نشست تخصصی کمیسیون کارآفرینی، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون کارآفرینی، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان اتاق بازرگانی فارس گفت: در تلاش هستیم بانک اطلاعاتی کاملی از خدمات دستگاه های حامی کارآفرینی و نوآوری در استان تهیه و به ذی نفعان این حوزه ارائه کنیم.

به گزارش پیام خبر، امید ماهرانی در نشست تخصصی کمیسیون کارآفرینی، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان این اتاق که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: تهیه این بانک اطلاعاتی پیامدهای مثبتی از جمله یکسان سازی خدمات، عدم موازی کاری، شفاف سازی فعالیت های هر دستگاه در پی دارد که در نهایت ذی نفعان، فعالان اقتصادی و شرکت های دانش بنیان استان می توانند به خوبی از خدمات موجود استفاده کنند.

وی افزود: هم اینک خدمات خوبی در حوزه شرکت های دانش بنیان و نوآور در استان ارائه می شود اما به دلیل جزیره ای عمل کردن دستگاه ها و عدم اطلاع فعالان اقتصادی این حوزه مورد استفاده قرار نمی گیرد.

ماهرانی اظهارداشت: در حال حاضر ۱۸۵ شرکت دانش بنیان و تعداد زیادی شرکت فناور در استان فارس فعال است که در کشور جایگاه خوبی داریم.

وی اضافه کرد: پیشنهاد می کنیم برای یکسان سازی خدمات حمایتی به شرکت های دانش بنیان در استان، کنسرسیوم متشکل از دستگاه های حامی در استان تشکیل شود تا با ارائه خدمات مناسب بتوانیم سطح این شرکت ها را ارتقا دهیم.

ماهرانی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: به زودی اتاق بین الملل جوانان ایران با هدف تمرکز بر توسعه و کارآفرینی، بهبود تجارت های کوچک و بهره گیری از پتانسیل جوانان در حوزه صنعت در استان فارس راه اندازی می شود.

مسئولان دولتی ما به فضای کارآفرینی آشنایی ندارند

در ادامه این جلسه محمود خردمند کارشناس دفتر امور اقتصادی استانداری فارس نیز گفت: جای تاسف است که مسئولان دولتی ما به فضای کارآفرینی آشنایی و توجه ندارند به طوری که نظام کارآفرینی در کشور ما به خوبی تعریف نشده است.

وی ادامه داد: هر یک از سازمان های مرتبط با حوزه دانش بنیان و کارآفرینی در استان باید راه های حمایت خود را مشخص و ارائه کنند تا فعالان این عرصه بدانند از چه حمایت هایی می توانند استفاده کنند.

خردمند عنوان داشت: برای نخستین بار در کشور در استانداری فارس کمیته قطع حلقه های وابستگی با هدف نزدیک تر شدن صنعت و شرکت های دانش بنیان تشکیل شد که امیدواریم خروجی این کمیته منجر به افزایش ارزش افزوده برای استان شود.

وی تاکید کرد: باید به صورت تخصصی و کارشناسی مشکلات قانونی در حوزه شرکت های دانش بنیان و کارآفرینی استان را احصا و جمع بندی کرد و به بخش دولتی ارائه داد.

غلامحسین خلف رئیس کانون کارآفرینان استان فارس هم گفت: تعداد کسب و کارهای خصوصی و نوآور در استان فارس زیاد است و یکی از مشکلات مهم این شرکت ها در حوزه معافیت های مالیاتی است به طوری که بر اساس اعلام اداره کل مالیات شرکت های دانش بنیان از مالیات معاف هستند اما بسیاری از شرکت ها روند ثبت به عنوان دانش بنیان شدن آنها انجام نشده است.

علیرضا صمیمی مدیر عامل کارخانه نوآوری شیراز نیز با اشاره به راه اندازی پارک هوشمند در شهر شیراز گفت: تصمیم گیران و تصمیم سازان باید برای ایجاد این پارک و ارائه خدمات مبنی بر نوآوری و دانش بنیان از پتانسیل های موجود استان استفاده کنند.

نظام نوآوری موازی کاری در استان فارس زیاد است

دهراب ابراهیمی فرد مدیر عامل صندوق پژوهش فناوری پارک علم و فناوری فارس هم گفت: در نظام نوآوری موازی کاری بسیاری در استان فارس انجام می شود و این درحالی است که برای حرکت مثبت در این عرصه باید مدل جدید نوآوری پیاده سازی و اجرا شود.

مهرداد شفیعی مدیر موسسات پارک علم و فناوری استان فارس نیز در این جلسه گفت: بازیگران زیست بوم توسعه باید به شکل گیری و توسعه شرکت های نوپا در استان کمک کنند و نقطه مثبت این موضوع این است که برای حمایت از این شرکت ها راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها معاونت علمی ریاست جمهوری است.

وی افزود: باید فعالان حوزه کارآفرینی و دانش بنیان استان را شناسایی و وظائف هر یک از بخش ها در یک مسیر و چارچوب مشخص برنامه ریزی شود تا اکو سیستم کارآفرینی به تدریج شکل گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.