کد خبر: 6385
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱
معلولین

مدیرکل دفتر توانمندسازی افراد دارای معلولیت سازمان بهزیستی کشور گفت: این سازمان از سال ۸۹ تا بحال، ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر از افراد واجد شرایط را برای دریافت پلاک ویژه معلولان به پلیس راهور معرفی کرده و به طور میانگین سالانه سه هزار پلاک خودرو ویژه معلولان صادر می‌شود.

به گزارش پیام خبر، محمدرضا شهبازی با تاکید بر اینکه پلاک خودرو ویژه معلولان در حال حاضر فقط به افراد معلول متوسط، شدید و خیلی شدید تعلق می گیرد، افزود: بر اساس دستورالعمل ابلاغی پلیس راهور، پلاک ویژه معلولان شامل ناشنوایان و نابینایان نمی‌شود.
وی با بیان اینکه جریان واگذاری پلاک برای معلولان از سال ۸۹ آغاز شد، ادامه داد: در آن زمان دستورالعمل مشترکی بین پلیس راهور و بهزیستی تدوین شده بود و براساس آن همه معلولان شدید و خیلی شدید می توانستند از مزایای پلاک ویژه استفاده کنند اما دستورالعملی که پلیس ناجا در سالهای ۹۰ و ۹۱ نوشت، تغییراتی داشت و طبق آن، افراد واجد شرایط برای دریافت پلاک، افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی (اندام تحتانی) متوسط به بالا و خانواده دارای معلولان ذهنی شدید به بالا هستند.
مدیرکل دفتر توانمندسازی افراد دارای معلولیت سازمان بهزیستی کشور گفت: تعلق پلاک ماشین به افراد فوق نیز دارای شرایطی است به آن معنا که خودرو باید به نام خودشان باشد و برای معلولان ذهنی نیز باید خودرو به نام افراد درجه یک خانواده او باشد تا در فهرست افراد واجد شرایط قرار گیرد.
شهبازی تصریح کرد که تابحال موردی نداشته‌ایم که فردی واجد شرایط باشد و پلاک به آنها داده نشود.

به جای پلاک ویژه معلولان باید خدمات خاصی به نابینایان و ناشنوایان ارائه داد
مدیرکل دفتر توانمندسازی افراد دارای معلولیت سازمان بهزیستی کشور گفت: از آنجاییکه پلاک ویژه معلولان فقط به افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی (اندام تحتانی) متوسط به بالا و خانواده دارای معلولان ذهنی شدید به بالا تعلق می گیرد و با توجه به اینکه امکان تردد شهری مناسب در سطح جامعه برای افراد دارای معلولیت فراهم نیست و همه معلولان به گونه ای با مشکلات ترددی ایمن و قابل دسترس روبرو هستند، باید سایر افراد دارای معلولیت مانند نابینایان و ناشنوایان نیز خدمات خاصی که تردد آنان را در سطج شهر تسهیل می کند برخوردار باشند.

وی افزود: کمک هزینه تردد، اختصاص سهمیه طرح ترافیک، سهمیه سوخت مازاد و سایر تسهیلات تردد از جمله خدماتی است که باید به نابینایان و ناشنوایان به جای پلاک ویژه خودرو ارائه داد.
شهبازی افزود: نابینایان و ناشنوایان پلاک را برای برخورداری از امتیازات آن یعنی ورود به طرح ترافیک یا دریافت سهمیه مازاد سوخت می خواهند که می توان این موارد را برای آنان در نظر گرفت یا کمک هزینه‌ای برای مابه تفاوت آن اختصاص داد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.