کتاب «ما کرونارا شکست می‌دهیم» رونمایی شد

در آیینی از کتاب مجموعه آثار جشنواره بین‌المللی کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» با حضور رییس و اعضای هیئت رییسه دانشگاه علوم پزشکی شیراز رونمایی شد.

به گزارش پیام خبر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی انجام این فعالیت ارزشمند هنری و فرهنگی را کاری بزرگ برشمرد و ادامه داد: برگزاری چنین رویداد بزرگ که پنج قاره جهان را تحت تاثیر قرار دهد، کاری دشوار و سخت بوده که تنها در سایه مدیریتی علمی و همدلی همه اجزای جشنواره، قابل انجام بوده است.

مهرزاد لطفی، افزود: دفتر افتخارات دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دفتری قطور با صفحاتی متعدد است و این رویداد فرهنگی و هنری نیز، از درخشان‌ترین اوراق این دفتر به شمار می‌رود و به‌طور قطع در روزهای پساکرونا، هنگامی که در فضایی فارغ از اضطرار و اضطراب‌های امروز به آن بنگریم، ارزش آن بیشتر و بیشتر مشخص می‌شود.

رئیس جشنواره کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» با تقدیر از عوامل و دست‌اندرکاران این جشنواره، خواستار استمرار چنین رویدادهای فراگیر در سطح ملی و بین‌المللی شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در حاشیه این نشست، گفت: کتاب جشنواره بین‌المللی کارتون و کاریکاتور کرونا با حضور جمعی از دست‌اندرکاران اجرایی، هنری و علمی این جشنواره در نشست صبحگاهی هیئت رییسه دانشگاه علوم پزشکی شیراز رونمایی شد.

کوروش عزیزی، افزود: این کتاب که دارای پانصد اثر برگزیده از آثار ارسال شده به این جشنواره جهانی است، با کیفیتی مطلوب و طراحی زیبا و اثرگذار چاپ شده و پس از برگزاری مراسم اختتامیه این جشنواره، توزیع شده و برای شرکت‌کنندگان در این رویداد فرهنگی ارسال می‌شود.

او با بیان اینکه ویژگی این رویداد بزرگ، تلفیق هنر، دانش و احساس بود، ادامه داد: این تلفیق سه‌گانه یکی از اصلی‌ترین عوامل گسترش کم‌نظیر این جشنواره در سطح جهان به شمار می‌رود.

عزیزی اضافه کرد: زبان هنر یکی از گویاترین زبان‌ها بوده که با بیانی شیوا و ظاهری زیبا می‌تواند علاوه بر آنکه دغدغه‌های بشری را بیان کند، بار آموزش عمومی جامعه را نیز بر عهده گیرد.

دبیر اجرایی نخستین جشنواره بین‌المللی کارتون و کاریکاتور کرونا با ابراز خوشحالی از برگزاری بسیار مطلوب این جشنواره، یادآور شد: جشنواره فرهنگی و هنری کارتون و کاریکاتور با موضوع کرونا ویروس جدید، حاصل ذهن خلاق و روح حساس و مسوولیت پذیر کارشناسان مدیریت امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود که با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و نیز حمایت همه جانبه رئیس دانشگاه، موفق شد تا آوازه خود را به گوش پنج قاره جهان برساند.

او با یادآوری اینکه این کتاب با مقدمه‌ای زیبا به قلم دکتر «سعید نمکی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور آغاز شده است، اعلام کرد: این کتاب به عنوان یک آلبوم وزین و ارزشمند هنری، علاوه بر ماندگاری برای ادوار آینده، می‌تواند نقش یک مرجع معتبر علمی و هنری را برای علاقه‌مندان به هنر کارتون و کاریکاتور ایفا کند.

همچنین مدیر امور فرهنگی و فعالیت‌های فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این مراسم گفت: این جشنواره که تمامی ویژگی‌های یک رخداد علمی، فرهنگی و هنری را داراست، به عنوان رویدادی جهانی و یکی از نخستین گردهمایی‌های بین‌المللی و تخصصی پس از شیوع همه‌گیری بیماری کرونا ویروس جدید در دنیا به شمار می‌رود.

حمیدرضا هدایتی، ادامه داد: در جریان برگزاری جشنواره جهانی کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» چهار هزار و ۲۰۰ اثر از سوی ۹۲۳ هنرمند از ۸۸ کشور جهان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که در نوع خود، رکوردی کم‌نظیر و ماندگار به شمار می‌رود.

او افزود: مدیریت چنین رویداد بزرگ و در وسعت جهانی به ویژه در شرایط دشوار شیوع کرونا و در زمان اوج قرنطینه‌های عمومی، کاری سخت و پیچیده به شمار می‌رود که به شکرانه الهی، برگزارکنندگان این جشنواره به خوبی از عهده آن برآمدند.

دبیر علمی این جشنواره، عنوان کرد: رویداد فرهنگی و هنری «ما کرونا را شکست می‌دهیم» در زمانی اتفاق افتاد که جهان در شوک ناشی از شیوع بیماری کرونا ویروس به سر می‌برد و برگزاری چنین جشنواره‌ای در سطح بین‌المللی توانست روح حساس هنرمندان را تحت تاثیر قرار داده و وظیفه و رسالت آنان را در چنین بُرهه خطیری از تاریخ، در قبال جامعه جهانی یادآوری کند.

در ادامه این نشست، دبیر هنری نخستین جشنواره کارتون و کاریکاتور کرونا در ارتباط با این کتاب گفت: کتاب مجموعه آثار برگزیده در نخستین جشنواره کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» حاوی پانصد اثر فاخر از هنرمندان عرصه کارتون و کاریکاتور بوده که در کنار هر عکس، مشخصات همان اثر و صاحب اثر قید شده است.

محمدجواد زارع مهذبیه ادامه داد: این کتاب در قطع خشتی و در ابعاد ۲۲ در ۲۲ با استفاده از جدیدترین فناوری‌های چاپ روز دنیا و با کیفیتی عالی و طراحی هنرمندانه، پس از بررسی‌های متعدد و نظرسنجی از اهالی فن به چاپ رسید.

این هنرمند کارتونیست، حضور پُررنگ و فعال هنرمندان کاریکاتوریست و کارتونیست‌ها را در این جشنواره، حاصل احساس وظیفه و حساسیت‌های جمعی روح هنری این هنرمندان در قبال ظهور بیماری کرونا معرفی کرد.

در این نشست پیام ویدئویی داوران بخش‌های داخلی و خارجی این رویداد فرهنگی پخش شد و از کتاب «مجموعه آثار برگزیده جشنواره کارتون و کاریکاتور کرونا» رونمایی شد.

جشنواره کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و چند نهاد و موسسه دیگر برگزار شد و با استقبال گسترده جهانی روبرو شد.

یادآور می‌شود: آئین اختتامیه و معرفی برگزیدگان این رویداد فرهنگی و هنری، به زودی و با حضور وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.