کد خبر: 6755
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
نشست‌های علمی یادروز حافظ

آیین آغاز برنامه‌های یادروز حافظ از روز شنبه 19 مهرماه جاری ساعت 21:05 برگزار می‌شود که علاقمندان می‌توانند آن را از شبکه فارس تماشا کنند.

به گزارش پیام خبر؛ بیستم مهرماه هر ساله در تقویم ایران برای گرامی‌داشت حافظ شیرازی، این شاعر شیرین‌سخن پارسی، به عنوان یادروز حافظ نام‌گذاری شده است و همه ساله برای بزرگداشت این سخن‌سرای غزل و عرفان رویدادهای فرهنگی و هنری بسیاری در بازه‌ی یک هفته‌ای برگزار می‌شد. امسال نیز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس همگام با کرسی حافظ‌پژوهی و همکاری استانداری فارس، دانشگاه شیراز، شهرداری شیراز، صدا و سیمای مرکز فارس، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان فارس، اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس و شرکت دانش‌بنیان ابر دراک برنامه‌های یادروز حافظ را روز شنبه ساعت ۲۱:۰۵ دقیقه آغاز خواهند کرد که علاقمندان می‌توانند پخش زنده آن را از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مرکز فارس تماشا کنند.

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: امسال به دلیل همه‌گیری بیماری کرونا، مجبور شدیم تا با توجه به شیوه‌نامه‌های بهداشتی ستاد استانی مبارزه و پیشگیری با بیماری کرونا، برنامه‌های یادروز حافظ را بر بستر مجازی برگزار نماییم.

سهرابی ادامه داد: سخنرانی‌های امسال رویکردی آسیب‌شناسانه دارند که روز یکشنبه ۲۰ مهرماه جاری و همزمان با یادروز حافظ، از ساعت ۱۹، بهاءالدین خرمشاهی، برخی از مهم‌ترین مرجع‌های حافظ‌پژوهی را می‌شناساند، میرجلال‌الدین کزازی نیز درباره دوگانه‌گرایی ایرانی در سروده‌های حافظ سخن خواهد گفت و محمود فتوحی رودمعجنی هم به در زمینه حافظ در چهارسوی نظریه‌های ادبی را بررسی خواهد کرد.

وی ادامه داد: روز دوشنبه ۲۱ مهرماه جاری نیز سودابه نوذری، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری که به حافظ‌پژوهی می‌پردازند را با رویکردی انتقادی بررسی و آسیب‌شناسی می‌کند. محسن معینی هم از رویکردهای کلی به شخصیت و شعر حافظ از سال ۱۳۰۰ تا امروز گزارشی تحلیلی بیان خواهد کرد. غلامرضا کافی، از پژوهشگران ادبیات دینی فارس هم به بیان بهره عاشوراییان از شعر حافظ خواهد پرداخت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان کرد: روز سه‌شنبه ۲۲ مهرماه جاری و در سومین نشست علمی یادروز حافظ عبدالمحمود رضوانی درباره‌ مشکلات ترجمه‌ آثار بزرگانی چون حافظ سخن خواهد گفت. مو هونگ یان از دانشگاه مطالعات خارجی پکن و رییس مرکز ایران‌شناسی این دانشگاه نیز ترجمه‌های حافظ در چین را بررسی می‌کند. دیگر سخنران این رویداد مریم حسینی است که گریز از هژمونی، از سنایی تا حافظ را بیان خواهد کرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس با بیان این که چهارشنبه ۲۳ مهرماه جاری روز پایانی گرامی‌داشت حافظ است، افزود: در این روز سه نشست علمی دیگر خواهیم داشت. در این روز حجابی کرلانقیچ، مترجم دیوان حافظ به زبان ترکی استانبولی درباره ترجمه‌های استانبولی حافظ و حافظ‌شناسی در دوره‌ی جمهوری ترکیه سخن خواهد گفت. همچنین روشنک اکرمی، حضور حافظ را در دفترهای شعر امرسون بررسی می‌کند و عدنان قره اسماعیل اغلو از استادان نامدار زبان و ادبیات فارسی از کشور ترکیه، جایگاه حافظ شیرازی را در فرهنگ و ادب آسیای صغیر بررسی خواهد کرد.

گفتنی است این نشست‌های علمی بر بستر مَجازی پخش خواهد شد و علاقمندان می‌توانند از لینک اصلی به آدرس derak.live/stream/hafezstudies یا از لینک فرعی به آدرس vc۴۴.shirazu.ac.ir/hafezstudies آن را تماشا نمایند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.