کد خبر: 6669
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
نیروی مسلح

مدیرعامل مؤسسه توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح ضمن اعلام جزئیات طرح کوکباز (سامانه بازار کسب و کارهای بازنشستگی) و راه اندازی ۱۲۰۰ غرفه در این پلتفرم، از اعطای وام خوداشتغالی به فرزندان بازنشستگان نیروهای مسلح خبر داد.

 به گزارش پیام خبر ، غلامرضا رحیمی با بیان اینکه همه بازنشستگان نیروهای مسلح، جامعه هدف ما محسوب می شوند درباره طرح سامانه بازار کسب و کارهای بازنشستگی توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: چندی پیش سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح واژه «بازنشسته» را باز تعریف کرد و در یک کارگروه تخصصی به مدیریت ریاست سازمان تامین اجتماعی به واژه «بازایستادگی» رسید که باید به صورت مفهومی و عملیاتی معنا و کارکرد خود را پیدا کند.

وی افزود: این اقدام در نهایت منتج به آن شد که یک پلتفرم و بستری را برای بازنشسته و خانواده وی در قالب راه اندازی کسب و کارهای اجتماعی تعریف کنیم تا بتوانند محصولات خود را در آن بستر به فروش برسانند.

مدیرعامل مؤسسه توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح با بیان اینکه در همین راستا، سال گذشته جشنواره ای ملی برگزار و با استقبال خوب بازنشستگان مواجه شد گفت: تا کنون ۳۵۰۰ نفر درخواست غرفه سازی داده اند، حدود ۱۲۰۰ غرفه آماده است و مابقی در حال طی فرایندهای لازم هستند.

رحیمی ادامه داد: در این غرفه ها، کار تولیدی ارائه شده که یا از سوی خود بازنشستگانی که بعد از فراغت از خدمت در نیروهای مسلح کسب و کاری را شروع کردند بوده و یا از سوی فرزندانشان بوده است. 

وی با اشاره به اینکه پس از این غرفه سازی ها دریافتیم که پتانسیل در این حوزه بالاست عنوان کرد: به همین جهت پلتفرم کسب و کار بازنشستگان نیروهای مسلح تحت عنوان «کوکباز» را طراحی کردیم. به این ترتیب کسانی که تولیدی دارند غرفه می زنند و محصولشان را در کوکباز عرضه می کنند. خریداران ما بازنشستگان، شاغلان و در  نهایت عموم  مردم هستند که خرید برایشان آزاد است.

مدیرعامل مؤسسه توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح ادامه داد: هرکدام از بازنشستگان که به عنوان خریدار وارد سایت شوند و جنس خود را انتخاب کنند اگر در استان تهران ساکن باشند کمتر از ۱۲ ساعت و اگر در خارج از تهران ساکن باشند کمتر از ۲۴ ساعت کالای خود را تحویل می گیرند.

رحیمی با بیان اینکه کوکباز، برای فروشنده یک بازار تبلیغی خوب برای عرضه کالاست گفت: از سوی دیگر بازنشستگان می توانند به صورت اقساطی کالاهایی را خریداری کنند که در پایان هرماه از حقوقشان کسر می شود. سقف خرید و کسر اقساطی قیمت کالا با توجه به حقوق دریافتی مشخص می شود.

وی افزود: کوکباز ابزاری در دست موسسه توانمندسازی و ساتا است و برنامه ما این است که هر برنامه ای منجر به تولید کسب و کار می شود روی سامانه کوکباز بنشیند. علاوه براین افرادی که قصد دارند در حوزه بورس و کسب و کار آموزش ببینند می توانند از آموزش ها نیز استفاده کنند. قرار است از مهرماه سامانه مشاوره آنلاین هم طراحی شود و هرکدام از بازنشستگان که نیاز به مشاوره دارند از این طریق اقدام کنند.

مدیرعامل مؤسسه توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح با بیان اینکه آموزش مهارت کسب و کار به فرزندان نیز در قالب طرح کوکباز دنبال می شود اظهار کرد: به فرزندانی که فعالیتشان منجر به کسب و کاری می شود تا سقف ۵۰ میلیون تومان با کارمزد چهار درصد وام اعطا می شود. در واقع ما نقش کاتالیزور را بازی می کنیم.

رحیمی با اشاره به تفاهم با سازمان آموزش فنی و حرفه ای و امکان استفاده از دوره های مهارت آموزی برای فرزندان بازنشستگان گفت:  کسب و کارهای بومی متناسب با شرایط هر استان مشخص شده است. به این فرزندان که مهارتی کسب می کنند ۵ میلیون تومان هم اضافه تر اعطا می شود؛ ضمن آنکه آموزش ها هم رایگان هستند.

وی درباره میزان وام های دریافتی اظهار کرد: این مبلغ در سال گذشته نزدیک به ۳۰ میلیارد بوده که امسال هر فرزند بازنشسته که شرایط احراز وام را داشته باشد و نیز کمیته تخصصی تایید کند که مدارک ارائه شده طبق شیوه نامه ارسالی به استان، منتج به کسب و کار می شود تا سقف ۵۰ میلیون تومان وام تعلق گیرد و افراد پس از راه اندازی کسب و کار در سامانه کوک باز غرفه خود را برای فروش تشکیل بدهند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.