سولماز دهقانی - افتتاح چند پروژه شهرداری شیراز

در حوزه تقویت فضاهای گردشگری در شهر شیراز نیز در طی سه سال گذشته و همسو با شعارها و رویکردهای شورا وشهردار محترم شهر شیراز اقدامات مؤثر جهت ساماندهی و باز آفرینی فضاهای شهری جهت رونق و توسعه گردشگری شهر شیراز درحوزه بافت تاریخی محدوده باغات قصردشت و مناطق یازده گانه شهرداری انجام گرفته است

به گزارش پیام خبر ، سولماز دهقانی رییس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز در نطق امروز خود در جلسه علنی در صحن شورای شهر با بیان اینکه :در حوزه تقویت فضاهای گردشگری در شیراز طی سه سال گذشته اقدامات مؤثری انجام گرفته است افزود :در حوزه تقویت فضاهای گردشگری در شهر شیراز نیز در طی سه سال گذشته و همسو با شعارها و رویکردهای شورا وشهردار محترم شهر شیراز اقدامات مؤثر جهت ساماندهی و باز آفرینی فضاهای شهری جهت رونق و توسعه گردشگری شهر شیراز درحوزه بافت تاریخی محدوده باغات قصردشت و مناطق یازده گانه شهرداری انجام گرفته است.

مشروح صحبت های دهقانی در زمینه گردشگری در شیراز به شرح زیر است :

از سال ۱۳۸۰ سازمان جهانی گردشگری روز ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز جهانی گردشگری جشن می گیرد. هدف از گرامیداشت چنین روزی، بالا بردن آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تأثیر گردشگری بر ارزش های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است.

گردشگری شهری، نیروی اقتصادی قدرتمندی برای درآمدزایی و بخصوص درآمدهای پایدار است که چرخه اقتصادی شهرها و منافع شهروندان و جامعه محلی را رونق می بخشد. صنعت گردشگری علاوه بر تبادل فرهنگ ها، در سایه ثبات سیاسی بدون تنش رشد می کند و اقتصاد پایدار را رقم می زند و اما در شهرهای ما وابستگی شهرداری ها به درآمدهای ناپایدار مشتمل بر تراکم فروشی و دریافت عوارض فصلی، آن ها را از گنجینه غافل نموده است. حال که یکی از دغدغه های مدیران و برنامه ریزان ما دستیابی به درآمد پایدار شهری است، چرا نتوان با استفاده از ظرفیت گردشگری در شهرهایمان به این موضوع جامه پوشاند؟! از سوی دیگر این مهم جز با نگاه اقتصادی، توسعه ای و استراتژیک به گردشگری، برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان و مدیریت واحد میسر نخواهد شد. لذا در این صورت جذب ۲۰ میلیون نفر گردشگر و ۲۵ میلیارد دلار درآمد از صنعت گردشگری در افق چشم انداز ۱۴۰۴ منطقی تر به نظر می رسد. لازم به ذکر است که بر اساس بند ۲۲ ماده ۵۵، شهرداری ها موظف به تشریک مساعدی با فرهنگ در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر، ساختمان‌های عمومی، مساجد و غیره هستند.

امسال در حالی این روز را می گذارانیم که شاهد سایه سنگین کرونا بر بدنه شکننده و رنجور صنعت گردشگری کشورمان هستیم. بر اساس گزارش شورای سفر و گردشگری در این دوران ۵۰ میلیون شغل در این صنعت جهانی در معرض خطرند و از دست خواهند رفت و اما در کشورمان ایران بنا بر گفته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کرونا ۱۲ هزار میلیارد تومان تا مرداد ماه سال جاری به بخش گردشگری کشور خسارت زد. در این روزهای تلخ برای صنعت گردشگری، بلا شک یکی از اولویت های همه ارکان نظام بایستی تعامل و همکاری برای کاهش تأثیرات این بحران باشد و با لحاظ اقدامات حمایتی فوری و جدی به یاری این صنعت شتافت؛ چرا که در صورت شکست در حوزه گرشدگری احیای آن مشکل و بسیار زمان بر خواهد بود.

در حوزه تقویت فضاهای گردشگری در شهر شیراز نیز در طی سه سال گذشته و همسو با شعارها و رویکردهای شورا وشهردار محترم شهر شیراز اقدامات مؤثر جهت ساماندهی و باز آفرینی فضاهای شهری جهت رونق و توسعه گردشگری شهر شیراز درحوزه بافت تاریخی محدوده باغات قصردشت و مناطق یازده گانه شهرداری انجام گرفته است که از جمله آنها به باز آفرینی خیابان حافظ، مشکین فام، راد فر، رمضانی، اطراف آرامگاه سعدی و پروژه باغ ایرانی و ارم که به تازگی آغاز شده است، می توان اشاره کرد.

در خصوص ایجاد فضاهای تفریحی نیز ۳۰ هکتار از اراضی انجیره جهت ایجاد شهربازی شیراز در صحن شورا مصوب گردید. همزمان شهردار محترم نیز رایزنی هایی با شرکت های مختلف جهت ایجاد تله کابین، پارک آبی و شهربازی انجام داده اند و امیدواریم با همراهی همکارانم در شواری شهر شیراز سه پروژه هر چه زودتر به نتیجه برسند. همچنین به همت شهردار محترم در آینده نزدیک عملیات اجرایی موزه هنرها در شیراز آغاز شده و می توانیم نوید ایجاد یک موزه در شأن شهر شیراز را به شهروندان فهیم و فرهنگی شیراز بدهیم.

امید است با هماهنگی همه جانبه و مشارکت میان شهرداری، سایر نهادهای دولتی، بخش خصوصی و شهروندان با تدوین و اجرای تصمیمات کارآمد بتوان مقصد گردشگری شیراز را به نحو احسن توسعه داد و این رویکرد همانند سایر رویکردهای انسان محور دوره پنجم برای گردشگری شهر شیراز به منصه ظهور برسد.

خدایا چنان کن سر انجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.