کد خبر: 6242
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
نذرکتاب

پایین بودن سرانه مطالعه در کشور ما همواره به عنوان یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات پیش روی مسوولان طی سال‌های اخیر بوده، مساله‌ای که اگر چه آنگونه که باید و شاید به آن پرداخته نشده، اما جسته و گریخته اقداماتی جهت توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی صورت گرفته است.

به گزارش پیام خبر، در گوشه یک خانه چادری کز کرده است و در فکر فرو رفته، آرام و بی‌صدا برای خودش نجوا می‌کند. قطره اشک گوشه چشمش را پاک می‌کند و تکه تکه‌های کاغذپاره را به هم می‌چسباند.

کودکی را می‌گویم که در یک چادر عشایری زندگی می‌کند و تمام دلخوشی‌اش تکه‌پاره‌های کتاب درسی است که بارها و بارها صفحاتش را ورق زده و امروز که امید به تنها دلخوشی‌اش یعنی همان دو میز و صندلی تکه پاره‌ای است که در یک گوشه نه چندان دنج به عنوان کلاس درس مانده، را هم از دست داده است.

همان کلاسی که کورسوی امیدش را به آن دوخته بود و اینک با تعطیلی مدارس، رنگ باخته است چرا که گمان نمی‌کند در آن بیابان خبری از فضای مجازی و اپلیکیشن شاد و تبلت و تلفن همراه باشد!

بدون شک همه ما در منزل خود و در قفسه‌های بزرگ و آن چنانی، کتاب‌هایی داریم که شاید سال‌ها خاک می‌خورند و صفحه‌ای از آنها را هم باز نکرده‌ایم. کتاب‌هایی که شاید در نقطه‌ای دور و نزدیک تنها دلخوشی کودکی دیگر باشد.

پایین بودن سرانه مطالعه در کشور ما همواره به عنوان یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات پیش روی مسوولان طی سال‌های اخیر بوده، مساله‌ای که اگر چه آن گونه که باید و شاید به آن پرداخته نشده اما جسته و گریخته اقداماتی جهت توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی صورت گرفته است.

ارتقای فارس به عنوان پایتخت کتاب ایران، عنوان زیبا و اقدامی زیباتر است به شرط آنکه تنها عنوان باقی نماند

ارتقای فارس به عنوان پایتخت کتاب ایران، عنوان زیبا و اقدامی زیباتر است به شرط آنکه تنها عنوان باقی نماند. در این میان تلاشی همگانی جهت ترغیب مردم به مطالعه به عنوان صیقل‌دهنده روح و پرورش اندیشه و تفکر نیاز است که از کودکی باید نهادینه شود.

چه بسیارند کودکان و نوجوانانی که در گوشه و کنار کشور در شرایط سخت و در نقاطی به معنای واقعی کلمه محروم، درس می‌خوانند اما به کتاب و کتابخانه‌ای دسترسی ندارند.

در این راستا، اداره‌کل آموزش و پرورش فارس در اقدامی شایسته نسبت به ایجاد طرحی به نام "نذر دانایی" گام برداشته است. طرحی که در پی آن دانش‌آموزان مناطق محروم نیز صاحب کتاب می‌شوند و با مطالعه، روح و ذهنشان را جلا می‌دهند.

افزایش سرانه مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی در کنار محرومیت‌زدایی مهم‌ترین اهدافی است که طرح نذر دانایی دنبال می‌کند

سنت پسندیده و زیبای نذر، همواره و از دیرباز در میان مردم ما رونق بسیاری داشته است و در مورد مردم فارس این موضوع بیشتر هم به چشم می‌خورد. نذر و نیاز شاید در گذشته تنها به پخت و پز و اطعام فقرا خلاصه می‌شد اما امروزه و با پیشرفت جوامع، شکل دیگری به خود گرفته است تا جایی که امروز شاهد نذر دانایی هستیم.

نذر دانایی، ابتدا بنا نبود به قوت امروز کلید بخورد و تنها با جمع‌آوری ۱۴ هزار جلد کتاب توسط خیرین، در مناطق مختلف آموزش و پرورش در نقاط محروم توزیع شد اما این اقدام زیبا به همین‌جا ختم نشد و استقبال جامعه نسبت به این عمل زیبا سبب شد کار رونق بیشتری بگیرد و در کنار معلمان و کادر فرهنگی، مسوولان استان و حتی بسیاری از هنرمندان کشوری نیز به این پویش پیوستند و حاضر به اهدای کتاب شدند.

افزایش سرانه مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی در کنار محرومیت‌زدایی مهم‌ترین اهدافی است که این طرح دنبال می‌کند و خوشبختانه تا کنون توانسته است افراد بسیاری را با خود همراه کند بنابراین با توجه به استقبال از این طرح و بنا به تناسب ماه محرم، این نذر می‌تواند برای بسیاری از افراد که تصمیم به نذر کردن دارند بجای نذرهایی که در شرایط کرونا">کرونا امکان انجامش وجود ندارد می‌توانند نسبت به نذر کتاب اقدام کنند.

بسیاری از ما کتاب‌های بسیاری داریم که شاید سال‌ها است در قفسه خاک می‌خورند و مورد استفاده نیستند، پس چه زیبا است که با بخشیدن این کتاب‌ها دیگران را به خواندن تشویق کنیم. در این میان برخی افراد هم با کمک‌های نقدی در این اقدام خیرخواهانه شرکت می‌کنند.

نکته قابل توجه در طرح نذر دانایی، پالایش کتاب‌ها و مناسب‌سازی و بسته‌بندی آنها است تا به صورت هدفمند در اختیار مدارس محروم قرار داده شود

وجود حداقل یک پایگاه در مناطق ۵۹‌گانه آموزش و پرورش، فرصت خوبی است تا در هر نقطه از استان فارس بتوان این طرح را اجرا کرد. ایجاد یک ایستگاه جمع‌آوری کتاب در سطح شهر شیراز واقع در بوستان خلدبرین نیز در این میان اتفاق خوب دیگری است که شهروندان هم می‌توانند جهت سهیم شدن در این پویش از جنس مطالعه، کتاب‌هایی که خوانده‌اند یا به آن نیازی ندارند را برای استفاده سایرین، اهدا کنند.

نکته قابل توجه در طرح" نذر دانایی" پالایش کتاب‌ها و مناسب‌سازی و بسته‌بندی آنها است تا به صورت هدفمند در اختیار مدارس محروم در نقاط مختلف کشور قرار داده شود. امید که همه ما اندکی از سهم خود را در راستای تحقق هر چه بیشتر این طرح ادا کنیم و گوشه ای از نذر دانایی را سهیم شویم.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.