کد خبر: 6717
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
اختتامیه مسابقه طراحی پل زندگی

شهردار شیراز گفت: اجرای پروژه پل زندگی به عنوان یک نظرگاه می‌تواند زمینه استفاده مردم و گردشگران را از باغات ایجاد کند.

به گزارش پیام خبر، آیین اختتامیه مسابقه طراحی پل زندگی با اعلام طراحان منتخب و برگزیده به کار خود پایان داد، نفر اول امیر حسین رفعتی از شیراز، نفر دوم مهدی خاک زند از تهران، نفر سوم میلاد اشتیاقی از تهران، نفر چهارم امیررضا نیری راد از شیراز، نفر پنجم محسن آقایی از شیراز، نفر ششم الهه رزازان از شیراز، نفر هفتم آرمین شمشیری از شیراز، نفر هشتم اسفندیار عبدشاه از شیراز، نفر نهم علی ذوالفقاری از تهران، نفر دهم مصطفی آزادی از شیراز، نفر یازدهم مهدی اقبالی از تهران، نفر دوازدهم مهشید معتمد از شیراز، نفر سیزدهم سید محمد حمیدی از شیراز، نفر چهاردهم نفیسه گلستانی از شیراز و نفر پانزدهم شاهین قائلی از اصفهان.

حیدر اسکندر پور در این آیین گفت: در چند دهه گذشته این نقد به مدیریت شهرداری وجود داشته که تنها بر داشته های گذشته شیراز تکیه کرده و فرصت های جدیدی برای این شهر به وجود نیاورده اند و اجرای پل زندگی در راستای ایجاد فرصت های جدید برای شیراز است، اجرای پروژه پل زندگی به عنوان یک نظرگاه می‌تواند زمینه استفاده مردم و گردشگران را از باغات ایجاد کند، روش دموکراتیک در انتخاب طرح برای اجرای پل زندگی در شیراز، دعوت از نخبگان و توجه به نظر مردم نقطه قوت این پروژه است.

شهردار شیراز افزود: همواره از معاونان و مدیران و شهرداران مناطق خواسته ام در اجرای پروژه‌های شهرداری نظرات شهروندان هر منطقه را جویا شوند و در مدیریت کلان شهری نیز تا آنجا که فرایندها اجازه داده اند نظر نخبگان و متخصصان را مورد توجه قرار داده ام، این پروژه صرف نظر از نتیجه و مقیاس آن،   از این جهت درخور ارزش است که نخبگان را  برای اجرای آن فرا خوانده ایم و  تعداد زیادی از معماران با تجربه و جوان کشور اعلام حضور کرده اند.

وی در خصوص نوع انتخاب طرح ها عنوان کرد: از ابتدای برگزاری این مسابقه تاکید کرده ام که در روند انتخاب طرح‌ها نباید خالتی رخ دهد و نظارت صحیح زمینه انتخاب طرح های برگزیده را مهیا کند، یکی از نکات مورد تاکید در برگزاری مسابقه طراحی پل زندگی از نظر من این بوده که روش کار باید به گونه ای باشد که از این پس نیز معماران و نخبگان دعوت های آینده ما را با گشاده روپی بپذیرند و به نتبجه کار ما اعتماد کنند، در آینده نزدیک فرصت هایی ایجاد خواهیم کرد که  ۱۶۷ طرح ارائه شده در این مسابقه در معرض دید دانشجویان قرار گیرد تا بتوانند از این فرصت آموزشی استفاده کنند.

در این آیین معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز نیز گفت: امروز شهرداری شیراز و شورای پنجم اعلام می‌کند گام‌های  اساسی و مهمی در راستای تحقق مدیریت شهری و به ویژه در حوزه انسان محوری برداشته که اجرای سامانه ‌شهروند سواری یکی از اقدامات اساسی در این راستا بود که تنها با اجرای فاز اول آن در سال گذشته ۵٠درصد از مراجعات مردم به شهرداری کاسته شد.

جواد بهادری ادامه داد: طی این مدت ایجاد فضاهای مفرح شهری و خلق فضاهای شهری جدید یکی از مهمترین مواردی بود که در دستور کار ما قرار گرفت و در این راستا گامهای بلندی برداشته شد، از جمله این پروژه ها می‌توان به طرح بازآفرینی محور حافظ که عملیات اجرایی آن از یکی دوماه قبل آغاز شد، بازآفرینی محورهای شهید رمضانی و شهید رادفر در باغات قصردشت و احیا پیاده راه چمران جنوبی که عملیات اجرایی آنها هم آغاز شده، اشاره کرد، همچنین پردیس سینمای جوان در کوزه گری، ایجاد خیابان غذا در خیابان مشکین فام، ساخت باغ ایرانی در بلوار امیرکبیر با ١٠هکتار وسعت و طراحی و اجرای باغهای کودکانه و بانوان در دل باغهای قصردشت از دیگر پروژه های ما در این حوزه است.

وی در خصوص برخی دیگر از طرح های در دست اجرا عنوان کرد: طراحی و اجرای ۱۶ هکتار باغ به عنوان باغ هنر با هدف احیا این باغ و تنها با سطح اشغال ۵درصد در حاشیه پیاده راه چمران جنوبی از دیگر پروژه های مد نظر ما در این حوزه است، مطالعه و امکان سنجی پل زندگی با هدف پیوند فضای سبز با مسیر پیاده روی، توسعه انسان محوری و ایجاد فضای تعاملات اجتماعی با اولویت پیاده محوری نیز از دیگر پروژه های مهم ماست، طرحی که در مقیاس ملی به مسابقه گذاشته بود. همچنین تلاش داریم از سایر طرحها وایده های ارسال شده نیز در سایر پروژه های شهری استفاده کنیم وآثار آنان را در معرض دید عموم. خواهیم گذاشت.

در آیین اختتمایه مسابقه رییس اداره مطالعات و طراحی شهری شهرداری شیراز با اشاره به اینکه شورای سیاست گذاری با هدف متمرکز شدن روی کار و نقشه برداری تشکیل شد و در نهایت فرایند مسابقه را اعلام کردیم عنوان کرد: تعداد یک هزار و ۳۶ نفر از سراسر کشور در این فراخوان ثبت نام  و در قالب ۱۶۷ گروه مختلف اثار خود را ارسال کردند، طی ۳ مرحله داروی در مرحله اول ۵۱۳ انتخاب و به مرحله دوم راه یافتند، بعد از داوری تعداد ۲۴ طرح به مرحله نهایی راه یافتند و در نهایت ۵ طرح به عنوان طرح های برتر انتخاب شدند که ۱۰طرح نیز به عنوان طرح های شایسته انتخاب شدند.

علی فراشاییان ادامه داد: شایسته سالاری یکی از آیتم های انتخاب طرح های برتر بود، برای نخستین بار است که در طراحی های  شهری شاهد حضور و استفاده از طراحان جوان در یک پروژه شهری هستیم، فرصتی که باعث شد از ظرفیت و استعداد جوان استفاده کنیم.

داوری فراخوان مسابقه طراحی پل زندگی را ناصربنیادی، جعفر کاشف، کاوه فتاحی، اردشیر دیلمی، امیرحسین جمشیدی، امین حبیبی و علی سوداگران بر عهده داشتند. همچین نفرات اول تا پنجم به ترتیب از ۶۰ ملیون تا ۱۰ میلیون تومان جایزه دریافت کردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.