین ۶ هزار و ۵۴۹ مورد بازدید نظارتی از تعاونی ها انجام شده است.

وی ادامه داد:یکی از طرح های که از دوسال قبل شروع شد بحث توجه به روستاها بود که در این خصوص طرح روستا تعاون شروع شد و تا امروز ۱۴۱ روستا در قالب روستا تعاون تشکیل شده است همچنین در دوسال گذشته از محل منابع روستایی ۴۹ تعاونی از تسهیلات استفاده کرده که ۵۳۸ نفر اشتغال ایجاد شده است.

سنجری با اشاره به اینکه در حوزه معین های اقتصاد مقاومتی، ۲۶ تعاونی به عنوان معین اقتصاد مقاومتی فعالیت می‌کنند که ۱۷۸ پروژه جهت توانمندسازی در حال انجام است، افزود: برنامه های هفته تعاون امسال را از اولین روز هفته تعاون پیش بینی کردیم که اغلب به صورت مجازی برگزار می شود همچنین در هفته تعاون ۶۵ طرح با ۸۲۸ میلیارد ریال اعتبار و ایجاد ۶۵۲ فرصت شغلی از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح خواهد شد.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضو با بیان اینکه تجلیل از تعاونی های برتر را هم داریم که با توجه به محدودیت های کرونا ثبت نام تعاونی ها به صورت مجازی برگزار شد، اظهارکرد: مراسم تجلیل از تعاونی های برتر به صورت محدود با هدف توسعه و ترویج تعاون برگزار می شود و از زحمات ۱۹ تعاونی برتر تجلیل می شود.

وی با تاکید بر اینکه هر تعاونی یک‌ رکن نظارتی دارد بنابراین اولین رکن تعاونی بازرسی آن است و تعاونی ها موظف هستند سالانه مجمع عمومی خود را برگزار کنند و در آن دفاتر حسابرسی خود را در کنترل کنند، گفت: ما سالانه ۱۶ یا ۱۷ تعاونی را هم خودمان حسابرسی می کنیم.

سنجری با اشاره به اینکه یکی از برنامه های ما تعیین تکلیف تعاونی های راکد است که از سال گذشته تا کنون ۵۰۰ تعاونی را منحل کرده ایم، افزود: ۱۳ رسته متاثر از کرونا هستند که اینها بین ۱۳ دستگاه اجرایی تقسیم شده اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.