نشست زمین

پدیده فرونشست روستای دیندارلو در شهرستان فسا ، وارد ۸ سالگی خود می‌شود و به نظر می‌رسد وعده وعیدهای مسئولین بیش از حد طولانی شده و دیگر زمان گام نهادن در عملیات اجرایی و رفع بحران است.

به گزارش پیام خبر، تاریخچه فرونشست روستای دیندارلو از توابع بخش ششده و قره‌بلاغ شهرستان فسا به بیش از هفت سال پیش بازمی‌گردد، فرونشستی که موجب ترس اهالی و حتی مهاجرت برخی از آن منطقه شده است.

وعده‌ها مبنی بر حل این مسئله به سال‌ها پیش بازمی‌گردد اما به گفته اهالی، همچنان این مشکل بر قوت خود باقی بوده و نگرانی اهالی از ریزش منزلشان بر سر اعضای خانوار، با هر بارندگی و زلزله تشدید می‌شود.

 در سال ۹۵ ضمن تذکر نماینده وقت به وزیر مبنی بر حل مشکل همچنین با تشکیل شدن جلسه‌ای متشکل از کارشناسان و مدیران شهرستانی و استانی ضمن ابراز نگرانی شدید به حل سریع‌تر این معضل تأکید شد اما با گذشت حدود چهار سال، شاهد اقدامی عملی جهت رفع فرونشست روستای دیندارلو نیستیم.

 یکی از اهالی روستا طی تماسی با خبرنگار فارس با اشاره به در اختیار قرار دادن زمینی در منطقه امن این روستا به بنیاد مسکن جهت جابجایی ۴۶ خانوار که در معرض خطر هستند ، ادعا کرد: با وجود پیگیری‌ها جهت جابجایی و تغییر کاربری از کشاورزی به مسکونی اما اقدام نهایی در مرحله تأییدیه امور اراضی به تعویق افتاده است.

صاحب زمین راضی به پرداخت عوارض نمی‌شود

 در ابتدا جهت پیگیری این موضوع به سراغ رئیس بنیاد مسکن فسا رفته و به گفتگو با وی پرداختم.

 محمد انصاری جابری با اشاره به اینکه مشکل، به طور موقت و البته نه به‌صورت اصولی حل شده است، در جواب خبرنگار فارس مبنی بر علت به تعویق افتادن اقدامات جهت حل‌وفصل کردن این فرونشست می‌گوید: اقدامات ابتدایی تا زمانی که در حیطه ‌وظایف بنیاد مسکن بوده صورت گرفته است.

وی اضافه می‌کند: اکنون نیز منتظر تأییدیه سازمان اراضی هستیم تا اقداماتی نظیر واگذاری زمین به ساکنین در حیطه خطر، صدور پروانه ساخت و پرداخت تسهیلات انجام شده است.

انصاری جابری علت طولانی شدن روند را عدم رضایت صاحب‌ملکی بیان کرد که زمین خود را در اختیار بنیاد مسکن قرار داده بود و علت را این‌گونه عنوان کرد که صاحب زمین با وجود اینکه روند قانونی صورت گرفتهاما در انتها راضی به پرداخت هزینه عوارضی نیست.

انصاری جابری مبنی بر اینکه چنانچه مالک بر سر موضوع خود مانده و حاضر به در اختیار دادن زمین خود نشود، می‌گوید: هم‌اکنون نیز دولت زمین‌هایی را در کنار روستای زنگنه و یا محدوده شهر قره‌بلاغ دارد که تفکیک‌شده و آماده است.

وی اضافه می‌کند: در صورت رضایت ساکنین این زمین‌ها در اختیار آنها قرار می‌گیرد اما مسئله‌ای که وجود دارد اهالی خواستار زمین در خود این روستا یا فاز ۵ شهر فسا هستند که متأسفانه دولت زمینی را درون آن محدوده ندارد.

روند ادامه پیگیری‌ها از اختیارات ما خارج است

در ادامه به سراغ مسئول امور اراضی شهرستان فسا رفته و علت عدم صدور تأییدیه نهایی را از سوی وی پیگیر شدم.

نبی‌الله یزدی اظهار می‌کند: ما تابع ضوابط و دستورات قانونی، تشکیل پرونده دادیم و علیرغم اینکه زمین از نظر بافت کشاورزی کیفیت خوبی داشت اما با دفاع، تغییر کاربری را از کشاورزی به مسکونی انجام دادیم.

وی اظهار می‌دارد: هر چند برای انجام ادامه مراحل صاحب‌ملک طبق ماده ۲ قانون تغییر کاربری، برای تغییر کاربری زمین خود از کشاورزی به مسکونی ملزم به پرداخت عوارضی به دولت است و صاحب‌ملک راضی به پرداخت این مبلغ نمی‌شود.

مسئول امور اراضی با اشاره به اینکه روند این پروسه و پرداخت این هزینه الزامی بوده و از سطح اختیارات ما خارج است، می‌گوید : طبق صحبت‌هایی که با مسئولان استان صورت گرفته، این ادعا را داشته که این موضوع در حیطه اختیارات آنها نیز نبوده و جریان باید فراتر از استان یعنی از سوی مجلس پیگیری شود.

برپایی جلسه جهت بررسی ریشه‌ای موضوع و انتقال به مرکز

فیروزی اضافه می‌کند: در هفته جاری جلسه‌ای را با اهداکننده زمین، تعدادی از مسئولین شهری همچنین مسئول بنیاد مسکن شهرستان جهت بررسی ریشه‌ای و جمع‌بندی موضوعات و انتقال به مرکزیت کشور جهت تصمیم‌گیری صورت می‌گیرد.

 بحران فرونشست روستای دیندارلو ارتباط مستقیمی با جان اهالی داشته و هر باران شدید و یا زلزله ممکن است تبعات جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

به‌طوری‌که رئیس مرکز زمین‌شناسی منطقه جنوب کشور (مرکز فارس) در خصوص خطرات این فرونشست در یکی از مصاحبات خود اظهار می‌کند: «شکاف‌ها و فرونشست‌ها تهدیدی اقلیمی به شمار رفته و می‌تواند در زمین‌لرزه‌های احتمالی حجم خسارت‌ها را بالا ببرد، ضمن آنکه بروز ترک‌های ریز و درشت در خانه‌های مسکونی روستاییان ، تهدیدی بالقوه تلقی شده و این به‌ منزله آن است که فرونشست‌ها به خانه‌های مسکونی هجوم برده که باید چاره‌اندیشی کرد»

در آخر اینکه پدیده فرونشست این منطقه وارد هشت‌سالگی خود می‌شود و به نظر می‌رسد وعده وعیدهای مسئولین بیش از حد طولانی شده و دیگر زمان گام نهادن در عملیات اجرایی و رفع بحران است.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.