کد خبر: 6331
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
نشست هم‌اندیشی طراحان و هنرمندان مد و لباس استان فارس

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: تا کنون ۲۲۶ طراح فعال از آقایان و بانوان در فارس شناسایی شده‌اند که ۲۴ طرح آن‌ها نیز مالکیت معنوی دریافت کرده‌اند. در این میان تنها یک نفر از حوزه مد ولباس در لیست سه هزار نفری بیمه‌شدگان بیمه هنرمندان فارس قرار دارد.

به گزارش پیام خبر؛ به دلیل همه‌گیری بیماری کرونا، با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و نشست فعالان مد و لباس با حضور برخی از فعالان مد و لباس فارس و صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، سیده مرضیه شفاپور، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد.

صابر سهرابی در این نشست گفت: در چند سال گذشته و راه‌اندازی کارگروه ساماندهی مد و لباس، تا کنون ۲۸ جشنواره و نمایشگاه مد و لباس در استان فارس برگزار شده است. امسال به دلیل بیماری کرونا و تعطیلی‌های به وجود آمده فعالیت‌های خود را بر بستر فضای مجازی برگزار می‌کنیم که یک همایش در این رابطه در فضای مجازی، برگزار شد و چند همایش دیگر هم در حال تهیه مجوز هستند.

سهرابی ادامه داد: همچنین ۹ خانه مد، سه مؤسسه فرهنگی و هنری مد و لباس در شیراز و سه مؤسسه دیگر در شهرستان‌های آباده، اقلید و لارستان در حال فعالیت هستند. همچنین سه مؤسسه دیگر نیز برای فعالیت در شیراز درخواست مجوز داشته‌اند که روند صدور مجوز خود را می‌گذرانند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: تا کنون ۲۲۶ طراح فعال از آقایان و بانوان در فارس شناسایی شده‌اند که ۲۴ طرح آن‌ها نیز مالکیت معنوی دریافت کرده‌اند. در این میان تنها یک نفر از حوزه مد ولباس در لیست سه هزار نفری بیمه‌شدگان بیمه هنرمندان فارس قرار دارد.

سهرابی بیان کرد: فارس در حوزه مد و لباس اقوام تنوع بسیاری دارد تا آنجایی که می‌توان آن را رنگین‌کمان ناشناخته فرهنگی به ویژه در زمینه مد و لباس برای کشور و جهان دانست؛ چرا که در استان فارس قومیت‌های گوناگون زندگی می‌کند.

سیده مرضیه شفاپور نیز در این نشست گفت: همه می‌دانیم که دومین صنعت پول‌ساز جهان، مد و لباس است؛ اما این که چرا در کشور ما هنوز نتوانسته است به جایگاه خود دست یابد را باید در حلقه‌های اتصال طراحی با تولید و فروش یافت؛ که ما با شناسایی و برنامه‌ریزی‌های خود در پی برطرف کردن این کمبودها هستیم.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه طراحان باید مد  لباس ایرانی و اسلامی باید به دنیا معرفی کنند، افزود: ایران پیشینه خوبی در حوزه مد و لباس دارد و همواره پوشش و زیبایی زیادی در میان لباس ایرانیان دیده می شده است.

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنم تا حلقه‌های گمشده برای شناساندن این صنعت را از بین ببرم، بیان کرد: پایه اصلی مد و لباس، دانش است و باید در زمینه افزایش دانش این رشته نیز بیش از پیش کار کنیم چرا که هر کاری در دنیای امروز باید همراه با علم باشد.

شفاپور با بیان این که گستره کارکردی مد و لباس بسیار گسترده است و هر چیزی که در آن طراحی باشد همچون پوشاک، کیف، جواهرات، گریم و ... را نیز در برمی‌گیرد، گفت: گوناگونی فرهنگ‌های در ایران، ظرفیت‌های بسیاری را به وجود آورده است که بهره‌گیری از آن‌ها می‌تواند مد و لباس دنیا را دگرگون کند. اگر با این دید نگاه کنیم بهره‌گیری از طراحان در سراسر کشور می‌تواند ما را نیرومندتر نماید؛ از این رو برای داوری آثار جشنواره مد و لباس فجر نیز از آن‌ها بهره خواهیم گرفت.

وی با اشاره به اینکه از استادان در بخش علمی و دانشگاهی استانی هم در شورا استفاده خواهیم کرد و توقع دارم آنان در کارگروه عضو شوند چرا که جای نظر و ایده‌های فعالان مد و لباس در کارکروه خالی است، افزود: باید به هم کمک کنیم که این صنعت را به جایگاه واقعی خودمان برسانیم.

وی یادآور شد: جای خانه یا موزه طراحان خالی است که این موزه به زودی در تهران راه‌اندازی می‌شود و گردشگران می‌توانند از آن موزه برای آشنایی با مد و لباس ایرانی استفاده کنند. که با توجه به گونه‌های فرهنگی و قومیتی در فارس بخش بزرگی از این موزه به لباس‌ها و طرح‌های استان فارس تعلق خواهد گرفت.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با درخواست از همه طراحان برای فرستادن ایده‌ها و رزومه‌های خود به این کارگروه در راستای بهره‌برداری بیشتر، گفت: طراحان ما با شرکت در جشنواره کشوری و جهانی باید توانمندی خود را در این هنر و صنعت به جهان بشناسانند. چرا که ما با توجه به گوناگونی فرهنگی و قومیتی در کشور و به ویژه استان فارس و از سویی پیشنیه این صنعت و هنر در گذشته خودمان، درون‌مایه‌های توانمندی در این حوزه داریم که باید به جهان شناساند.

شفاپور در پایان این نشست از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و طراحان مد و لباس این استان خواست تا به صورت الگوی کشوری نخستین اتاق اندیشه مد و لباس را با همکاری هم راه‌اندازی کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.