کد خبر: 6769
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
جعفر قادری

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت : اصناف سربازان خط مقدم اقتصاد مقاومتی هستند و خود را موظف به پیگیری و حل مشکلات آنان می دانیم.

به گزارش پیام خبر، «جعفر قادری» در نشست با هیئت رئیسه اتاق اصناف مرکز استان فارس که در محل آن اتاق گفت:  کسبه و بازاریان سربازان خط اول اقتصاد مقاومتی هستند و اصناف نقش به سزایی در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران هشت سال دفاع مقدس ایفا کردند که امروز هم در خط مقدم جنگ نابرابر اقتصادی دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی در اقتصاد خرد و سطح عرضه کالاها و خدمات مشغول نبرد هستند.
نماینده مردم شریف شهرستان های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قوانین نظام صنفی افزود: در تصویب هر قانون نیاز به یک ظرافت، دقت نظر و نگاه های تخصصی وجود دارد به گونه ای که برخی ایرادات و اشکالات موجود در وضع  قوانین  و به تبع آن اجرای این قوانین از سوی برخی دستگاه ها باعث بی توجهی به دیگر قوانین مرتبط و نارضایتی بخشی از جامعه از جمله امروز اصناف شیراز می گردد بر همین اساس رفع ابهامات، ایرادات و مشکلات قوانین موجود حتی در نحوه اجرا را در حوزه های مختلف از جمله اصناف وظیفه خود می دانیم و با جدیت آن را دنبال خواهیم کرد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تراکم صنفی موجود در کشور اضافه کرد: در کشورهای توسعه یافته، به ازای هر 700 تا هزار نفر یک واحد صنفی وجود دارد که متاسفانه در کشور ما به ازاء هر 30 نفر یک واحد صنفی وجود دارد و با وضع موجود بهترین راهکار استفاده بهینه از ظرفیت های موجود در تامین درآمد اصناف می باشد.
وی با بیان اینکه ما خود را عضوی از جامعه بزرگ اصناف می دانیم و نقش بی بدیل آنان دراقتصاد کشور را ارج می می نهیم ادامه داد: انتقادات موجود در تضییع حقوق اصناف در برخی حوزه ها  از جمله مالیات های دریافتی تحت عنوان مالیات های ارزش افزوده  را میپذیریم و برخلاف ادعا نرخ مالیات بر ارزش افزوده  درمواردی به جای 9%  که نرخ مصوب است تا 29% هم شاهد دریافت این نوع از مالیات هستیم. در این راستا به عنوان نماینده مردم در حوزه قانونگذاری و اصلاح قوانین، خود را موظف به پیگیری مشکلات مطروحه می دانم، هر چند اصلاح یا تصویب برخی قوانین زمان بر باشد.
 قادری با اشاره به رای اعتماد به وزیر صمت بیان کرد: به منظور رفع بلاتکلیفی وزارتخانه ای حساس همچون وزارت صمت و کاهش دغدغه های صنعتگران، صاحبان معدن و تجارت که نتایج عملکرد آنان در زندگی مردم اثر گذار است، مجلس به وزیر پیشنهادی رای اعتماد داد، زیرا اعتقاد داریم حلقه های تولید تا توزیع و مصرف به هم متصل هستند و نمی بایست چنین وزارتخانه ای که تصمیم گیری بخش اعظمی در حوزه اصناف کشور را بر عهده دارد، بیش از این بدون وزیر بماند.
وی با تاکید بر تقویت ابزارهای نظارتی و بیان تفاوت گرانی با گرانفروشی افزود: متاسفانه اصناف خودشان از گرانی های اخیر متضرر هستند زیرا نتیجه گرانی های اخیر، کاهش فروش کسبه و بازاریان عزیز است و اگر فیمت ها مناسب و واقعی باشد، فروش بیشتری را برای اصناف به همراه دارد و معنای آن نیز یعنی سود بیشتر است. دولت می بایست علیرغم کاهش شدید درآمدهای نفتی و غیر نفتی برای کنترل تورم و گرانی های اخیر که به نوعی با نوسانات نرخ ارز گره خورده با قید فوریت چاره اندیشی کند و نمایندگان در خانه ملت از هر برنامه بهبود رفاه و معیشت مردم عزیز حمایت قاطع می کنند.
قادری در پایان از آمادگی خود و دیگر نمایندگان مردم شریف شهرستان های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی برای پیگیری مطالبات اصناف شیراز خبرداد و اعلام کرد که استفاده از تجارب کسبه و بازاریان عزیز با محوریت اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی در ارایه طرح ها و لوایح مرتبط با اصناف و حتی کمک به اصلاح برخی قوانین در سطح کلان مرتبط با وزارتخانه های مختلف و قوه مقننه میتواند مبنای خوبی برای تعامل نمایندگان با اتاق اصناف باشد.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • کرونا و دنیای مد و فشن

  کرونا و دنیای مد و فشن

  عسل ستایش، پژوهشگر و هنرمند شیرازی در یادداشتی برای پایگاه خبری، تحلیلی «پیام خبر» به بررسی تاثیر همه گیری کرونا بر صنعت مد و پوشاک پرداخته است.

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.