نخستین نخشست هم‌اندیشی انجمن صنفی کانون‌های آگهی و تبلیغات استان فارس با صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

به گزارش پیام خبر؛ «صابر سهرابی» ، امروز (چهارشنبه ۱۲ شهریور) با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر، جایگاه نهادینه‌سازی فرهنگی و اجتماعی مردم را در هر جامعه دارند، گفت: جایگاهی که همه زمینه‌ها از آموزش و پرورش تا کسب و کار و درآمدزایی را پوشش می‌دهد؛ تا آنجا که می‌توان گفت رشد و پیشرفت جامعه در هر زمینه، مرهون تلاش‌های هنری برای فرهنگ‌سازی و نهادینه‌سازی آن است، از این رو امروزه جایگاه فرهنگ و هنر در جامعه انسانی، در بالاترین سطح قرار گرفته است. اما این را باید بدانیم که اگر پشتیبانی و حمایت مالی و مادی از فرهنگ و هنر نشود، با شکست فرهنگی و هنری روبرو خواهیم شد، در همین راستا قانون، متولی اصلی فرهنگی و هنری را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داده است تا با ساماندهی و پشتیبانی از فرهنگ و هنر زمینه رشد و پیشرفت جامعه را با ابزارهای فرهنگی و هنری فراهم کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه‌های قرآنی، فضای مجازی، دیجیتال، مد و لباس، موسیقی، سینما، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی همچون عکس، نقاشی، خوشنویسی و ...، رسانه همچون نشریات مکتوب، خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری تحلیلی و کانون‌های آگهی و تبلیغات، کتاب و کتاب‌خوانی همچون انتشارات و موسسات و ... مجوزهایی همچون انجمن‌های فرهنگی و هنری، موسسات فرهنگی و هنری، موسسات قرآنی، موسسات دیجیتال، آموزشگاه‌های آزاد هنرهای تجسمی، آموزشگاه‌های سینمایی، کانون‌های تبلیغات و آگهی، روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها، ماه‌نامه‌ها، فصل‌نامه‌ها، سال‌نامه‌ها، گاه‌نامه‌ها، پایگاه‌های خبری و تحلیلی، خبرگزاری‌های، کانال‌ها و صفحات خبری و تحلیلی در شبکه‌های مجازی و پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی، گروه‌های فرهنگی و هنری همچون گروه موسیقی یا نمایش و مشاغل خانگی در زمینه‌های طراحی، پژوهشگری، مد و لباس، نشریات مکتوب نرم‌افزار و رسانه برخط، بازی‌های رایانه‌ای، هنرهای حجمی، هنرهای شنیداری و هنرهای نمایشی مجوز فعالیت و کسب درآمد را صادر می‌ کند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد، ادامه داد: افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب یک صد درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶ هزار و ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

سهرابی گفت: همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای پشتیبانی و حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و هنری، بسته تسهیلاتی تبصره ۱۸ خود را با عنوان تحفه در فصل پایانی سال به مرحله اجرا گذاشت، این اداره کل نیز در راستای کمک به فعالیت‌های فرهنگی و هنری استان، اقدام به آگاهی‌بخشی و بررسی پرونده‌های ثبت‌نامی آن کرد که تا کنون ۸۲ طرح با میزان تسهیلات درخواستی ۵۹۴ هزار و ۴۰۰ میلیون ریال و تعهد اشتغال‌زایی ۷۸۱ نفر، برای دریافت این تسهیلات به بانک معرفی شده‌اند.

وی افزود: هر چند از ابتدای سال گذشته با رشد کسب و کارها و روند همراه با روند افزایشی اشتغال‌زایی و درآمدزایی پویایی فرهنگ و هنر را می‌دیدیم، اما با همه‌گیری بیماری کرونا و تعطیلی‌های پی‌درپی بسیار برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری، که تا کنون ادامه دارد، کسب و کارهای فرهنگی و هنری ناگاه با یک ایستایی ضربه‌ای روبرو شد که خسارات بسیاری را به هنرمندان، فرهنگ‌وران و سرمایه‌گذاران فرهنگ و هنر وارد آمد، از این رو وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همگام با دولت در راستای کمک به کسب و کارهای آسیب‌دیده، وارد شد، در این زمینه نیز یک هزار و ۲۷ پرونده با یک هزار و ۶۴۹ نفر اشتغال در استان فارس ثبت‌نام کردند که همگی به بانک معرفی شدند و تا کنون ۵۴ میلیارد و ۴۱ میلیون ریال به مشمولین پرداخت شده است و امید داریم تا در ماه‌های پیش رو، بار دیگر رونق به کسب و کارهای فرهنگی و هنری بازگردد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.