کد خبر: 6630
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
آغاز بکار میز توسعه روابط تجاری عمان در اتاق بازرگانی فارس

نخستین جلسه میز توسعه روابط تجاری عمان با حضور دبیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، معاون برنامه ریزی و رئیس اداره خارجی سازمان صنعت - معدن و تجارت فارس، وزارت امور خارجه، شرکت شهرک های صنعتی و صندوق توسعه صادرات استان و مشارکت اتاق مشترک ایران و عمان از طریق وبینار برگزار شد.

به گزارش پیام خبر، جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در این جلسه با اشاره به راه اندازی میز توسعه روابط تجاری استان فارس با عمان گفت: نزدیکی جغرافیایی استان فارس و کشور عمان یکی ازمزیت ها برای گسترش مراودات تجاری بازرگانان ماست و این درحالی است که مردم کشور عمان از دیرباز در قالب گردشگری سلامت و دریافت خدمات درمانی بسیار به استان فارس سفر می کرده اند.

وی افزود: همچنین وجود خط هوایی مسقط – شیراز از دیگر مزیت های اقتصادی فارس برای توسعه مبادلات تجاری با این کشور است.

رازقی اظهارداشت: تاکنون عمده صادرات استان فارس به کشور عمان در حوزه میوه و تره بار بوده است اما مزیت های دیگری از جمله گردشگری و توریست سلامت، خشکبار و خدمات فنی و مهندسی وجود دارد که هر یک از این بخش ها باید با نگاه تخصصی اقتصادی مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد نیاز است این میز در گام نخست موانع تجارت بازرگانان استان فارس و عمان احصا و در جهت رفع آنها راهکار ارائه شود.

رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: استان فارس در بخش خدمات فنی مهندسی پتانسیل های و شرکت های خوبی دارد که در حوزه خدمات فنی مهندسی و حضور شرکت های استان فارس در حوزه فعالیت های عمرانی و معدنی در کشور عمان نیازمند همکاری بیشتر اتاق مشترک ایران و عمان هستیم.

رازقی عنوان داشت: سالهاست که صادرکنندگان و بازرگانان استان فارس در بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عمان حضور دارند که از اهداف راه اندازی این میز در اتاق بازرگانی فارس رفع موانع تجارت استان و ارائه خدمات مناسب به تجار استان فارس در عمان است.

وی تصریح کرد: کشور عمان با ۲۱ کشور دنیا تفاهم نامه منع تعرفه ورودی و خروجی دارد که ما می توانیم با برنامه ریزی از این ظرفیت عمان به عنوان یک مرکز صادراتی برای استان استفاده کنیم.

رازقی افزود: ارائه راهکارهای عملی برای حضور پایدار بازرگانان و تجار استان فارس در بازار عمان از اولویت های میز عمان در اتاق بازرگانی فارس باشد.

در ادامه این جلسه آرزو جمالی دبیر  کل اتاق مشترک ایران و عمان نیز گفت: میز توسعه تجارت با عمان با هدف انتقال تجربه، ارائه خدمات مناسب و تخصصی، آگاهی بخشی و جلوگیری از آسیب و زیان تجار و بازرگانان که در بازار عمان حضور دارند در برخی از اتاق های بازرگانی شهرستان ها راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه صادرکنندگان و تجار استان فارس در بازار کشور عمان حضور فعال دارند بیان کرد: متاسفانه برخی از صادرکنندگان و تجار ما به دلیل عدم شناخت کافی تجارت و حضور در بازارهای هدف شاهد ضرر و زیان هایی می شوند که اولویت ما در راه اندازی میز توسعه تجارت عمان در اتاق های بازرگانی ارائه اطلاعات واقعی و تصویر درست از فضای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور عمان به بازرگانان است.

جمالی اظهارداشت: برگزاری وبینارهای تخصصی، ارائه مشاوره های اختصاصی، اعزام هیات های تجاری، ارائه هرگونه همکاری در فعالیت های اقتصادی با کشور عمان از جمله خدمات این میز به تجار و بازرگانان است.

وی ادامه داد: پتانسیل استان فارس در بخش خدمات فنی و مهندسی به ویژه بخش معدن و پروژه های عمرانی یکی از مزیت های مهم برای گسترش مراودات اقتصادی این استان با کشور عمان خواهد بود.

درادامه سید رضا ساداتی معاون برنامه ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم گفت: در شرایط فعلی مهمترین موضوعی که اتاق مشترک در کشور هدف صادراتی می تواند به صادرکنندگان ما ارائه کند در حوزه مسایل مالی و صرافی هاست و این معضل بزرگ صادرکنندگان ماست.

همچنین عبدالعظیم خادم حمزه مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس هم گفت: استان فارس نسبت به سایر استان ها شرایط بهتری برای گسترش مراودات اقتصادی با کشور عمان دارد لذا باید برای حضور پررنگ تر و ماندگار تجار و بازرگانان فارس در بازار کشور عمان برنامه ریزی جدی و مدون انجام شود که در این زمینه ظرفیت استان در بخش گردشگری سلامت باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

خادم حمزه با بیان اینکه از دست رفتن بازار و اعتبار صادرکنندگان در بازارهای خارجی موجب از دست رفتن بازارهای صادراتی می شود اضافه کرد: این میز مشترک فرصت های صادراتی کشور عمان را به صورت تخصصی به صادرکنندگان اعلام کند زیرا شرایط اقتصادی کشور ما ماندگار نخواهد بود و باید از فرصت موجود برای برنامه ریزی مناسب استفاده کرد.

درادامه خانم سیاحی مدیر عامل صندوق توسعه صادرات استان فارس نیز گفت: اتاق های بازرگانی در استان ها ظرفیت های بسیار خوبی دارند که اتاق های مشترک باید حامی، پشتیبان و رفع کننده مشکلات بازرگانان و صادر کنندگان ما در کشورهای هدف باشند تا در بازارها حضور پر رنگ تری داشته باشند.

در این جلسه اعضای حاضر نماینده دستگاه های اجرایی استانداری فارس، شرکت شهرک های صنعتی، وزارت امور خارجه،   صندوق توسعه صادرات استان و برخی ازصادرکنندگان عضو اتاق بازرگانی به بیان دیدگاه های خود در خصوص تجارت استان فارس و کشور عمان پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.