کد خبر: 6434
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲
مسکن مهر

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس اعلام کرد: باهدف اجرای طرح اقدام ملی مسکن و تامین سرپناه برای نیازمندان ۴۰۰ هکتار زمین برای اجرای این طرح در فارس اختصاص یافت.

به گزارش پیام خبر،  محمود رضایی کوچی در بحث اقدام ملی ۵۱ هزار و ۴۰۰ واحد به فارس تخصیص یافت که در شهر صدرا و سایر شهرهای استان اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: تاکنون افزون بر ۴۰۰ هکتار از اراضی در ۳۱ شهرستان استان برای اجرای این طرح پیش‌بینی شده که شرایط متقاضیان پس از نام‌نویسی بررسی و پالایش و در صورت واحد شرایط بودن مراحل بعدی ساخت و تحویل واحدها در دستور کار قرار خواهد گرفت.
او اظهار داشت: در گام نخست در حوزه اداره کل راه و شهرسازی فارس و اداره کل راه و شهرسازی لارستان ۳۱ هکتار برای چهار هزار  و ۴۰۰ واحد در نظر گرفته شده و در  هشت شهر نیز زمین برای احداث حدود ۲ هزار واحد به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تحویل شده است.
رضایی بیان کرد: در شهر صدرا نیز در فاز نخست اراضی مورد نیاز برای ساخت هشت هزار واحد مشخص شده که عملیات اجرایی آن در حال پیگیری است و علاوه بر این ۵۰۰ هکتار از اراضی این شهر نیز برای اجرای این طرح به محدوده افزوده شد که در این ۵۰۰ هکتار نیز حدود ۱۳ هزار واحد ساخته خواهد شد.
او اضافه کرد: در شهر صدرا واحدهای مسکونی عمدتا در قالب مسکن یکم، بخشی به شکل مشارکت و بخشی هم در قالب واگذاری به تعاونی‌ها و افرادی که خودشان توان ساخت دارند (در قالب اجاره ۹۹ ساله) ساخته خواهد شد.
رضایی گفت: برای تامین مسکن محرومان نیز بخشی از اراضی را در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای ساخت ۳۶۰ واحد قرار دادیم.
وی ادامه داد: همچنین کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد مسکن نیز پروژه‌هایی را در جهت تامین مسکن نیازمندان در استان در دستور کار دارند و استانداری نیز در سطح استان زمین‌هایی به این امر اختصاص می‌دهد تا با همکاری این مجموعه‌ها مسکن مورد نیاز محرومان ساخته شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس افزود: به ادارات دولتی هم اختیار داده شده که زمین‌های خود را به تامین مسکن پرسنل خود اختصاص دهند.
رضایی گفت: در زمینه تامین زمین برای اجرای طرح‌های ساخت مسکن تمام اراضی دولتی در سطح شهرها می‌تواند به عنوان هدف تحقق این مهم در نظر گرفته شود که هم دولت و هم مجلس در این زمینه اراده جدی دارند تا از امکانات کشور از جمله زمین‌های دولتی برای این منظور استفاده شود.
او اضافه کرد: دولت تدبیر و امید در ابتدای شروع به فعالیت میزان قابل توجهی انرژی و هزینه نیز صرف اجرا و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام مسکن مهر که از دولت قبل به جا مانده بود کرد.
رضایی ادامه داد: از مجموع حدود ۱۱۲ هزار واحد مسکن مهر که سهم استان فارس بوده تاکنون ۱۰۰ هزار واحد به متقاضیان واگذار شده و با واگذاری باقیمانده واحدها در دهه مبارک فجر امسال، پرونده مسکن مهر در استان فارس بسته خواهد شد.
او گفت: بر اساس طرحی که مجلس دنبال می‌کند علاقمند هستیم که هم میزان تسهیلات افزایش یابد و هم سود آن کاسته شود تا شاهد استقبال مردم و سازندگان باشیم.

احداث ۳۵۰۰ واحد مسکن ویژه نیازمندان در استان فارس
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس هم، تامین مسکن و رفاه محرومان و نیازمندان را از آرمان‌های اصلی نظام و انقلاب دانست و افزود: بنیاد مسکن اخیرا ساخت سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی ویژه نیازمندان و محرومان را در فارس با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور آغاز کرد که بخش قابل توجهی از این واحدها به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و سازمان‌های حمایتی تعلق می‌گیرد.
عطاالله زمانی ادامه داد: آغاز عملیات ساخت این واحدها گامی مهم در جهت خانه‌دار شدن طیف وسیعی از افراد بی‌بضاعت از جمله مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) در این استان است.
وی گفت: بنیاد مسکن با اولویت دادن به احداث این واحدهای مسکونی و در جهت عمل به آموزه‌های معنوی که این بنیاد بر پایه آن استوار است، که این واحدها تا پایان امسال به سرانجام مطلوب برسد.
او اضافه کرد: در قالب طرح مسکن محرومان، ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات کم بهره و ۳۰۰ میلیون ریال وام بلاعوض به متقاضیانی که در سال‌های گذشته نتوانسته‌اند از تسهیلات و امکانات مسکن بهره‌مند شود پرداخت می‌شود.
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس افزود: مسکن از جمله نیازهای اصلی افراد جامعه است و در قانون اساسی نیز به تامین مسکن و لزوم مشارکت دستگاه‌های مسئول اشاره شده است.
زمانی، خواستار مشارکت و همراهی مسوولان و خیرین در جهت تامین زمین و منابع مالی مورد نیاز برای ساخت مسکن نیازمندان شد و اضافه کرد: انتخاب مکان مناسب برای احداث شهرک‌های مسکونی جدید از جمله موارد مورد تاکید است و در این زمینه به گونه‌ای عمل می‌کنیم که امکانات و نیازهای واحدهای مسکونی از جمله آب، برق، گازو دیگر زیرساخت‌ها قابل تامین و دسترسی باشد.
او اظهار داشت: سعی ما بر این است که با تامین مسکن مناسب و تولید و عرضه مسکن متناسب با سطوح درآمدی اقشار مختلف به ساماندهی بازار اجاره و کنترل سوداگری در بخش مسکن برای کاهش و مهار التهاب‌ها در این حوزه کمک شود و در این راه از تمام ظرفیت‌های قانونی استفاده خواهیم کرد.
وی افزود: سال گذشته یک هزار و ۱۴۷ میلیارد ریال در قالب تسهیلات مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده روستایی با بهره اندک به متقاضیان روستایی در استان پرداخت شد که این مقاوم‌سازی‌ها کمک خواهد کرد که در زمان وقوع حوادثی مانند زلزله و سیل شاهد کمترین میزان خسارت جانی و مالی باشیم.
مدیرکل بنیاد مسکن فارس گفت: دولت و بنیاد مسکن در استان تاکنون در جهت کمک به احداث مسکن در مناطق روستایی، تامین مسکن خانوارهای دارای عضو معلول و تامین مسکن خانوارهای تحت پوشش نهادهای امدادی و حمایتتی اقدامات خوبی انجام داده‌اند و در همین راستا بنیاد مسکن در سال ۹۸ برای چهار هزار و ۳۰۹ واحد مسکن روستایی تسهیلاتی به میزان ۱۶۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال اختصاص داد.
او اضافه کرد: برای کمک به ساخت واحدهای مسکونی  خانواده‌های دارای ۲ عضو معلول نیز در استان فارس ۴۳ میلیارد و ۲۸۹ میلیون ریال اختصاص یافت که از این محل ۵۱۳ واحد مسکونی ساخته شده است.
زمانی گفت: همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ساخت ۳۲۰ واحد مسکونی ویژه مددجویان نیز مشارکت داشته و ۱۲ میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال به احداث این واحدها اختصاص داده است.
وی افزود: سال گذشته ۱۹۰ واحد مسکن شهری در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت استان فارس با اعتباری بالغ بر ۳۳۶ میلیارد ریال احداث شد.
او گفت: استان فارس همچنین یکی از موفق‌ترین استان های کشور در حوزه احداث مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت بوده که تاکنون ۲۷ هزار و ۵۹۷ واحد مسکن مهر ساخته و به متقاضیان واگذار شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • کرونا و دنیای مد و فشن

  کرونا و دنیای مد و فشن

  عسل ستایش، پژوهشگر و هنرمند شیرازی در یادداشتی برای پایگاه خبری، تحلیلی «پیام خبر» به بررسی تاثیر همه گیری کرونا بر صنعت مد و پوشاک پرداخته است.

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.