کد خبر: 6389
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
کمر درد

متخصص و فلوشیپ فوق تخصص درد گفت: بیماران با دردهای مزمن نباید استفاده از خدمات التیام درد را به به دلیل کرونا به تعویق بیندازند.

به گزارش پیام خبر، «محمد راد مهر»،  لزوم مراجعه بیماران با دردهای مزمن به کلینیک های درد در شرایط کرونا را یاد آور شد و با تاکید بر اینکه این بیماران نباید استفاده از خدمات التیام درد را به تعویق بیاندازند گفت: بیماری‌های مزمن ستون فقرات ، سر و گردن ، مفاصل و برخی دیگر  از بیماری ها به ویژه در سالمندان موجب ایجاد دردهای زیاد می شود ، این بیماری ها عمدتا به دلیل سائیدگی والتهاب مفاصل به وجود می آید و نیاز این قشر به کنترل درد را بیشتر از سایرین می کند.
پزشک متخصص و فلوشیپ فوق تخصص درد با بیان اینکه بیماری کرونا اکنون در جامعه ما فراگیر شده و توصیه ها به حضور کمتر در جامعه است  افزود: افرادی که از این دردهای مزمن رنج می برند ، ممکن است نیاز به جراحی ستون فقرات در کمر و گردن یا تعویض دائمی باشند زانو یا اعمال جراحی در مچ دست و پا اما به دلیل محدودیت های ایجاد شده با شرایط کرونا فعلا نتوانند در مراکز بیمارستانی حضور یابند و به ناچار جراحی‌های های خود را به تعویق می اندازند.
ویاضافه کرد: در عین حال به دلیل ترس از کرونا که البته ترس به جایی هم هست و لزوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه برای بیماران با متوسط سنی بالاتر و سالخوردگان حضور در مراکز بیمارستانی در شرایط کنونی توصیه نمی شود بنا بر این ، این افراد نمی توانند به مراکز جراحی و بیمارستان ها  مراجعه کنند و بیم آن وجود دارد که دردهای آنان در این مدت به دلیل کم تحرکی  تشدید شود.
رادمهر افزود: بی تحرکی و کم تحرکی قطعا موجب می شود که عضلات و ستون فقرات دراین افراد بیشتر مورد فشار باشد و دردهای مزمن در سالخوردگان و افراد درگیر با بیماری های مزمن بیشتر می گردد.
وی با اشاره به اینکه بنا بر این کرونا می تواند موجب ایجاد محدودیت در مراجعه برای درمان بیماری های مزمن شود و این محدودیت های مراجعه و به تعویق افتادن درمان منجر به افزایش درد در این بیماران به ویژه در افراد مسن گردد گفت: کلینیک های درد به عنوان یک حد واسط در شرایط کرونا می توانند نقش آفرین باشند و در التیام درد برای چنین افرادی بیشتر موثر واقع شوند ، افراد با دردهای مزمن ستون فقرات و دردهای مفصلی در شرایط کرونا هر چند به دلیل محدودیت مراجعات بیمارستانی ممکن است اعمال جراحی خود را به تعویق اندازند اما می توانند با مراجعه به کلینیک های درد از درمان های سرپایی بهره مند باشند .
رادمهر خاطر نشان کرد: درمان سرپایی در کلینیک های درد با رعایت شیوه نامه های بهداشتی قبل از رسیدن به شرایط مناسب برای اعمال جراحی انجام می شود ، قطعا شرایط مناسبی در کلینیک های درد با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برای چنین افرادی پیش بینی شده و در این کلینیک ها با رعایت اصول بهداشتی و زیر نظر متخصصین با اقدامات تخصصی برنامه های مدونی برای کاهش درد مفاصل و دردهای موضعی و همچنین درد ناحیه ستون فقرات و دیسک افراد پیش بینی شده است.
این پزشک متخصص و فلوشیپ فوق تخصص درد اضافه کرد : از آنجا که هنوز معلوم نیست شرایط  و محدودیت های کرونا تا چه زمانی به درازا بکشد و تا کی جامعه ما با این بیماری دست به گریبان باشد بیم آن می رود که به تعویق انداختن درمان بیماری های ستون فقرات و دردهای مزمن در بیماران ، این نوع بیماری ها را تشدید کند بنا بر این توصیه متخصصین در کلینیک های درد ، استفاده از این توان تخصصی برای بهره گیری از درمان های سرپایی است زیرا متخصصان کلینیک های درد با استفاده از روش‌های نوین علمی دردهای مزمن بیماران را علت یابی و درمان می‌کنند.
وی با بیان اینکه برای هر بیمار با توجه شدت درد و عامل ایجاد کننده آن، در کلینیک های درد مراحل درمانی مختلفی از تجویز دارو تا روش‌های غیرتهاجمی تزریق کنار عصب آسیب دیده و یا بافت ملتهب انجام می‌شود اضافه کرد : این امکان فراهم است که به صورت سرپایی حتی در این کلینیک ها درد بیماران کنترل شود.
رادمهر افزود: ممکن است برای بسیاری از بیماران با همین اقدامات سرپایی و محدود حتی نیاز به جراحی تا مدت بیشتری به تعویق افتد و بدون آسیب بیشتر و بدون تحمل درد بیشتر این بیماران بتوانند بدون نیاز به جراحی سالهای بیشتری را در سلامت و با کنترل درد بگذرانند .
وی با بر شمردن برخی روشهای التیام درد در کلینیک های درد گفت: نمونه این موارد مثل درمان ساییدگی خفیف و متوسط با تزریق ژل و ازون درمان شده است یا اینکه استفاده از روش‌های عصب کشی در مفاصل و در ستون فقرات توانسته است درد را التیام بدهد ، بنا بر این اقدام برای جراحی باید به عنوان آخرین راه حل همیشه مورد توجه باشد و می توان از عصب کشی و روشهای درمانی نوروتومی رادیو فرکوینسی در کلینیک های درد برای کنترل درد استفاده کرد و امکان زیست این افراد مثل یک فرد سالم را در جامعه فراهم کرد.
 رادمهر خاطر نشان کرد : در کلینیک های درد انواع دردهای مزمن از جمله کمر درد، درد ستون فقرات، درد بعد از عفونت ویروسی زونا، دردهای سر و صورت، دردهای ناشی ازساییدگی و درد ناشی از برخی سرطان‌ها ریشه یابی و درمان می‌شود.
 این پزشک فلوشیپ فوق تخصص درد در پایان افزود: انجام تزریق در تاندون ها، سوزاندن اعصاب مولد درد با روش رادیوفرکوئنسی و دیگر مداخلات مبتنی بر شواهد علمی از جمله اقداماتی است که در صورت پاسخ ندادن بیمار به درمان‌های رایج، انجام می‌گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.