کد خبر: 6683
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۹
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
رئیس مجمع نمایندگان استان فارس، شرکت مخابرات استان فارس

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان فارس با اشاره به سابقه استان درخشان فارس در حوزه الکترونیک، گفت: نیازمند نگاه بزرگ، عمیق و یک تلاش مضاعف برای جبران عقب ماندگی های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان فارس هستیم.

به گزارش پیام خبر، ابراهیم عزیزی نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در جمع کارکنان اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، گفت: از جمله موضوعات مهم و در عین حال مغفول مانده در استان، حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است و اگر سابقه استان فارس را به عنوان قطب الکترونیک در نظر داشته باشیم، ضرورت توجه به ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان چند برابر می شود

وی افزود: امروز عصر ارتباطات است و اگر بپذیریم باید متناسب با سرعت ارتباطات حرکت کنیم و آن وقت جبران عقب ماندگی‌ها و کاستی‌های این حوزه بیشتر جلوه پیدا می‌کند.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه درخشان استان فارس در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار کرد: همین موضوع ضرورت توجه به امر ارتباطات و فناوری اطلاعات را بیشتر نشان می‌دهد چرا که فارس از گذشته به عنوان استانی مطرح بوده که شاخص های تعیین شده برای آن در کشور، حوزه الکترونیک بوده و امروز نیز باید در کشور نقش آفرین باشد.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس صنایعی مانند کارخانجات مخابراتی ایران (ITMC)، صنایع الکترونیک و مخابرات راه دور ایران (ITI) را شناسنامه و نشانه قطب الکترونیک بودن فارس در این عرصه عنوان کرد و گفت: این بخش نیازمند توجه و حمایت جدی است و استان فارس باید در نوآوری، خلاقیت، ابتکار و طراحی پیشتاز باشد.

عزیزی با تاکید بر تمرکز زدایی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی، تصریح کرد: نوآوری، خلاقیت و ایده های نو در نظام سلسله مراتبی نمی گنجد و در استان ظرفیت مناسبی از لحاظ نیروی انسانی وجود دارد و باید نخبگان این حوزه سامان پیدا کنند و در همین راستا خواستار تشکیل مجمع نخبگان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان شد.

وی نگاه صرف سخت افزاری به حوزه ارتباطات را یک اشتباه استراتژیک عنوان کرد و افزود: نمی‌توان گفت ما به محتوا و نرم افزار کار نداریم و مردم از مسوولان این عرصه انتظار دارند  نگاه خود را فراتر از سخت افزار بگیرند.

رئیس مجمع نمایندگان فارس یکی از مشکلات بزرگ این حوزه را عدم وجود قوانین و مقررات به روز و کارآمد عنوان و بیان کرد: با تشکیل مجمع نخبگان استان، می‌توان ایده‌های خوبی را طرح کرد و همان طرح‌ها در مجلس تبدیل به قانون شود و در این صورت می توان از نظرات نخبگان در مسیر حل مشکلات استفاده کرد.

عزیزی خواستار هماهنگی بیشتر درون سازمانی و برون سازمانی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان شد و تاکید کرد: بخشی از فعالیت‌ها مستلزم فعالیت برون سازمانی است ومنتظر تشریفات و سلسله مراتب اداری نباشیم.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس با اشاره به همراهی و دغدغه وزیر ارتباطات برای حل مشکلات استان گفت: در مسیر رفع مشکلات هر گاه دچار مشکل شدید، باید با استفاده از توان مدیران ارشد استان، مسائل حل و فصل شود و در جایی که مدیری همراهی لازم را ندارد، می‌توان از ظرفیت‌های کشوری استفاده کرد، اما لازمه حل مشکلات پیگیری شما در استان است.

مهرداد سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس نیز در این جلسه گزارشی در خصوص عملکرد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اقدامات هفت ساله دولت یازدهم و دوازدهم طی سال های ۱۳۹۲ تا مرداد ماه ۱۳۹۹ در استان فارس ارائه کرد.

رشد ۱۰۳ درصدی شبکه ملی فیبر نوری در استان فارس، رشد ۷۲ برابری پهن باند دسترسی دیتا به اپراتورها، افزایش ۴۵ برابری پهنای باند ورودی به استان، افزایش ۲۷ برابری پهنای باند خروجی استان، رشد بیش از ۱۹ برابری ظرفیت شبکه انتقال، رشد ۱۱۷ درصدی ضریب نفوذ ایرانسل، رشد ۵۷ درصدی ضریب نفوذ همراه اول، اتصال کلیه شهرهای استان فارس در قالب یک هزار و ۲۸ سایت به تکنولوژی نسل سه و چهار تلفن همراه، دسترسی ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به صوت و مکالمه تلفن همراه، دسترسی ۹۱ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت ثابت و سیار، رشد ۱۱۷ درصدی مشترکین اینترنت ثابت و سیار، اتصال سه هزار و ۹۲۹ مدرسه شهری و روستایی استان به شبکه ملی اطلاعات، افزایش سرعت دسترسی روستاهای استان با اجرای ۱۵۹ کیلومتر از پروژه ۴۲۲ کیلومتری فیبر نوری، پرداخت بیش از ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره در قالب ۴۰ طرح مبتنی بر فناوری اطلاعات از محل صندوق توسعه ملی و ایجاد اشتغال مستقیم برای ۶۰ نفر، تصویب بیش از چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره از محل وجوه اداره شده وزارت در قالب طرح های فناورانه، نوپا، اپلیکیشن موبایل و سرمایه در گردش، احداث کارخانه نوآوری شیراز جهت تکمیل زنجیره زیست بوم کارآفرینی و رشد ایده های نخبگان و دانشجویان از جمله اهم مواردی بود که در این گزارش مورد اشاره قرار گرفت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.