کد خبر: 6668
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲
آتش

محقق ایرانی با همکاری دانشمند ایرانی مقیم خارج دستگاهی را برای اطفاء حریق با استفاده از صوت طراحی کردند و به گفته آنها این دستگاه بر خلاف سایر روش‌ها که در محل اطفاء حریق اثر بر جای می‌گذارند، هیچ اثری ندارد؛ از این رو این روش دوستدار محیط زیست برای مراکز حساس قابل استفاده است.

به گزارش پیام خبر ، محمدحسین رضایی ا بیان اینکه آتش بدون اکسیژن و مواد اشتعال‌زا نمی‌تواند ایجاد شود، گفت: در این دستگاه ما با استفاده از قطع اکسیژن با ماده اشتعال زا و با استفاده از امواج صوت (اکوستیک) اقدام به اطفاء آتش می کنیم.

وی با بیان اینکه روش‌های مختلف و استانداردی برای اطفاء حریق وجود دارد، اظهار کرد: یکی از مهمترین روش‌های اطفاء حریق استفاده از آب است؛ ولی این ماده با محدودیت‌های زیادی چون حمل و نقل، دسترسی دشوار، عدم استفاده از آن در مکان‌های صعب العبور و تخریب محل آتش سوزی به دلیل فشار بالای آب مواجه است.

رضایی با بیان اینکه آب رسانای جریان الکتریکی است، خاطر نشان کرد: از این رو از این ماده نمی‌توان برای اطفاء حریق قطعات الکترونیکی استفاده کرد، ضمن آنکه در هر شرایط آب و هوایی مانند هوای سرد نمی‌توان از آن استفاده کرد.

مجری طرح عدم استفاده از آب برای آتش‌هایی با منشا روغن‌های خوراکی را از دیگر محدودیتهای این ماده ذکر کرد و یادآور شد: استفاده از آب برای این نوع آتش موجب افزایش شعله خواهد شد، ضمن آنکه از این ماده نمی‌توان برای آتش ناشی از الکل بهره برد.

وی با اشاره به استفاده از دی اکسید کربن برای اطفاء حریق، پودرها و سایر مواد شیمیایی، خاطر نشان کرد: مهمترین محدودیت استفاده از مواد، اثر ماندگاری در محل آتش سوزی دارد، به گونه‌ای که برای خاموش کردن آتش سوزی اجاق گازها باید از پودرها استفاده شود که تا هفته‌ها اثر آن بر جای می‌ماند.

رضایی با اشاره به طراحی و ساخت دستگاهی برای اطفاء حریق، اظهار کرد: این دستگاه با استفاده از امواج صوتی در محدوده فرکانسی و توان مشخص و نازل بهینه شده و همچنین با استفاده از روش مدلینگ و محاسباتی ساخته شده است.

به گفته وی این دستگاه در فاز اول برای اطفاء حریق گازی و مایع ساخته شده است.

رضایی با تاکید بر اینکه این دستگاه تا فاصله دو متری قادر به خاموش کردن آتش است، اظهار کرد: با اعمال تغییرات این دستگاه تا فاصله 5 متر قادر به خاموش کردن آتش است.

این محقق با بیان اینکه این دستگاه برای اطفاء حریق کوچک تا متوسط ساخته شده است، ادامه داد: منبع تغذیه این دستگاه برق شهری و باتری است و قابل نصب بر روی سقف برای اطفاء حریق است. در حال حاضر این دستگاه در حال طی مراحل ثبت اختراع است.

وی، اطفاء حریق مایع و گازی، استفاده از آن در حریق‌های الکتریکی، الکترونیکی و کامپیوتری، عدم باقی گذاردن اثر در محل آتش سوزی، قابل استفاده در محل‌هایی که مواد اطفاء حریق در دسترس نیست و یا امکان حمل آنها وجود ندارد، سازگار با محیط زیست و بدون استفاده از مواد شیمیایی و قابلیت استفاده از آن در کلیه شرایط آب و هوایی را از مزیت‌های این دستگاه عنوان کرد.

رضایی با تاکید بر اینکه این دستگاه بر خلاف سایر روش‌ها که نیاز به شارژ دارند، قابل استفاده به صورت نامحدود است، اضافه کرد: علاوه بر آن این دستگاه قابل حمل است و می‌توان برای اطفاء حریق مراکز نگهداری تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی و سرورهای کامپیوتر، مراکز حساس به آتش سوزی از لحاظ استفاده از آب و سایر مواد اطفاء حریق و محل نگهداری اسناد و مدارک دولتی و غیر دولتی از آن استفاده کرد.

این طرح از سوی محمدحسین رضایی و دکتر فرزاد جلیلیان محقق ایرانی مقیم خارج اجرایی شده است.     

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.