کد خبر: 6366
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
ضدعفونی

یک شرکت دانش بنیان توانسته است با کمک متخصصان خود، دستگاه uvc باکس را برای ضدعفونی کردن کارت‌های بانکی، ماسک و سایر اقلام بر پایه اشعه uv طراحی و تولید کند.

به گزارش پیام خبر، سید امین حیدری مدیر بخش بازرگانی این شرکت دانش بنیان در این خصوص توضیح داد: دستگاه uvc باکس طوری طراحی و ساخته شده اند که وقتی قطعه ای در داخل آن قرار می گیرد، به تمام وجوه آن اشعه uvc تابیده می شود.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه علاوه بر تاییدیه اداره تجهیزات پزشکی دارای تاییدیه آزمایشگاه مرجع دانشگاه صنعتی شریف نیز هست، بیان کرد: در استفاده از اشعه uv برای ما یک بازده نور تعریف شده که بازده دیداری به شمار می آید. هر چقدر طول موج اشعه پایین تر بیاید، وارد اشعه یو وی می شویم، اشعه یو وی دارای چهار طول موج شامل uva ،uvb ،uv و  uvc کیوم است که در این دستگاه از uvc استفاده شده است.

حیدری ادامه داد: uv c در طول موج ۲۵۴ و ۲۵۳ بالاترین از بین برندگی میکروارگانیزم ها، قارچ ها و ویروس ها و حتی ویروس کرونا را دارد.

فوق لیسانس بایو الکتریک مهندسی تجهیزات پزشکی گفت: در داخل دستگاه uv c باکس می توان سویچ، ماسک و کارت بانکی را قرار داد بدون اینکه هیچگونه ماده شیمیایی به آن بزنید یا گوشی موبایل را با ماده شیمیایی خراب کنید. در یک بازه زمانی این دستگاه قطعه موردنظر را ضدعفونی می کند.

وی افزود: یکی از مهمترین ویژگی این دستگاه این است که نباید هیچگونه تابشی به بیرون داشته باشد، دستگاه تولید شده هیچ تابشی به بیرون ندارد، این دستگاه دارای درِ جاذب اشعه و میکروسویچ برای توقف فرآیند تابش در زمان باز شدن درِ باکس است.

حیدری یادآور شد: دستگاه uv c باکس ایرانی با یک هشتم قیمت نمونه خارجی درحال حاضر در کشور تولید و عرضه می شود و نسبت به نمونه خارجی دارای این مزیت است که در صورت خرابی می تواند از خدمات تعمیر و نگهداری داخلی در اسرع وقت استفاده کند.

وی گفت: شرکت ما علاوه بر این محصول دو محصول دانش بنیان دیگر شامل دستگاه اکسیژن ساز و دستگاه بای پپ را طراحی و به بازار عرضه کرده که در حال حاضر این دستگاه ها با توجه به شیوع کرونا در کشور مورد استفاده بسیار قرار گرفته است و ما توانسته‌ایم بخشی از نیاز کشور را در این زمینه مرتفع کنیم.

دستگاه بای پپ نوعی ونتیلاتور است که مخصوص نوعی اختلال تنفسی ساخته شده است. بای پپ تنفسی، فشار اکسیژن رسانی در دم بیمار را بالا برده و به بیمار کمک می کند و در بازدم با کاهش فشار باعث می شود عضلات ریه و سیستم تنفسی بیمار تقویت شود و برای دم توسط نیروی خود تلاش بیشتری کند.

نیاز به استفاده از این دستگاه با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و ایجاد اختلال در ریه بیماران به واسطه ابتلا به این ویروس، در مراکز درمانی بیش از پیش نمایان شد. بر این اساس شرکت دانش بنیان زیست تجهیز دانش پویا تولیدکننده این دستگاه در کشور توانست با کمک نیروهای متخصص خود این نیاز را برطرف کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.