کد خبر: 6705
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
تخت جمشید

مرکز مطالعات کتیبه شناسی و متون تاریخی با هدف پژوهش و دستیابی به اطلاعات دوران تاریخی ایجاد و با مدیریت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید افتتاح شد.

به گزارش پیام خبر، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، چهارشنبه 16 مهر در حاشیه راه اندازی مرکز پژوهش های کتیبه شناسی این مجموعه جهانی، هدف از این اقدام را تداوم مطالعات و بهره‌گیری از ظرفیت‌های پژوهشی دانست و فعالیت‌های آتی در این زمینه را دستاوردی مهم و موثر برای شناخت بیشتر از گنجینه‌های باستانی ارزیابی کرد.

حمید فدایی با اشاره به اهمیت زبان‌های باستانی در هر تمدنی، گفت: زبان مهمترین پایه های فرهنگی هر تمدنی محسوب می‌شود و امپراتوری بزرگ هخامنشی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در اوج تمدن این امپراتوری عظیم، نوشتن از مهم‌ترین ابزارهای برقراری ارتباط، صدور فرمان و انجام امور اداری بوده است.

وی ادامه داد: فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی پژوهشگران حوزه زبان شناسی تاریخی،  کتیبه شناسی و مطالعات متون تاریخی، منجر به پرده برداری از اطلاعات ارزشمند دوران تاریخی ایران باستان خواهد شد.

مدیر داخلی پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید و مدیر مرکز پژوهش های کتیبه شناسی نیز گفت: در امپراتوری بزرگ هخامنشی،  مکاتبات اداری به خط و زبان آرامی و فرمان‌های شاهی نیز به زبان‌های پارسی باستان، عیلامی و بابلی و هر یک به خط میخی مربوط به خود نوشته می‌شده است.  

محمدجواد اولاد حسین، راه‌اندازی مرکز مطالعات کتیبه شناسی و متون را ظرفیت مطالعاتی قابل اهمیت برای شناخت بیشتر میراث فرهنگی دانست و گفت: وجود انواع کتیبه ها و خطوط میخی مذکور، الواح گلی خزانه و باروها و همچنین یادگار نویسی های تاریخی در کاخ های تخت جمشید به زبان ها و خطوط مختلف از دوران ساسانی گرفته تا دوران معاصر، مدیریت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید را بر آن داشت که با نگاه به این ظرفیت عظیم نوشتاری در دوران مختلف، مرکز مطالعات کتیبه شناسی و متون را در این مجموعه بی نظیر تاریخی فرهنگی راه اندازی کند.

اولادحسین اضافه کرد: این مرکز پژوهشی با هدف مطالعات بیشتر بر روی انواع کتیبه ها و متون موجود در مجموعه میراث جهانی تخت جمشید که شامل کاخ ها و محوطه های تختگاه، مجموعه نقش رستم، نقش رجب، شهر استخر و حرائم این آثار شاخص راه‌اندازی شده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.