کد خبر: 6719
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
خداد غریب پور معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو

معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: اقدام کلینیکی برروی ۵۰ معدن و احیاء، فعال سازی و توسعه ۲۵ معدن انجام شده است و هدفگذاری ما در اجرای این طرح فعالسازی ۲۱ معدن و احداث ۲ واحد فرآوری است.

به گزارش پیام خبر، خداد غریب پور با بیان اینکه در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، توسعه معدن و صنایع معدنی را با سه راهبرد اصلی افزایش عملیات اکتشاف، توسعه زیربناها و راه اندازی معادن کوچک مقیاس در شمار برنامه ها قرار دادیم، عنوان کرد: در پهنه اکتشافی شمال استان فارس فاز عملیات شناسایی و پی جویی در مساحتی بالغ بر ۱۷ هزار کیلومتر مربع برنامه ریزی و تا کنون مطالعات فاز شناسایی با معرفی حدود ۵۵۰۰ کیلومتر مربع محدوده امید بخش انجام و مطالعات فاز پی جویی در محدوده های امید بخش معرفی شده فاز اول با پیمایش ها و نمونه برداری های صحرایی هم اکنون در حال انجام است که پس از تجزیه و تحلیل نتایج گزارش نهایی با معرفی محدوده های مستعد فلزی و غیرفلزی ارائه خواهد شد.

معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: همچنین طرح جامع مطالعات پتانسیل یابی مواد معدنی غرب استان فارس به مساحت حدود ۵۷۰۰ کیلومتر مربع در شمار برنامه های اکتشافی این استان قرار گرفت که تمام مراحل مطالعاتی و اجرایی طرح به اتمام رسیده و با پیشرفت ۹۰ درصدی در مرحله اعلام نتایج آنالیز نمونه ها جهت ارائه گزارش پایانی پروژه و در ادامه تکمیل عملیات اکتشافی در محدوده های مستعد معرفی شده می باشد.

وی افزود: در راستای شناسایی ذخایر استان علاوه بر انعقاد قرارداد جهت انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی به ارزش حدود ۳۵۰ هزار یورو، طرح مطالعات پتانسیل یابی دولومیت در مساحتی بالغ بر ۲۸ هزار کیلومتر مربع در جنوب استان فارس با هدف بررسی قابلیت تولید شمس منیزیم برنامه ریزی شد که تا کنون مطالعات فاز شناسایی با اخذ حدود ۸۵۰ نمونه انجام و پس از دریافت نتایج فاز اول، ادامه عملیات با انجام نمونه برداری های متراکم در مناطق مستعد معرفی شده و انجام تست های تکنولوژیکی دنبال خواهد شد.

غریب پور اضافه کرد: با توجه به اتمام عملیات شناسایی توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در پهنه های سه گانه استان فارس و معرفی ۱۴ محدوده امید بخش جهت طی روال قانونی و صدور پروانه اکتشاف، مقرر شد بنابر امضای یک تفاهم نامه، ۱۴ محدوده امید بخش استان جهت واگذاری به ایمیدرو انجام و مطالعات اکتشاف تکمیلی در این محدوده ها توسط ایمیدرو انجام شود.

وی در خصوص فعالسازی معادن کوچک در استان نیز بیان کرد: طرح احیاء، فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس که در صدر ماموریت های ایمیدرو قرار گرفته است نیز در این استان دنبال می شود، در این زمینه بررسی معادن کرومیت، منگنز، هماتیت و دولومیت با پایش ۴۰ معدن انجام شد که منجر به معرفی ۸ بلوک شد، در این طرح تاکنون ۵۱ معدن غیرفعال و فعال قابل توسعه به صورت موردی و استانی شناسایی شده است.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: اقدام کلینیکی برروی ۵۰ معدن و احیاء، فعال سازی و توسعه ۲۵ معدن (فعال سازی ۴ معدن کرومیت توسط بخش خصوصی و ۲ معدن متروکه و غیرفعال منگنز توسط بخش خصوصی در سال جاری) انجام شده است و هدفگذاری ما در اجرای این طرح(در استان فارس)، فعالسازی ۲۱ معدن و احداث ۲ واحد فرآوری است.

غریب پور در خصوص مدرنترین خط تولید  آلومینیوم در استان فارس عنوان کرد: یکی از پروژه های مهم این استان، کارخانه آلومینیوم جنوب (سالکو) به عنوان مدرن ترین و بزرگترین خط تولید آلومینیوم کشور است که ایمیدرو و هلدینگ غدیر به عنوان سهامدار، اقدامات لازم برای راه اندازی آن را در منطقه ویژه اقتصادی لامرد انجام دادند و این پروژه کلیدی با فرمان رئیس جمهور در مدار تولید قرار گرفت، شرکت آلومینیوم جنوب با سرمایه گذاری ۱.۲ میلیارد دلار راه اندازی شد و دیگ های مربوطه به صورت مستمر وارد مدار تولید می شود، در راستای توسعه طرح فوق، واحد آندسازی سالکو در آبان ماه امسال راه اندازی خواهد شد.

وی بیان کرد: توسعه منطقه ویژه صنایع انرژی در لامرد و انجام بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری جهت تامین زیرساخت های منطقه که بخشی از آن اجرا شده مورد توجه قرار گرفت و در سال جاری نیز بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان تامین اعتبار جهت تکمیل آن انجام شده است.

معاون وزیر صمت ادامه داد: طرح احداث گندله سازی خرامه با مشارکت بخش خصوصی با سرمایه گذاری ۱۰۵ میلیون یورو و ۱۵۰ میلیارد تومان در حال اجرا است. از سوی دیگر به منظور توسعه حمل و نقل جاده ای طرح فوق، قطعه دوم جاده خرامه نی ریز با اعتبار ۱۰۲۰ میلیارد تومانی در سال جاری آغاز می شود. پروژه این مسیر ۳۰ کیلومتری در مرحله مناقصه قرار دارد.

غریب پور تصریح کرد: مچنین کنسرسیوم احداث کارخانه فرآوری آهن هماتیتی در شمال استان فارس بین معدنکاران منطقه ده بید و بوانات، خرم بید کنسرسیومی در حال نهایی شدن است که با تشکیل این کنسرسیوم علاوه بر احداث کارخانه آهن هماتیتی، ۱۴ معدن موجود در منطقه که در حال حاضر عمدتا یا تعطیل و یا با حداقل ظرفیت مشغول فعالیت هستند، فعال شده و با بالاترین ظرفیت خودبه استخراج مواد معدنی خواهند پرداخت، همچنین استفاده بهینه از خاک های صنعتی استان از دیگر برنامه های ایمیدرو است، به این منظور مطالعات امکان سنجی جدایش و استحصال کانی پیروفیلیت و آهن زدایی از ذخایر خاک نسوز مناطق مستعد استان فارس توسط این سازمان در حال پیگیری است.

از دیگر اقدامات در دست اقدام ایمیدرو در استان فارس می توان به احداث کارخانه تولید آجر از مارن، حمایت از احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ در خرامه، شرکت مشترک بخش خصوصی جهت احداث یک واحد ۲۰۰ هزار تنی محصولات آلومینیومی در لامرد، مطالعات بر روی دریاچه های استان، احداث کارخانه آهک (PCC) در شهرستان داراب، انعقاد قرارداد احداث کارخانه تولید سدیم سیانید با مشارکت بخش خصوصی اشاره کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.