کد خبر: 6321
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
مهرداد خائف رئیس انجمن انبوه سازان فارس

رئیس انجمن انبوه سازان فارس گفت: گرچه ممکن است اتصال بازار مسکن به بازار بورس در هفته های آینده اجرایی شود اما پیش بینی می شود به دلیل اینکه برای این کار کارشناسی دقیق انجام نشده است مشکلاتی به وجود آورد که در نتیجه باعث گرانی مسکن شود.

به گزارش پیام خبر، «مهرداد خائف» در ارتباط با طرح مباحثی پیرامون ورود بازار مسکن به بازا بورس گفت: گرچه ممکن است اتصال بازار مسکن به بازار بورس در هفته های آینده اجرایی شود اما پیش بینی می شود به دلیل اینکه برای این کار کارشناسی دقیق انجام نشده است مشکلاتی به وجود آورد که در نتیجه باعث گرانی مسکن شود.
رئیس انجمن انبوه سازان فارس با بیان اینکه ورود مسکن به بازار بورس با قانون پیش فروش مسکن که در سال های گذشته در مجلس مصوب شده است؛ کاملاً در تضاد است و درحال حاضروملاک معاملات نیز قانون پیش فروش مسکن است و با بورس کاملا در تضاد است تصریح کرد: در مسکن با جنس واقعس روبرو هستیم که ملاک عمل است و در حالی قیمت و ارزش سهام، قیمت دارایی های ثابت، سود خالص سالانه و گردش مالی در بازار بورس مدنظر است که در مسکن فقط با یک جنس واقعی روبرو هستیم که فقط ملاک عمل خودش است.
وی خاطرنشان کرد: اگر در دنیا می‌بینیم که شرکت‌ها و یا سهام هایی تحت عنوان مسکن و یا مرتبط با مسکن در بازار بورس وجود دارد مربوط به شرکت‌های هلدینگ و یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری است که قسمتی از کار آنها سرمایه‌گذاری در مسکن است و با تامین سرمایه و گردش مالی که دارد به طریقی مرتبط می شود.
خائف تاکید کرد: همچنین متاسفانه با حرف های غیرکارشناسی که توسط بعضی از مسئولین گفته می شود مردم را بدون دلیل امیدوار می‌کنند که شرایط بازار مسکن بهبود پیدا می کند که با عدم تعهد به گفته های خود تنها باعث ایجاد هیجان، اضطراب و ناامیدی در بازار مسکن می‌شود و با خروج سرمایه شرایط را سخت‌تر می‌کنند.
این کارشناس صنعت ساختمان با بیان اینکه تنها راه متعادل شدن قیمت ها ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا مسکن است؛ عنوان کرد: با به تعادل رساندن عرضه و تقاضا قیمت تمام شده و هزینه ها متعادل می شود.
خائف بیان کرد: متاسفانه برخی از مسئولین و مدیران سعی در این دارند که با عناوین دستوری قیمت ها را کنترل کنند و این درحالی است که بدون شناخت کافی از بازار مسکن فقط یک عددی را اعلام می‌کنند و می‌گویند که مثلاً باید مسکن با قیمت اعلام شده ساخته شود و این درحالی است که تحقق ان با واقعیت و قیمت مواد اولیه تفاوت زیادی دارد.
وی با بیان اینکه ساخت مسکن متناسب و با کیفیت با شناخت کافی از بازار مسکن‌ و طرح نظرات کارشناسی محقق می‌شود؛ ابراز کرد: به عنوان مثال مجموعه وزارت راه و شهرسازی و سازمان ملی زمین و مسکن باید به صورت کارشناسی در نقاطی که نیاز است اقدام به ساخت مسکن داشته باشند .
خائف یاداور شد که در گذشته در کنار ایجاد واحدهای صنعتی جدید ساختمان های سازمانی برای کارگران ایجاد می شد که به چند دلیل با ایجاد آسایش و امنیت فکری برای کارگران همراه بود که از طرفی هم کمبود مسکن را جبران می‌کرد.
رئیس انجمن انبوه سازان فارس ادامه داد: که با توجه به اینکه کارخانه‌ها عمدتا در نقاطی ساخته می شد که قیمت زمین ارزان بود امکان ساخت مسکن برای کارگران فراهم‌بود اما درحال حاضر این موضوع مدنظر نیست.
خائف با بیان اینکه درحال حاضر کارگران که اقشار آسیب پذیر جامعه هستند؛ اغلب فاقد مسکن هستند؛ تصریح کرد: این روند با ایجاد مسکن های کارگری در نزدیکی محل واحدهای اشتغال مانند شهرک های صنعتی قابل اصلاح است.
وی با اشاره به اینکه مورد اصلاحی دیگر طرح مسکن مهر است؛ یادآور شد: می‌توان این طرح را به صورت اصلاح شده و به صورت ضربتی و چرخشی با کار کارشناسی قویی انجام داد.
خائف با اشاره به اینکه ساخت ساختمان های سازمانی برای ادارات که در گذشته اتفاق می افتاد ولی بعداً همه ساختمان واگذار شد ابراز کرد: این موضوع منجر به این شد که دولت دستش از این بابت خالی شود و زمانی که کارمندان به شهرستان‌های دور افتاده منتقل می‌شدند به دلیل مزایایی مانند وجود خانه های سازمانی تشویق و ترغیب می‌شدند که در نقاط دور افتاده کشور خدمت کنند اما در حال حاضر که همچین چیزی وجود ندارد معمولاً ترجیح می‌دهند در جاهای بهتر و در شهرهای بزرگ زندگی کنند و از مزایای آن استفاده کنند.
وی تاکید کرد: بازنگری در طرح های ایجاد مسکن مهم ترین ضرورت فعلی در بازار مسکن است که باید با تعامل با سازندگان حرفه ای و به ویژه انبوه سازان مدنظر قرار بگیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.