کد خبر: 6572
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
حیدر اسکندرپور شهردار شیراز

شهردار شیراز عنوان کرد: با افتخار از طرف مردم شیراز اعلام میکنم، شیراز نامزد کسب عنوان پایتختی کتاب جهان می شود و مدارک لازم برای این عنوان به یونسکو ارائه شده است.

به گزارش پیام خبر، حیدر اسکندرپور شهردار شیراز امروز دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در شرایط کشور با وجود همه گیری ویروس کرونا اهداف و برنامه های شهرداری شیراز با توجه به کسب عنوان پایتخت کتاب ایران مطابق با برنامه ریزی ها پیش نرفته است از مسئولین خواستار تمدید این عنوان برای سال ۱۴۰۰ شد.

اسکندر پور با بیان اینکه شیراز در سطح ملی و بین المللی شایستگی دارد به عنوان پایتخت فرهنگی ایران بدرخشد، گفت: امروز دنیا و خاورمیانه دچار درگیری ها و تنش های جدی است، کار فرهنگی و جایگاه نگاه صلح مدار مردم شیراز اهمیت زیادی پیدا می کند و این جایگاه مبتنی بر اندیشه های فرهنگی و ادبی این مردم است. جناب سعدی نماینده صلح مردم شیراز در سطح جهان است، بعد از درگذشت سعدی هم مردم شیراز باید این جایگاه صلح و همزیستی را نگهدارند.

شهردار شیراز ادامه داد: باید کتاب بخوانیم زیرا کتاب عنصری است که موجب صلح و آرامش می شود، از این رو فرهنگسراهای ما به کتابخانه ها مجهز شده اند، در پارک ها، فرصت های کتاب و کتابخوانی فراهم خواهد شد و در پروژه های انسان محور، باغ کتاب محوری ترین بخش را در نظر گرفته ایم.

وی اعلام کرد: با افتخار از طرف مردم شیراز اعلام می کنم، شیراز نامزد پایتختی کتاب جهان می شود و مدارک لازم برای این عنوان  به یونسکو ارائه شده است. و  اگر این اتفاق امسال نیفتد با پیگیری جدی تلاش ها را برای کسب این عنوان در سال های آینده ادامه خواهیم داد. از یونسکو می خواهیم فرصت را فراهم کنند که با توجه به پشتوانه غنی تاریخی و فرهنگی، مردم جهان از طریق کتاب، فرصت شناخت بیشتر ایران و شیراز را مورد توجه قرار دهند.

شهردار کلان شهر شیراز با تاکید بر اینکه شهرداری گام های بلندی را برای اینکه بتواند فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در شیراز تسری دهد طی خواهد کرد، افزود: هدف اصلی ما ایجاد فرصت های جدید برای کتاب و کتابخوانی است و پایتختی کتاب جهان را به عنوان مسیری تعریف کردیم که مردم بتوانند دنیا را بشناسند و تفاوت ها را درک کنند و با درک این تفاوت ها به سوی صلح حرکت کنند.  

اسکندرپور اضافه کرد: لایحه ۲۶ طرحی در شهرداری طراحی شده است که فرصت های زیادی را برای کتاب و کتابخوانی فراهم کنیم و این لایحه را به شورا شهر شیراز اعلام کرده ایم که در سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ پروژه های جدی را در این حوزه سامان خواهیم داد. اقدامات پیش رو، کاری ماندگار در حوزه کتاب و کتابخوانی خواهد بود.

شهردار شیراز تصریح کرد: از مسئولین امر در یونسکو دعوت می کنم تا برای دیدن زیرساخت ها به شیراز مسافرت کنند و در صورتی که عنوان پایتخت کتاب جهان را کسب کنیم می توانیم به کشورهای فارسی زبان همسایه هم خدمات فرهنگی ارائه کنیم. ۲۹ مسیر خلاقانه در حوزه کتاب در شیراز در نظر گرفته شده است و شیراز می تواند و باید پایتخت کتاب جهان باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • کرونا و دنیای مد و فشن

  کرونا و دنیای مد و فشن

  عسل ستایش، پژوهشگر و هنرمند شیرازی در یادداشتی برای پایگاه خبری، تحلیلی «پیام خبر» به بررسی تاثیر همه گیری کرونا بر صنعت مد و پوشاک پرداخته است.

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.