کد خبر: 6657
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
تذهیب و گل و مرغ

این اثر میناکاری روی مس، با اندازه ۳۰ در ۳۰ سانتی‌متر، ترکیبی از نقوش اسلیمی و ختایی با نمایش گل و مرغ در میانه آن است و پس از نمایش در نمایشگاه مجازی، اکنون در مجله garland به چاپ رسیده است.

به گزارش پیام خبر؛ گل و مرغ و تذهیب "غوغای بهار" که بر روی مس، میناکاری شده است، در مجله و نمایشگاه مجازی کشور استرالیا پذیرفته شد.

مرضیه پیروی، هنرمند نی‌ریزی در این باره گفت: مجله garland استرالیا، فراخوانی با عنوان the gift of time منتشر ساخت که از هنرمندان جهان خواسته شده بود تا آفرینش‌های هنری ارزشمند خود در مدت قرنطینه کرونا برای نمایش در نمایشگاه مجازی و چاپ در شماره جدید آن مجله ارسال نمایند.

مرضیه پیروی که به آفرینش گل و مرغ و تذهیب "غوغای بهار" در ۳ ماه قرنطینه کرونا پرداخته است، بن‌مایه این اثر را  نوروز، جشنی که عشق و دوستی را به همراه دارد، دانست و افزود: بیماری کووید ۱۹، نگذاشت تا همانند سال‌های گذشته نوروز را جشن بگیریم؛ از این رو در "غوغای بهار"، گوشه‌ای از بهار را که عشق و دوستی با خود دارد را نشان می‌دهد.

پیروی ادامه داد: این اثر میناکاری روی مس، با اندازه ۳۰ در ۳۰ سانتی‌متر، ترکیبی از نقوش اسلیمی و ختایی با نمایش گل و مرغ در میانه آن است و پس از نمایش در نمایشگاه مجازی، اکنون در مجله garland به چاپ رسیده است.

گفتنی است مرضیه پیروی زاده نی‌ریز و دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد زیست‌شناسی است. وی در ۱۸ سال گذشته در زمینه نگارگری و تذهیب فعالیت می‌کند. پیروی، نگارگری را از استاد بابک معصوم فاستاد حمیدرضا رفعتی، دکتر پرویز اسکندرپورخرمی و استاد صولت‌الله باصری آموخته است.

تذهیب قرآنی و نگارگری پیروی در اسفند سال ۹۵ نیز به مدت بیست روز در نمایشگاه "رویال لندن" به نمایش گذاشته شد. این هنرمند پرتلاش، همچنین کارگاه و نگارخانه هنری "آماتیس"  را در نی‌ریز راه‌اندازی کرده است.

مرضیه پیروی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • کرونا و دنیای مد و فشن

  کرونا و دنیای مد و فشن

  عسل ستایش، پژوهشگر و هنرمند شیرازی در یادداشتی برای پایگاه خبری، تحلیلی «پیام خبر» به بررسی تاثیر همه گیری کرونا بر صنعت مد و پوشاک پرداخته است.

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.