کد خبر: 6608
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
استان فارس رتبه اول تولید انجیر در کشور

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: ۳۶ واحد بسته بندی انجیر در استان فعال است که بر اساس آمار منتشر شده در سال گذشته بیش از ۴۷ میلیون دلار انجیر از استان فارس به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارش پیام خبر، جلسه ای در خصوص بررسی و ارایه راهکارهای توسعه صادرات انجیر و فرآوری و صادرات محصول ارگانیگ انجیر در فارس، توسعه و ارتقای صنایع مرتبط با بسته بندی و فرآوری انجیر در ایجاد زمینه اشتغال و افزایش ارزش افزوده این محصول و همچنین بحث و بررسی پیرامون تولید، فرآوری، تجارت داخلی و صادرات محصول انجیر در استهبان برگزار شد.

در هین راستا سید رضا ساداتی  معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با توجه به اینکه استان فارس رتبه اول تولید انجیر در کشور را دارد گفت: انجیر از مزیت های صادراتی استان فارس و کشور محسوب می شوند و ارتقاء سطح دانش تخصصی تولیدکنندگان و صادرکنندگان و بنگاه های تولیدی – صادراتی در این حوزه اهمیت بسزایی دارد. این در حالی است که ۹۵ درصد کل انجیر خشک کشور در حوزه استهبان، داراب، نی ریز و جهرم تولید می شود. بحث ثبت برند ملی و بین المللی انجیر استهبان و استان ارتقای صنایع مرتبط با بسته بندی و فرآوری این محصول فانتزی و ارگانیک محلی و بومی متناسب بازارهای جهانی در راستای تهیه، تولید و توزیع در امر توسعه و ایجاد اشتغال پایدار و افزایش ارزش افزوده این نوع محصولات اثر گذار است.

ساداتی افزود:افزایش هم افزایی بین صادر کنندگان انجیر در استان و کشور از برنامه‌های ما در توسعه صادرات این محصول در استان است که برنامه ریزی‌هایی برای برگزاری جلسات مستمر و مداوم با صادرکنندگان انجیر در سالجاری پیش بینی شده است. انجیر از مزیت های صادراتی استان فارس و کشور محسوب می شود و ارتقاء سطح دانش تخصصی تولیدکنندگان و صادرکنندگان و بنگاه های تولیدی – صادراتی در این حوزه اهمیت بسزایی دارد، لذا جهت صادرات این محصول، تسهیل زیر ساخت ها، صادرات و بسته بندی های استاندارد و بهداشتی، توجه به کشورهای آسیای میانه، کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی کشورهای اروپایی در جهت بالابردن ارزش افزوده، رشد و توسعه فعالیت های اقتصادی و جهش تولید اثر گذار است.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان تولید انجیر استان فارس در شهرستان‌های استهبان، نی ریز، داراب، جهرم و کازرون تولید می‌شود، عنوان کرد:۳۶ واحد بسته بندی انجیر در استان فعال است که بر اساس آمار منتشر شده در سال گذشته بیش از  ۴۷ میلیون دلار انجیر از استان فارس به خارج از کشور صادر شده است.

در این جلسه سید عبدالعظیم خادم حمزه مدیر کل دفتر امور اقتصادی استانداری فارس با تاکید بر حمایت استانداری و دولت از تشکیل میز ملی انجیر در فارس و با بیان اینکه برای اجرای پیشنهادات و خواسته‌های روسای تشکل‌های صادراتی استان با بررسی در کمیته های تخصصی قول مساعد داده اند، ادامه داد: توسعه زیر ساخت ها، تامین مالی تولید کنندگان و صادرکنندگان همچنین همگرایی و تعامل بین تشکلهای تولیدی و تجاری در این محصول لوکس موجب رشد و توسعه فعالیت های اقتصادی، افزایش اشتغال و در اختیار گرفتن سایر بازارهای بین الملی خواهد شد. ضرورت دارد تا در راستای جهش تولید هر شهرستان یک سندتوسعه داشته باشد.

این جلسه در راستای برنامه ریزی و بررسی میزان توانمندیها، مسایل و مشکلات ارتقاء دانش تخصصی تولیدکنندگان انجیر در فارس همچنین ارایه راهکارهای افزایش تولید با کیفیت، بسته بندی های استاندارد و بهداشتی جهت رقابت در بازارهای جهانی و رفع موانع صادرات و رو نمایی از سایت ملی انجمن انجیر ایران ifa.org.ir جلسه ای با حضوردکتر عبدالعظیم خادم حمزه مدیر کل دفتر امور اقتصادی استانداری فارس، مهندس سید رضا ساداتی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس، احمدرضا کمالی سروستانی فرماندار استهبان، مراد هدایت سرپرست فرمانداری نی ریز، سید عبداله جزایری معاون سازمان جهاد کشاورزی استان و رییس انجمن ملی انحیر ایران، روسای دستگاههای اجرایی استان و شهرستانهای مذکور، تشکلهای بخش خصوصی و اتحادیه ها و انجمن های ذی ربط، روسای بانکها، تولید کنندگان و صادر کنندگان در محل فرمانداری شهرستان استهبان تشکیل شد.

همچنین در این جلسه باغداران، تولید کنندگان و صادرکنندگان انجیر در خصوص قیمت گذاری، رقابت های منفی، فرآوری و بسته بندی محصول انجیر، ایجاد ارزش افزوده در این بخش با راه اندازی واحدهای فرآوری انجیر- -کمک به بازاریابی و معرفی محصول در بازارهای هدف صادراتی، روشن شدن وضعیت ارز برگشتی حاصل از صادرات، ساماندهی وضعیت کارتهای یکبار مصرف، بررسی سلامت محصول انجیر بحث و تبادل نظر صورت گرفت و به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.