کد خبر: 6575
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
مدرسه

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور آموزش و پرورش گفت:مطالب عنوان شده بعضا در فضای مجازی مبنی بر جایگزینی زبان چینی به جای زبان انگلیسی بدون توجه به محدودیت های موجود مطرح شده است.

به گزارش پیام خبر، تدریس زبان چینی در مدارس ایران برای اولین بار توسط علی ذوعلم رییس سابق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مطرح شد، و در سالهای اخیر از سوی برخی مسئولان و کارشناسان آموزشی نیز عنوان شده است، هر چند این موضوع موافقان و مخالفانی در سیستم آموزشی و حتی خانواده دانش آموزان دارد. چندی پیش نیز  علی محبی سرپرست معاونت برنامه‌ریزی درسی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از احتمال ورود زبان چینی به فهرست آموزش زبان‌های خارجی دانش‌آموزان خبر داده و گفته بود که در سال ‌جاری افزودن زبان چینی به فهرست آموزش زبان‌های‌ خارجی دانش‌آموزان را بررسی می‌کنیم.

در همین راستا غلامرضا کریمی رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور آموزش و پرورش در گفت و گو با ایرنا در این خصوص گفت: شورای عالی آموزش و پرورش مصوب کرده که زبان‌های انگلیسی، فرانسه، روسی، چینی و اسپانیایی می تواند در مدارس به دانش‌آموزان آموزش داده شود اما با توجه به اینکه آموزش و پرورش معلم زبان چینی ندارد، امکان این کار در مدارس دولتی فراهم نیست. زبان دوم غالب در مدارس، انگلیسی است و تا به حال در هیچ یک از مدارس دولتی ایران زبان چینی آموزش داده نشده است.

کریمی در خصوص جایگزینی زبان چینی به جای انگلیسی در مدارس ایران تصریح کرد: بارها دیده شده که چینی‌ها به منظور افزایش مراودات خود با سایر کشورها از جمله ایران، به هزاران نفر زبان فارسی را آموزش داده اند اما گزارشی از تقاضای یادگیری این زبان در مدارس ایرانی دیده نشده است. جایگزینی زبان چینی به جای انگلیسی به سختی امکان‌پذیر است. مطالب عنوان شده بعضا در فضای مجازی مبنی بر جایگزینی زبان چینی به جای زبان انگلیسی بدون توجه به محدودیت های موجود مطرح شده است.

وی درباره مدارس غیردولتی در خصوص تدریس زبان های خارجه نیز توضیح داد: مدارس غیردولتی با درخواست دانش آموزان می‌توانند معلمی مسلط به زبان‌های دیگر را به کارگرفته و به عنوان زبان دوم آن را آموزش دهند و محدودیتی از این جهت وجود ندارد. اگر دانش‌آموزان در مدارس غیرانتفاعی خواهان یادگیری زبان چینی باشند، مدرسه این اختیار را دارد که با استخدام معلم در این حوزه این آموزش را به دانش‌آموزان ارائه دهد.

علی محبی چندی پیش در همین خصوص عنوان کرد: در مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش، زبان‌ انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی و روسی به رسمیت شناخته شده اما یک بحث هم مطرح است و آن اینکه آموزش زبان‌های خارجی نباید تنها منحصر به انگلیسی باشد. سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی باید برای زبان‌های مطرح و مهم دنیا که تعامل بیشتری با آنها داریم، برنامه درسی و محتوای لازم را آماده کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.