کد خبر: 6340
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
جمال رازقی- اتاق بازرگانی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: این اتاق مخالفت صریح تعلیق کارتهای بازرگانی و مطالبه گر نظر کارشناسی برای حمایت از صادرات کالاهای غیر نفتی است.

به گزارش پیام خبر، جمال رازقی در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات ناشی از تعلیق کارت های بازرگانی صادرکنندگان و ضرورت حمایت از صادرات کالاهای غیرنفتی بیان کرد: دریافت و بررسی کارشناسی تعداد زیادی شکایت در خصوص عدم صدور مجوز واردات در مقابل صادرات از سوی صادرکنندگان محترم دارای تعهد ارزی نشان می دهد که علیرغم صدور مجوز ثبت سفارس در سازمان صنعت، معدن و تجارت؛ بانک مرکزی از تایید ثبت سفارش ها خودداری کردکه که این اقدام موجب عدم امکان رفع تعهد و حتی اخلال در نظام واردات کالا شده است.

وی ادامه داد: در این زمینه انتظار فعالان بخش خصوصی احیای مجدد مکانیزم کوتاژ به کوتاژ در شرکت های تولیدی و تجاری واردکننده است.

رازقی افزود: این درحالی است که در برخی از موارد مشاهده شده که صادرکنندگان برخلاف اعلام در سامانه نیما، خریداری برای ارز در کشور مورد صادرات نداشته اند که مورد مصداقی ریال کویت ناشی از صادرات سیمان به کویت می باشد که خریداری در سامانه به صادرکننده مراجعه ننموده است که موارد مشابه توسط مسئولان استان به وزارت اقتصاد و امور دارایی متعکس شده است.

او با بیان اینکه در اتاق بازرگانی فارس کمیته ای جهت بررسی و کارشناسی مشکلات صادرکنندگان استان ناشی از بازگشت ارز حاصل از صادرات فعال شده است اظهارداشت: در بررسی های انجام شده این کمیته مشخص شد بسیاری از اقلامی که در سالهای ۹۷ و ۹۸ و فصل بهار ۹۹ تحت عناوین ارز اشخاص – واردات بدون انتقال ارز قسمتی از واردات تعاونی های مرزنشینان و کالاهای مشمول مقررات ماده ۳۸ بوده که با تامین مبالغ آن از محل ارز حاصل از صادرات صورت پذیرفته که ضرورت محاسبه این ارقام بدیهی می باشد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همچنین در بررسی پرونده های مربوطه معین است که بدهی ارزی صادرکنندگانی که با استفاده از تمهیدات ماده ۱۲ مقررات صادرات و واردات اقدام به ورود موقت مواد اولیه و سپس صادرات محصول نهایی کرده صرفا حجم صادرات انجام شده منظور و کسر ارزش ارزی ماده اولیه وارده(ورود موقت) لحاظ نشده است.

وی، از موارد مصداقی موضوع فوق به صادرات محصولات آردی با گندم از محل ورود موقت یا عصاره شیرین بیان از محل ورود موقت ریشه اشاره کرد.

رازقی ادامه داد: این درحالی است که با توجه به ارقام اعلام شده در خصوص حجم کلی عدم برگشت ارز صادراتی ضرورت پالایش این اعداد و تفکیک استثنائات موضوعی شامل معافیت زیر یک میلیون یورو موضوع بخشنامه بانک مرکزی معافیت صادرات محصولات کشاورزی و غیره لحاظ تا تصمیم گیری بر مبنای مقررات مربوطه امکان پذیر باشد.

وی عنوان داشت: همچنین ضروری است با رعایت موازین قانونی وزارت اقتصاد و امور دارایی مباحث صادرات واحدهایی که با سرمایه گذاری خارجی در کشور به بهره برداری و صادرات رسیده اند میزان معافیت های برگشت ارز مورد لحاظ قرار گیرد.

رازقی با برشماری موانع ایجاد شده در خصوص صادرات استان نیز تصریح کرد: عمده صادرات استان فارس به کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام می شود که ضروری است هر چه سریع تر نسبت به تعیین تکلیف صادرات به کشورهای عراق و افغانستان که به صورت ریالی مجاز به صادرات است اما لیکن در اظهارنامه صادراتی حجم صادرات به ارز خارجی درج و اکنون بدهکار ارزی شناخته شده اند، اقدام بایسته انجام شود.

وی افزود: برخوردهای اخیر نظام بانکی با تجار و صادرکنندگان نه تنها موجب بروز ایرادات اساسی در واردات کالاهای مورد نیاز کشور می شود بلکه خدای ناخواسته در شرایط تحریم باعث کمبود کالای ناشی از خود تحریمی داخلی در برخورد با تجار خواهد شد.

رازقی بیان کرد: توقف صادرات موجب افزایش قاچاق محصولات از داخل کشور به خارج از کشور می شود زیرا نه تنها سود کلانی برای قاچاقچیان دارد بلکه در بلند مدت موجب از بین رفتن بازارهای صادراتی برای صادرکنندگان شناسنامه دار و مطرح کشور می شود.

وی گفت: در شرایط ویژه اقتصادی کشور و فشار تحریم های ظالمانه، انتظار بخش خصوصی حمایت و تسهیل فرآیند صادرات و واردات و تحقق شعار جهش تولید است.

شایان ذکر است که قبلا هم رئیس اتاق بازرگانی فارس طی مکاتبات متعدد و با بیان نقطه نظرات کارشناسی مخالفت خود را با تعلیق کارت بازرگانی اعلام داشته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.